فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  2
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: همه چیز درباره ریحان

 1. #1
  همکار قدیمی reza torabi آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  دامپزشکی و عشق به حیوانات به معنای واقعی
  تخصص
  دامپزشک
  حیوان خانگی
  انواع حیوانات آسیب دیده ، گاه به گاه مهمان من هستند
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  10
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  همه چیز درباره ریحان

  ریحان

  ریحان که به نام های تری –سلطان الریاحین – ریحان الملک –صعتر ندی– سبزه – شیرانه– حبق صعتری –سبزی سلطنتی و اسفرم نیز نامیده می شود ، دارای طبع گرم و خشک است.
  مشخصات

  گیاهی یکساله به بلندی 60 سانتی متر است. گلهای آن کوچک مایل به سبز یا ارغوانی و یا سفید می باشد پشت برگهای آن سبز خاکستری و روی برگهای جوان آن سبز روشن به شکل بیضی ،نوک تیز با دندانه های ریز و معطر است.تخم آن سیاه، ریز و کمی زبر می باشد تکثیر آن با کشت تخم آن بسادگی انجام می شود .ریحان بومی فلات ایران است و در ایران و افغانستان به طور خودرو می روید ولی عملا تولید فعلی آن در ایران صد درصد از پرورش و کشت آن در مزارع حاصل می شود.


  در ایران به طور وحشی در اطراف تهران، همدان ،خراسان، در 2300 متر ارتفاع از سطح دریا ودر مرکز کرمانشاه ،در ارتفاعات 1500 متری و در خرمشهر و بلو چستان و در آذربایجان در اطراف تبریز می روید .


  خواص –کاربرد

  ریحان از نظر طبیعت کمی گرم و خشک است باز کننده گرفتگی های دماغی و محلل ورمهای جمیع اعضاو برای ضعف معده و بادهای غلیظ مفید است . عصاره آن با شکر برای رفع درد سینه وتنگی نفس و سرفه و مضمضه و جویدن آن برای زخمهای دهان و بوییدن آن برای رفع سر درد گرم مزاجان نافع است.کوبیده تخم ریحان با صمغ عربی برای قطع شکم روش نافع است و جو شانده 40 گرم در هزار گرم آب آن نیز برای اسهال نافع است که خورده شود.
  در کشور های افریقایی از برگ و سر شاخه های ریحان به صورت حمام گرم در موارد سرطان معده استفاده می کنند.

  تب بر– افزایش دهنده ی اسپرم – ضد نفخ – خواب اور و ارام بخش می باشد. همچنین از ان در مواردی ار جمله: تقویت معده تقویت قلب – تقویت کلیه – تقویت کبد– ضعف نیروی جنسی – عفونت روده – تصلب شرایین – کلسترول خون – صرع – تشنج معده – افسردگی – سرما خوردگی – گلو درد – فشار خون و ورم کلیه نیز استفاده می کنند .

  در خاور دور

  در چین از برگهای ریحان به عنوان تونیک ، مقوی، بادشکن و کمک به تقویت هاضمه استفاده می شود .از جوشانده برگها ی آن برای شست و شوی زخم و جراحت استفاده می کنند،ضمنا برای قی کردن و سکسکه و پلیپهای بینی نیز تجویز می شود. تخم ریحان برای معالجه ناراحتی های چشم و زخمهای خورنده که کم کم پیش می روند و نسج را از بین می برند و معمولا در زاویه خارجی چشم در قسمت فوقانی بینی ظاهر می شوند توصیه و تجویز می شود.{استوارت}در هند وچین از خاکستر ریشه ریحان برای ناراحتی های پوستی استفاده می شود {پتلو} گیاه به طور کلی معطر و محرک است و قابض و بند آورنده اسهال خونی و برگها ی آن تب برمی باشد {می نات }. دم کرده تخم ریحان مسکن است و درجه حرارت بالای بدن راکاهش می دهد .در تمام خطه تایوان ،هندو چین و فیلیپین از تخم ریحان به عنوان ملین استفاده می شود و برای رفع یبوست مزاج تجویز می شود {برکیل و هانیف}.جوشانده تخم ریحان را پس از زایمان به عنوان قاعده آور {برکیل}.و تب بر{برکیل و هانیف} می دهند. تخم ریحان یک پوشش لعابدار دارد که در آب ،تولید نوعی لعاب وژله می کند که نرم کننده و محاک و مدر و معرق است و در چین به عنوان خنک کننده نیز مصرف می شود {برکیل و هانیف}.

  در اندو نزی تخم ریحان به عنوان ملین خورده می شود و در لیموناد می ریزندو برای رفع دل درد می خورند .از برگهای آن به عنوان ضد اسپاسم و باد شکن و مسکن و آرام کننده استفاده می شود {وان استی نیس –کروزمان}در فلیپین مانند سایر مناطق خاور دور استفاده می شود.در هندوستان از گل ریحان به عنوان بادشکن و مدر استفاده می کنند. تخم آن را که لعابدار است به صورت دم کرده در موارد سوزاک و اسهال خونی و اسهال مزمن می خورند. از شیره برگهای آن مخلوط با عسل در موارد خناق استفاده می شود .

  گونه دیگر از ریحان به نام ocimum san ctum می باشد. این گونه در مناطق مختلفه آسیا کاشته می شود و شاید هم به طور خودرو می روید . بومی جزایر او قیانو سیه است .در چند گزارش آمده است که در جنوب ایران در بلو چستان نیز به طور وحشی می روید. گیاهی است چند ساله برگهای آن کرکدار ، بیضی شکل و دندانه دار است.

  از نظر ترکیبات شیمیایی در گزارش در {m,p,e,se,a}چنین آمده است:

  دارای اسانس روغنی فرار است که شامل میتل چاویکول، سینئول، لینالون، میتل هومو انیسیک اسید،کاریو فیلن ،اوژ نول متیل اتر و کارواکرول می باشد {والنزوئلا}.در لعاب دانه های آن مواد هکزورونیک اسید ،پنتوز،خاکستر مشخص شده و پس از هیدرولیز معلوم شده که دارای کسلیوز می باشد وجود دارد .{اینگل و بهاید}.

  درگزارش دیگری آمده است که برگهای این ریحان داراتی 7%درصد اسانس روغنی فرار است که شامل 71درصد اوژنول 2/3درصد کارواکرول و 20 درصد میتل اوژنول و7/1درصد کاریو فلین است.

  از نظر خواص وکاربرد گونه o .sanctum معروف است که کمی تب بر و بادشکن است و برای قطع اسهال بچه ها موثر است . از تخم آن برای معالجه بیماریها ی کلیه استفاده می شود{تئوبالد}در هند و چین دم کرده یا جوشانده آن برای آفتابزدگی ها ووبا و خونریزی از بینی واستسقا به کار می رود و ضمنا در برخی آفتابزدگی ها و تبهای شدید تخم آن را می سوزانند و از دود آن برای کمک به تنفس بیماراستفاده می کنند .شاخه های سبز و تازه این ریحان را برای تسکین سر درد روی شقیقه ها می گذارند {فوکود.}از لعاب نرم کننده دانه های آن برای بیرون آوردن گردو خاک و خاکستر از چشم استفاده می شود.{پتلو}

  در شبه جزیره مالایا از دم کرده برگهای آن برای معالجه اختلالات خفیف جهاز تنفسی و بی نظمی عادت ماهیانه استفاده می کنند و در استعمال خارجی برای بیماریهای پوست،، سر در دبه کار می رود{فور تادو}. از شیره گیاه مانند روغن مالیدنی در موارد روماتیسم استفاده می شود.

  در اندونزی از برگهای معطر گیاه در آب حمام ریخته و به عنوان مسکن و خنک کننده برای آرامش اعصاب استفاده می شود. ضمنا به طور کمپرس روی اعضای ورم کرده می گذارند. از جوشانده ریشه و برگهای گیاه داروی مخصوصی برای معالجه سوزاک درست می کنند.

  در هندوستان از برگهای آن به منزله داروی نرم کننده سینه و از شیره برگهای آن به عنوان تب بر و معرق و محرک و داروی سینه در مورد نزله و برونشیت استفاده می شود وچند قطره از آن را در گوش برای رفع گوش درد می ریزند .از دم کرده برگهای آن برای تقویت معده در موارد اختلالات گوارشی بچه ها و در مورد ناراحتی های کبد استفاده می شود.

  گرد برگهای خشک آن را در موارد بیماری اوزنا (آماس غشای مخاطی بینی که همراه با دفع آب بینی بدبو و متعفن است ) در داخل ینی می پاشند . تخم لعابدار و نرم کننده آن را در موارد اختلالات مجاری ادرار و تناسلی می خورند .

  جوشانده ریشه گیاه را به عنوان معرق در موارد تبهای مالاریایی می خورند .برگها و ساقه های تازه آن را له کرده و روی محل گزش پشه می گذارند و از اسانس آن به عنوان ضدعفونی کننده و حشره کش و فرار دهنده حشره بویژه در موارد شروع بیماری تیفوس استفاده می شودو ضد باسیلوس تایفوزوس است.

  جم اسفرم

  گونه دیگری از ریحان که در کتب طب سنتی بنام جم اسپرم و جم اسفرم و ریحان سلیمان نامیده می شود گیاهی است چند ساله به شکل بوته. بلندی آن 2متر و پایین ساقه های آن چوبی است.

  در مورد رویش آن در ایران تا به حال گزارشی فنی از گیاه شناسان نداریم. درمخزن الادویه آمده است که این گیاه جم اسفرم در کوهستانات فارس و اصفهان می روید (قابل توجه گیاه شناسان )و در اغلب مدارک فنی قدیم آمده است که گیاه آنچند ساله و پیچنده است و به گیاهان مجاور می پیچند (صیدنه).

  خواص - کاربرد

  در هندو چین از جم افرم به مثابه مقوی معده و تب بر ونرم کننده سینه استفاده می شود {شوالیه ،دو لانسان، پروت و هریر ،پتلو}.در شبه جزیره مالایا از تخم آن به عنوانملین و داروی معالج سوزاک استفاده می شود {فورتادو، هولمز،وریدلی}.

  در هندوستان از این گیاه معطر به صورت آب حمام یااز دود وبخورآن برای معالجه روماتیسم و فلج استفاده می شود .جوشانده غلیظ آن برای معالجه آفتابابرفک در بچه ها موثر است.جوشانده برگهای آن برای معالجه سوزاک و رفع ضعف اسپرم و تخم آن را برای معالجه سردرد و سایر دردهای عصبی می خورند.

  بادروج

  به فارسی ((ریحان کوهی))و ((بادروج)) گویند در شرح اسما آمده است که بادروج معرب بادروز فارسی است و در کتب طب سنتی ((بادروج ابیض))نیز آمده است .تخم این گیاه در ایران به تخم شربتی مشهور است .

  گیاه شبیه ریحان است برگهای آن ریزتر ،ساقه آن مربع شکل ،گل آن مایل به سرخی،اسانس آن کمتر از ریحان و تخم آن ریزتر از تخم ریحان پرورشی است ولی همان طور سیاه است تخم آن را تخم شربتی نامند زیرا معمول است قبل از خوردن در شربت قند می ریزند و چند دقیقه ای می گذارند که متورم شود و مصرف می کنند. محل رویش آن در ایران همان نقاطی است که گونه o. basilicum می روید.  مضرات :

  منبع :http://www.tebbehirani.******.com/
  1) افراد مبتلا به حصبه و بیماریهای مغزی باید در مصرف ریحان احتیاط کنند. 2) زیاده روی در مصرف ریحان موجب سر درد - اختلال در بینایی و تولید خلط می شود .
  ویرایش توسط Ahoora : 27th July 2011 در ساعت 05:59 PM
 2. #2
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  من عاشق ريحونم :pاطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. همه چیز در مورد کاسکو!!
  توسط S&M در انجمن طوطی های آفریقایی African Parrots
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 24th February 2012, 06:44 PM
 2. فرزند شاهد مرگ مادر (عکس غم انگیز)
  توسط S&M در انجمن آلبوم تصاویر حیوانات
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: 13th February 2012, 11:13 AM
 3. زمین شگفت انگیز را از بالا ببینید+ عکس
  توسط star در انجمن آموزش و اخبارعکاسی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1st November 2011, 12:01 AM
 4. پرندگان شگفت انگیز+عکس
  توسط Melika در انجمن آلبوم تصاویر حیوانات
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 11th August 2011, 03:58 PM
 5. حقایقی شگفت انگیز و جالب در مورد خواب دیدن
  توسط Melika در انجمن نکات/دانستنی ها
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 8th August 2011, 12:02 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید