بالابان-Saker Falcon

بالابان یا چَرخ (چَرغ) یا صَق*ِر (نام علمی: Falco cherrug) از بزرگ*ترین انواع شاهین و از محبوبترین پرندگان شکاری نزد بازداران است که با توجه به کاهش بسیار سریع جمعیت آن در دهه*های اخیر در معرض خطر انقراض قرار گرفته*است.


بالابان*های مهاجر در مرداد و شهریور ماه از کشورهای ترکمنستان و آذربایجان برای زمستان*گذرانی به ایران می*آیند.


ویژگی*های جسمی


بالابان، ۴۷ تا ۵۵ سانتیمتر طول و ۱۳۰۰ تا ۷۰۰ گرم وزن دارد. از دور شبیه لاچین، اما بزرگتر و سنگین تر، دیده می*شود. از لاچین، به واسطه تارک سفید و گاهی پس سر نخودی، بدون رگه*ها و خال*های پهلوها، نوارهای کمتر مشخص زیر تنه، سبیل کوتاه و نوار پشت چشم کمرنگ*تر، متمایز می شود.


بوم*شناسی


بدن بالابان با ترکیب شتاب سریع و مانورپذیری بالا برای شکار در نزدیکی سطح زمین در دشت*های باز تکامل یافته*است. به همین جهت بیشتر در شکار جوندگان متوسط جثهٔ روزگرد به ویژه سنجاب زمینی مهارت دارد. در استپ*های کم*درخت، کوهپایه*ها، کوهستان*ها و نواحی نیمه*بیابانی به سر برده و در شکاف صخره*ها یا روی درختان آشیانه می*سازد و گاهی نیز از آشیانه*های قدیمی پرندگان دیگر بهره برده و تولید مثل می*کند. در برخی نواحی از جمله مناطق نزدیک به آب پرندگان طعمهٔ اصلی او می*شوند. در سال*های اخیر در برخی نواحی اروپا کبوتر به*جای جوندگان طعمهٔ اصلی بالابان شده*است.

در ماه*های اردیبهشت تا تیر بین ۵ تا ۳ تخم می*گذارد و ۳۰ تا ۲۸ روز روی تخم*ها می*خوابد. جوچه*ها پس از ۴۵ تا ۴۰ روز به بلوغ می*رسند.

وضعیت حفاظتی


جمعیت جهانی بالابان در سال ۱۹۹۰ حدود ۸٬۵۰۰ تا ۱۲٬۰۰۰ جفت و در سال ۲۰۰۳ حدود ۳٬۶۰۰ تا ۴٬۴۰۰ جفت برآورد می*شد و با توجه به این کاهش سریع جمعیت در فهرست گونه*های در معرض خطر انقراض اتحادیه بین*المللی حفاظت از محیط زیست قرار گرفته*است. شدیدترین کاهش مربوط به آسیای میانه به*ویژه قزاقستان و ازبکستان با حدود ۹۰٪ کاهش می*شود. در مقابل جمعیت قابل ملاحظه و در حال افزایشی از بالابان در مجارستان زندگی می*کند و چندین برنامه تکثیر در اسارت و رهاسازی این پرنده در آمریکا و کانادا در حال اجراست. مهمترین دلیل این کاهش جمعیت زنده*گیری مداوم این پرنده از طبیعت برای استفاده در بازداری است. تخریب زیستگاه*ها و استفاده از مواد شیمیایی در کشاورزی از دیگر عوامل این وضعیت است.


تعداد بالابان*هایی که هر سال برای بازداران خاورمیانه زنده*گیری می*شوند، ۴٬۰۰۰ بهله برای عربستان سعودی، ۱٬۰۰۰ بهله برای قطر و ۵۰۰ تا ۱٬۰۰۰ بهله برای هر یک از کشورهای کویت، بحرین و امارات برآورد می*شود. با توجه به این که ۵٪ پرندگان قبل از تحویل می*میرند، تعداد بالابان*هایی که هر سال برای تجارت شاهین شکار می*شوند ۶٬۸۲۵ تا ۸٬۴۰۰ بالابان است. از این تعداد حدود ۷۷٪ ماده*های جوان و ۱۹٪ ماده*های بالغ هستند که این موضوع نابرابری جنسیتی شدیدی را در جمعیت وحشی ایجاد می*کند. همچنین جفت*گیری بالابان*های وحشی با بالابان*های دورگه*ای که فرار کرده یا در طبیعت رها می*شوند، ممکن است سلامت ژنتیکی بالابان*ها را به خطر بیندازد.یک بالابان در اسارت، قطر

طبقه*بندی در بازداری


در بین صیادان، بالابان*ها به پنج نوع سبز (خاکستری)، سرخ، اژدر (زرد)، سفید و سیاه، تقسیم می*شوند که به ترتیب ذکر شده بالابان*ها صبورتر و کمیاب تر می*شوند. یعنی بالابان*های سیاه بسیار جسور، جنگنده و نادرند.


اسطوره


دهخدا احتمال یکی بودن این پرنده با پرنده وارغن که در اوستا از آن یاد شده را می*دهد.در مجارستان نیز این پرنده را معادل پرندهٔ افسانه*ای تورول دانسته و به همین جهت بالابان را پرنده ملی مجارستان قرار داده*اند.

از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد