فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  1
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: جغد شاخ دار (جغد گوش دراز)

 1. #1
  Jblaq آواتار ها
  علایق
  حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  3
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  جغد شاخ دار (جغد گوش دراز)

  جغد شاخ دار (جغد گوش دراز)

  نام انگلیسی : Long-eared Owl

  فرانسوی : Hibou moyen-duc
  نام علمی (لاتین) : Asio otus
  چطور پیدایش کنیم :


  اندازه جغد شاخدار (گوش دراز) 35 سانتی*متر است ؛ تنها جغدی است، با اندازه متوسط که گوشپرهای درازی دارد .

  درحالت نشسته با واسطه گوشپرهای بلندش به آسانی قابل شناسایی است.
  گاهی اوقات هنگام استراحت گوشپرهایش را جمع می کند.
  سطح پشتی آن پر از لکه*ها و خال*های نخودی و قهوه*ای مایل به خاکستری ، و سطح شکمی آن نخودی رنگ با رگه*های تیره وراه*های عرضی ظریف است . از جغد جنگلی به وسیله سر زاویه*دار ، گوشپرهای بلند و بدن لاغرتر و چشم*های زرد نارنجی ( نه سیاه ) مشخص می شود .
  زیر تنه اشت خط دار و زیر بال ها نخودی با رگه های قهوه ای تیره است.
  در پرواز بال*ها و دمش در مقایسه با جغد جنگلی بلند*تر می نماید . بال*زدنش پردامنه و پیچ و تاب دارد، و بر روی جبهه های هوا سر می خورد.
  تفاوتش با جغد جنگلی در هنگام پرواز است، که در این حالت، بال ها بلندتر و خم بال ها کمتر است. همچنین لکه تیره رنگی روی خم بال ها و قاعده شاهپرها، به رنگ قهوه ای نارنجی دیده می شود.
  روزها در انبوه شاخ و برگ درختان استراحت می کند یا به*طور قائم و نزدیک به تنه درخت روی شاخه*ها می نشیند .
  معمولا درخت های سوزنی برگ را انتخاب می کند.
  از پستانداران کوچک ، پرندگان و حشرات تغذیه می کند .
  در بعضی نقاط هنگام پاییز یا زمستان ، به صورت دسته*های کوچکی گرد هم به استراحت می پرازند .
  جغد تالابی از جغد شاخ دار (گوش دراز) پرجثه*تر و گوشپرهایش خیلی کوتاه*تر می باشد، به واسطه شکل سر از جغد تالابای تمیز داده می شود.

  صدای پرنده:


  صدای جغد شاخ دار، هنگام تعیین قلمرو تکرار "هوو، hooo" است و در سایر مواقع، دو سیلابی و شبیه "که ویک- که ویک، kwik-kwik" شنیده می شود.


  زیستگاه :

  بیشتر در مناطق جنگلی دیده می شود . در آشیانه های متروک و گاهی روی زمین تخم*گذاری می کند .


  پراکندگی :

  جغد شاخ دار (گوش دراز) از جمله پرندگانی*ست که در گذشته زمستان*ها از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار بوده و احتمال آن می رفته که به تعداد خیلی کم در جنگل های شمال ایران زادوولد کند و اما در حال حاضر اطلاع دقیق و درستی از وضعیت زادآوری و پراکندگی آن در دست نیست .
  به صورت مهاجر در نواحی شمال شرق به سمت جنوب تا حدود مرکز فارس دیده شده است.

  حفاظت:

  هنوز برنامه حفاظتی خاصی برای جغد شاخ دار در نظر گرفته نشده است. اما وضعیت پراکندگی و تولید مثل آن نیاز به بررسی دارد.

  منبع

 2. #2
  Jblaq آواتار ها
  علایق
  حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  3
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  جغد کوچک

  تیره جغد
  شکل ظاهری جغد طوری است که هرکسی به*راحتی می*تواند آن را بشناسد. این جانور سری بزرگ و پهن دارد و انبوهی از پر به شکل یک نعلبکی، دور چشم*هایش را می*پوشاند. چشم*های جغد بزرگ هستند و مثل انسان، درست در قسمت جلوی صورتش قرار گرفته*اند؛ در حالی که چشم*های پرندگان دیگر در دو طرف سرشان قرار دارد. البتّه جغد نمی*تواند مانند انسان*ها، چشم*هایش را حرکت دهد و به اطراف خود نگاه کند. این جانور برای دیدن اطراف، باید سرش را بچرخاند.[/align] تیز پرواز جغدها بسیار تیز پروازند، پرواز آنها بی صدا است. آن*ها برخلاف ظاهر آرامشان، هنگام شکار، با سرعت زیادی به سمت صیدشان شیرجه می*روند و در یک چشم به هم زدن، آن را به چنگ می*آورند. چنگال*های تیز جغد، در گرفتن شکار، کمک زیادی به او می*کنند. منقار نیرومند و قلّاب مانندش هم او را در خوردن شکار یاری می*دهد.

  بعضی از آنها گوشپرهای مشخصی دارند . پاهای پوشیده از پر دارند . تک*زی هستند و بیشتر آنها روی درخت زندگی می کنند . نر و ماده آنها همشکل است ولی ماده*ها بزرگترند .


  در سوراخ*ها ، آشیانه*های متروک و روی زمین لانه می سازند . طعمه خود را یکجا می بلعند و از پستانداران ، پرندگان ، خزندگان ، دوزیستان ف ماهی ها ، حشرات و خرچنگ*ها تغذیه می کنند .
  چشم*های قویجغدها قدرت بینایـی زیادی دارند. این قدرت باعث می*شود که آن*ها حتّی در تاریکی شب بتوانند شکار خود را ببیند. برخی از جغدها هم از قدرت شنوایـی بسیار بالایـی برخوردارند و در نتیجه، شکار خود را از طریق شنیدن صدای آن، ردیابی می*کنند.جغدهای بزرگ، جغدهای کوچک دانشمندان تاکنون 45 گونه* جغد شناسایـی کرده*اند. کوچک*ترین گونه، فقط 15 سانتی*متر طول دارد؛ امّا طول بدن بزرگ*ترین گونه به 76 سانتی*متر می*رسد. غذای جغدها نوع تغذیه*ی جُغدها به محلِّ زندگی و اندازه*ی آن*ها بستگی دارد. بعضی از جغدها، جانورانی مثل موش و موش صحرایـی می خورند. جغدهای بزرگتر، خرگوش، سنجاب و سمور را هم شکار می کنند. برخی از آن ها از حشرات و پرندگان کوچک تغذیه می کنند. برخی هم با ماهی گیری شکم خود را پر می کنند. این دسته از جغدها توی آب های کم عمق شیرجه می زنند و با چنگال های تیزشان، ماهی ها را به دام می اندازند آداب غذاخوردن! جغد معمولاً شکار خودش را به کمک منقار نیرومندش تکّه تکّه می کند و میخورد. اگر شکار کوچک باشد، آن را درسته قورت می دهد و سپس استخوان ها، پَرها و فَلْس های طُعمه را که قابل هضم نیستند، با حالتی شبیه به سرفه بیرون می اندازد.جغدها، دوستان کشاورزها انتخاب لانه جغدها لانه نمی سازند. آن ها جایـی را به عنوان لانه انتخاب و در همان جا زندگی می کنند. سوراخهای موجود در تنه ی درختان، غارها، انبارهای قدیمی و خراب و لانه*های زیرزمینی، از جاهایـی است که این پرندگان برای زندگی برمی گزینند. جغدهای ماده بین 3 تا 4 تخم می گذارند. نوزاد جغد 2 تا 3 ماه باید در لانه بماند تا به*قدر کافی بزرگ شود. حکایتی در مورد ویرانه نشینی جغد میگویند روزی همسر سلیمان ،خواهان قصری بزرگ با برجی بسیار رفیع میشود تا از ان بام خانه کعبه را ببیند و عبادت کند ، سلیمان این درخواست را میشنود و جانوران را امر به ساختن میدهد ،تمام جانوران ساختن قصر را اغاز میکنند به جز جغد که سر پیچی رده و از انجا خارج میگردد ،ساختن قصر به اتمام رسید و روزی جغد به جهت دیدن قصر به انجا باز میگردد . سلیمان وی را احضار کرده و میگوید :سه سوال میپرسم اگر پاسخ دادی که هیچ و در غیر این صورت متنبه خواهی شد.جغد قبول مبکند و سلیمان پرسش اول را چنین مطرح میکند که: تعداد شبها بیشتر است یا روزها ؟جغد میگوید :شبها ،چون روزهای ابری و تاریک را نیز باید به واسطه فقدان نور خورشید شب شمرد . سلیمان پرسش دوم را طرح مینماید که : تعداد زنده ها بیشتر است یا مرده ها ؟ جغد میگوید: مرده ها ،چون خواب نیز به نوعی مرگ است و خفتگان را باید به نوعی مرده نامید . سلیمان سوال اخر را میپرسد که: تعداد زنان بیشتر است یا مردان ؟ جغد میگوید :زنان چون مردانی که از همسران خود اطاعت میکنند نیز به نوعی زن محسوب میشوند . سلیمان که قصر را به فرمان همسر خود ساخته بود و سخن جغد را طعنه به خود دیده بود بر اشفت و قصر را ویران کرد، سپس جغد را نفرین نمود که تا به اخر عمر ویرانه نشین باشد در کنج انزوا و برای غذای وی نیز روزانه دو گنجشک مقرری تعیین نمود ، از ان پس جغد به کنج انزوا خزید و ویرانه نشین شد . آیا جغد شوم است؟ اما بررسی کنیم که فلسفه اینکه می گویند جغد پرنده شومی است چیست؟
  ج وندگانی مانند موش*، خرگوش* و موش*های صحرایـی به محصولات کشاورزی آسیب زیادی می*رساند. جغدها با شکار این دسته از جانوران، به کشاورزان کمک بزرگی می*کنند. جغدها هرگز به مرغ*ها و جوجه*ها آسیبی نمی*رسانند؛ زیرا آن*ها زمانی شکار را شروع می*کنند که هوا تاریک است و در این هنگام، جوجه*ها و مرغ*ها در لانه*هایشان خوابیده*اند. در اروپا اگر جغدی در مزرعه کشاورزی لانه گزیند، کشاورز جشنی برپا می کند، چون امروز در اروپا از سم دفع آفات بسیار کمتر استفاده می شود و وجود جغد در مزرعه نعمت خدادادی است که باید شکرگذار آن باشیم.در باورهای اجتماعی ایران زمین غالب دیدگاه ها در ارتباط با جغد منفی و امیخته با خرافه است بدین سبب به دیدن جغد وی را با سنگ مورد هدف قرار داده و وی را بد شگون میدانند .به عنوان مثال در نقاطی از گیلان شنیدن صدای جغد نشان از رسیدن خبری نا مبارک و نا میمون دارد به همین علت با ایجاد صدا و راندن وی سعی بر دور کردن صدا از خانه دارند ،گاها چوب نیم سوخته ای را به سمت وی پرتاب میکنند و بلند میگویند (اتش از من ،گوشت از قصاب) اگر جغد رو به قبله پرواز کرد بلا دفع میشود اما در غیر این صورت صاحبخانه باید صدقه دهد و انفاق کند و ........تا بلا رفع شود . در ارتباط با صدای جغد نیز این باور وجود دارد که اگر جغد گریه کند ،خوش است و اگر خنده کند بد یمن و با شنیدن صدای وی میگویند (میمنت خانم،خوش امدی) شاید بد نباشد قیاس کنیم منزلت جغد را در اوستا و ایین باستان ایران را ، با باورهای امروزه اجتماعی در باره شومی جغد که شور بختانه سینه به سینه نقل میشود، در جایی که از وی به نام اشوزشت یاد میگردد و فراری دهنده دیوها و نام وی به معنی دوست داشتن و دوستدار راستی اورده شده وحکایاتی که در ارتباط با به وجود امدن وی از ناخن و کلام اوستا در زبان وی وجود دارد و چهره داریوش دوم با تاجی قلم خورده به نقشی از بوف و......
  در متن های کهن باستانی جغد را "هو مورو" می خواندند. یعنی پرنده دانا. حتما بیاد دارید که در کتابهای قصه نیز این پرنده عینک به چشم دارد و به بقیه حیوانات پند و اندرز می دهد.
  اما شومی جغد بعد از ورود اعراب به ایران بر سر زبان ها افتاد چون غذای این پرنده مار و مارمولک و موش بود، در واقع غذای اعراب آن دوران را میل می کرد و اعراب آن را پرنده ای شوم می دانستند چرا که غذای آنها را می خورد.
  در کتاب اوستا از جغد با نام اشوزشت یاد شده و وی را فراری دهنده دیوها و پلیدیها خوانده اند یا در نسخی دیگر وی را به بهمن مرغ و مرغ زوبره و هومن مرغ و شب اویز(مرغ شب ) خوانده اند و به خواص دارویی وی بارها اشارت کرده اند مانند :فراری دهنده مار و افعی -خون با روغن به جهت دوای افت - زهره با خاکستر به جهت شب ادراری -دل و جگر به جهت قولنج - خوردن چشم به واسطه افزونی قدرت بینایی در شب، خوردن تخم و شراب به واسطه ترک شرابخواری یا به نقل از کلیله و دمنه بردن ان به نبرد به واسطه زیادی قدرت و توان و .......

  نام انگلیسی: Little Owl نام فرانسوی : Chouette Vheveche نام علمی (لاتین) : Athene noctua

  چطور پیدایش کنیم : اندازه جغد کوچک 21 سانتی*متر است ؛ این پرنده به*وسیله اندازه کوچک ، بدن خپل، سر تخت و گرد، تارک صاف و پاهای بلند مشخص می شود .
  سطح پشتی آن قهوه*ای پررنگ است با لکه*ها و راهراه عرضی سفید ، و سطح شکمی سفید رنگش رگه*های پهن قهوه*ای پررنگ دارد .
  زیر شکم جغد کوچک لکه های بزرگ تیره، به صورت راه راه طولی دیده می شود.

  جغد کوچک
  با سر و صورت تخت و چشم*های زرد با حاشیه سفید ، خشمگین و عبوس بنظر می آید ، غالبا طی روز فعالیت می کند .
  هنگام احساس خطر جمع شده و بدن را راست نگه می دارد و مرتبا سر خود را بالا و پایین می کند .
  در طول روز اغلب بر روی ساختمان ها و پایه های برق و تلگراف، در فضای باز، به صورت قائم می نشیند.

  جغد کوچک

  به طور کلی از حشرات و جوندگان کوچک و گاهی از پرندگان کوچک تغذیه می کند.

  بر خلاف مرغ حق که مستقیم پرواز می کند، به شکل آشکاری به صورت موجی بالا و پایین می رود ( به تناوب با بال زدن سریع و بسته نگه داشتن آن).
  زیرگونه lilith (نوع کم رنگ جغد کوچک)، به رنگ شنی و قهوه ای کمرنگ با خال های سفید در سر و روتنه، اما زیر تنه اش کمتر خط دار دیده می شود.

  زیرگونه lilith (نوع کم رنگ جغد کوچک)

  زیرگونه lilith (نوع کم رنگ جغد کوچک)

  تفاوت جغد کوچک با جغد خالدار کوچک، خال های قهوه ای شکم و زیر تنه است، که در جغد کوچک به صورت طولی دیده می شود، در صورتی که در جغد خالدار کوچک، خال های سینه و شکم عرضی است.


  جغد خالدار کوچک با خال های عرضی سینه و شکم
  صدای پرنده:

  صدای این جغد کوچک در هنگام قلمرو خواهی، شبیه "کوواه، koooah" که در انتها "کیو، kiu" شنیده می شود و در هنگام احساس خطر، یک سری نت شبیه "کیپ-کیپ-کیپ، kip-kip-kip" را تکرار می کند.  جغد کوچک
  زیستگاه : جغد کوچک زیستگاهش متغیر ولی معمولا در کشتزارهای وسیع و زمین های بایر و سنگلاخ دیده می شود .
  در شکاف درخت*ها و سنگ ها ، در ساختمان*ها و یا در سوراخ*های زمین آشیانه می سازد .

  جغد کوچک
  پراکندگی : جغد کوچک پرنده*ای است بومی ایران و نسبتا فراوان است .!
  حفاظت: برنامه حفاظتی خاصی برای جغد کوچک در نظر گرفته نشده است.


  http://www.iranbirds.com

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید