چهار كودك خدابنده‌اي در يك‌سال گذشته طعمه حيوانات وحشي شده‌اند؛
رييس اداره محيط زيست اعلام كرد:
صدور 35 مجوز ميرشكاري براي جلوگيري از حمله گرگ‌ها

خبرگزاري دانشجويان ايران - زنجان
سرويس: استان‌ها


رييس اداره محيط زيست خدابنده از صدور مجوز ميرشكاري به 35 نفر در سطح اين شهرستان خبر داد و گفت: اين اقدام به منظور دفع حيوانات وحشي و گرگ‌هايي كه باعث ايجاد مزاحمت در منطقه شده و جان انسان‌ها و حيوانات ديگر را تهديد مي‌كنند، صورت گرفته است.


زعفر افشاري در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منطقه زنجان، با اعلام اين خبر افزود: علاوه بر اين، اطلاع‌رساني‌هاي لازم در آبادي‌ها و شهرهايي كه مورد تهديد گرگ‌ها و حيوانات وحشي قرار دارند صورت گرفته است تا اهالي و ساكنان آن مناطق مراقبت‌هاي لازم را به عمل آورده و ضمن جلوگيري از خروج كودكان خود از منزل، به حصاركشي اطراف خانه‌هاي خود نيز اقدام كنند.


وي با بيان اين‌كه حاشيه آبادي‌ها و شهرهاي خدابنده خصوصاً در مناطق مشرف به جنگل و نيزار بيشتر در معرض حمله حيوانات وحشي قرار دارد، افزود: بر اساس حوادثي كه تاكنون اتفاق افتاده، مشاهده شده است كه گرگ‌ها و حيوانات وحشي عمدتاً به خانه‌هاي فاقد حصار، درب و دروازه حمله مي‌كنند.


اين مقام مسئول با ابراز تأسف از اين‌كه برخي از اهالي شهرستان اقدام به پرورش توله سگ در منازل خود کرده و از خطرات آن آگاهي ندارند، تصريح كرد: اين افراد پس از بزرگ شدن توله گرگ‌ها به علت توانايي نداشتن در تأمين تغذيه آنها يا براي آسوده شدن از مزاحمت‌هاي آنان، اين حيوانان وحشي را در منطقه رهاسازي مي‌كنند كه اين امر خطر بزرگي براي ساكنان منطقه محسوب مي‌شود.


افشاري تصريح كرد: علاوه بر اين زماني كه گرگ مادر از توله‌هايش جدا شود، تبديل به تهديد بزرگي براي انسان‌ها مي‌شود، از همين‌رو انتظار مي‌رود كه اهالي شهرستان به‌طور جدي از پرورش توله‌گرگ در منازل خود پرهيز كرده و در صورت مشاهده چنين موردي مراتب را به محيط زيست شهرستان اطلاع دهند تا از رهاسازي آنها در طبيعت جلوگيري به عمل آيد.


وي با بيان اين‌كه از نيمه تيرماه سال گذشته تاكنون 4 كودك در اثر حمله گرگ‌ها و حيوانات وحشي در شهرستان خدابنده جان خود را از دست داده‌اند، افزود: فقط در يك مورد از اين حمله‌ها، مادر كودك عيناً شاهد بوده است كه گرگ يا حيوان درنده‌اي كودك او را ربوده است و در بقيه موارد خانواده كودك پس از يك يا دو ساعت متوجه غيبت او شده و پس از جستجو، باقيمانده جسد دريده شده كودكشان را يافته‌اند، از همين‌رو هنوز به‌طور قطع مشخص نشده حيواني كه به كودكان حمله كرده چه حيوان درنده‌اي بوده است.


رئيس اداره محيط زيست خدابنده با اشاره به اينكه علاوه بر چهار مورد تلفات جاني، چند مورد هم جراحت در اثر حمله حيوانات وحشي به اهالي منطقه اتفاق افتاده است، خاطرنشان كرد: تاكنون سه قلاده سگ دورگه يا غيربومي توسط اهالي منطقه از بين رفته است، به همين دليل نمي‌توان به يقين گفت حيواني كه به كودكان حمله مي‌كند، گرگ يا سگ دورگه بوده است.


افشاري با بيان اين‌كه تاكنون چند قلاده گرگ به علت حمله به نواحي مسكوني اين شهرستان معدوم شده است، اظهار كرد: فقط آن دسته از گرگ‌ها و حيوانات وحشي كه به شهرها و آبادي‌ها حمله كرده و براي ساكنان منطقه مزاحمت ايجاد مي‌كنند، دفع مي‌شوند و ساير حيوانات وحشي كه به مناطق مسكوني حمله نمي‌كنند، از اين امر مصون‌اند تا مشكلات زيست محيطي در سطح شهرستان ايجاد نشود.