سهل انگاری ها و حرکات ناصحیح رایج در باشگاه های بدنسازی ویژه ی بانوان در حین ورزش های هوازی من را برآن داشت تا برای آگاه کردن بانوان تاپیکی را در این مورد ایجاد کنم.

شاید هفتاد درصد بانوان (بویژه خانمهای خانه دار) قصدشون از ورزش کردن ، بیشتر دوری از گرفتاریهای خانه و بچه و… باشد تا رسیدن به اندامی مناسب و حفظ سلامت. احتمالا به همین علت است که اونها فقط سعی میکنند ورزش و زمان ورزش کردن رو پشت سر بگذارند تا اینکه روی ورزشی که میکنند تمرکز کنند.
حالا به همراه هم تعدادی از حرکت های ناصحیح هنگام ورزش های هوازی را مرور میکنیم.

1- از خم شدن به جلو در حالی که پاها صاف بوده و زانو ها خم نشده اند اجتناب کنبد.
چنین حرکت هایی مضر بوده و برای شما هیچ گونه سودی ندارند! از این رو اگر قسمتی از تمرینهای کلاس شما در وضعیتی انجام شوند که دستهایتان به زمین برسند یا انگشتان پاهایتان را لمس کنند، بهتر است از زانوها خم شده، پاها را از یکدیگر باز کرده و در حالت نیمه چمباتمه درآیید.
این حرکت موجب تقویت عضله های ناحیه ی ساق پا شده، انعطاف پذیری آنها را زیاد کرده و پایداری و ثبات ستون فقرات شما را افزایش میدهد.

2-از تمرین کردن بیش از حد بپرهیزید.
بسیاری از مردم آنقدر تمرین میکنند که تعداد ضربان قلبشان از "تی اچ آر زد" متناسب با سنشان فراتر میرود. اینگونه تمرین کردن هوازی نیست و اثر منفی بر بدن فرد میگذارد و بدن هم از آن استقبال نمیکند
یک مشکل اساسی در طی کلاسهای ایروبیک این است که شما ممکن است سعی کنید زیاد و سنگین تمرین کنید، و این موجب میشود تعداد ضربان قلب افزایش یابد ولی به ندای بدنتان گوش نمیدهید. شما باید وضعیت بدنتان را مورد ارزیابی قرار دهید و هنگام نیاز، سرعت حرکتتان را کاهش دهید تا به "تی اچ آر زد" مناسب خود دست یابید.

3-در مورد آموزگار بیش از حد علاقه مند، یا یک هم تمرینی که بیش از حد به شما فشار وارد میکند آگاه باشید.
برخی از آموزگاران و هم تمرینی ها هم میتوانند به حرکت و تمرین شما کمک کنند، ولی در مورد اینکه شما تمرینی را با چه سرعتی انجام میدهید، ارتفاع و شدت ضربه ها و حرکت های پا چه قدر باشد و اینکه با کلاس همراه و همگام باشید، زیاد توجه نکرده و از خود نگرانی نشان نمیدهند.
به ندای بدنتان گوش داده و وضعیت آن را در آینه نگاه کنید تا آنچه را که برای بهبود بخشیدن فوری وضعیت روحی روانی و قدرت عضلانی خود نیاز دارید دریابید. گاهی اوقات این بدان معناست که شما باید تمرینهای بیشتری را در خارج از محیط کلاس انجام دهید تا بتوانید تعداد ضربان قلبتان را به "تی اچ آر زد" مناسب برسانید.4- در مورد جلسه های طولانی مدت ورزش های هوازی آگاه باشید.
از انجام دادن تمرین در جلسات طولانی مدت پرهیز کنید، مگر اینکه بدن بتواند مفید و موثر این تمرینها را تحمل کند.
جلسه های تمرینی به طور معمول بیشتر از یک ساعت طول میکشند و هر جلسه ی تمرینی در برگیرنده ی یک دوره ی زمانی برای گرم کردن و یک دوره ی زمانی برای سرد کردن میباشد. اینگونه جلسات برای افرادی که قادر به انجام دادن 40 دقیقه تمرین هوازی باشند، بسیار مناسب است ولی نه برای شروع کار! در شروع تمرینات، نباید انتظار داشته باشید که بدن بتواند بیشتر از 15 دقیقه در برابر تمرین ها به طور هوازی عمل کرده و تعداد ضربان قلب شما نیزدر محدوده ی "تی اچ آر زد"مناسب باقی بماند.(تی اچ آر زد = محدوده ی ضربان قلب مورد نظر)

تمرینات هوازی چرا و چگونه؟
تمرینات هوازی به فعالیتهایی گفته میشود که با شدت و سرعتی انجام شوند که بتوان از اکسیژن به عنوان منبع اصلی برای تولید انرژی مورد نیاز درون بدن بهره گرفت. به بیان دیگر، برای دستیابی به سود ناشی از انجام تمرینهای هوازی باید اینگونه تمرینها را برای زمان کافی (دست کم 15 تا 20 دقیقه)، به دفعات کافی ( دست کم 2 تا3 بار در هفته) وبا شدت مناسب ( متناسب با ضربان قلب) انجام داد. از جمله مثال ها و نمونه های معمول این گونه تمرین ها میتوان به راه رفتن سریع، دوچرخه سواری، دویدن ملایم، شنا و رقصیدن اشاره کرد.
تمامی این تمرین ها را میتوان به روش بی هوازی نیز انجام داد که در این وضعیت از اکسیژن بعنوان منبع اصلی برای تولید انرژی مورد نیاز استفاده نمی شود. به طور معمول شدت انجام تمرین بیشتر بوده و مدت زمان انجام دادن نیز کاهش میابد که معمولا هیچگاه به بیست دقیقه نمیرسد. شما هنگام انجام دادن تمرین ها به روش بی هوازی نفس نکشیده و از فواید انجام دادن تمرین های هوازی می مانید و به عبارت دیگر، اگر این تمرین ها را به روش نادرستی انجام دهید ممکن است به راحتی موجب شود سرعت انجام دادن کارهای روزمره ی شما بیشتر از حد عادی شود.
دلایل متعدد و فراوانی وجود دارند که لزوم انجام دادن مداوم تمرین های هوازی را برای شما آشکار میسازند. انجام دادن این تمرینها موجب افزایش قدرت بدن شده و برای سلامت گردش خوان و سیستم قلبی-عروقی شما موثر میباشد، از این رو، موجب کاهش خطر حمله ی قلبی، افزایش قشار خون، بیماری های قلبی و سکته ی مغزی میشود.
انجام دادن تمرین های هوازی باعث میشود تا نیرو و توان انجام دادن فعالیت های روزمره در شما افزایش یافته، عمرتان زیاد شده و سطح سلامتی شما ارتقا یابد. افزایش توانایی و کارایی بدن در استفاده کردن از اکسیژن هنگام تولید انرژی و تقویت سیستم ایمنی نیز از جمله فواید انجام دادن این تمرین ها میباشد.

فواید انجام تمرین های هوازی
انجام دادن اینگونه تمرینها موثرترین و بی خطرترین راه کاهش وزن به روش طبیعی محسوب میشود (درواقع تنها تمرینهایی هستند که میتوانند در سوخت و ساز چربی ها موثر باشند)افزایش وزن در بسیاری از موارد میتواند موجب تشدید درد ناحیه ی کمر و گردن شود، از این رو کاهش وزن با انجام دادن تمرین های هوازی میتواند به شما کمک کند.
انجام دادن این تمرینها به تسکین بلند مدت درد کمک کند. چرا که تنها تمرینهای هوازی هستند که موجب تحریک تولی و آزاد سازی اندورفین (قویترین ماده ی طبیعی بدن که به از بین بردن فرآیند درد و کاهش احساس درد کمک میکند.) می شوند
تمرین های هوازی به دلیل تقویت سیستم ساختاری بدن و افزایش انعطاف پذیری آن، آسیب پذیری شما را کاهش داده و احتمال تشدید درد و ناراحتی و سایر نشانه ها را کاهش میدهد.
این تمرین ها موجب افزایش اعتماد به نفس شده و مشکلاتی مانند عصبانیت، افسردگی و اضطراب را که موجب تشدید درد و ناراحتی شما میشوند کاهش میدهد.
البته تمامی سودمندیهای بالقوه ای که در مورد این تمرینها ذکر شد به نحوه و چگونگی انجام دادن تمرینهای هوازی خاصی که شما آنها را انتخاب میکنید بستگی دارد. بسیار مهم و حیاتی است که فعالیت و تمرین هوازی مناسب با خود (از نظر فیزیکی و روحی-روانی) را انتخاب کنید و آن را به گونه ای انجام دهید که بتوانید به اهداف بیان شده و اهدافی که مورد نظر شما هستند دست یابید.

چگونگی انجام تمرینهای هوازی
این تمرین ها را باید دو تا پنج بار در هفته انجام دهید. اگر شما اینگونه تمرین ها را به طور مداوم، درست کم برای دو بار در هفته انجام ندهید، بدنتان شانسی برای بهبود عملکرد و توانایی های خود نخواهد داشت. در ضمن انجام دادن این تمرینها به طور گهگاهی و به دفعات کم برای ساختار و فیزیک بدن آزارنده بوده و اگر با شدت و قدرت بیش از حد انجام شوند، میتوانند خطرناک نیز باشند.
انجام دادن تمرینات هوازی برای بیشتر از پنج بار در هفته باید برای ورزشکاران حرفه ای و آنهایی که از وضعیت جسمانی مناسبی برخوردارند در نظر گرفته شود. انجام دادن این گونه تمرین ها به دفعات زیاد موجب خستگی بدن، کاهش لذت از انجام دادن تمرین و افزایش درد و ناراحتی میشود. این وضعیت ،سرانجام به دلیل ایجاد اختلال در سیستم ایمنی و ساختاری بدن میتواند موجب وارد آمدن آسیب های شدید شده و برای شما ناراحتی بوجود آورد.

چه مدت؟
برای دستیابی به وضعیت مطلوب ناشی از انجام دادن تمرین های هوازی باید دوره های زمانی تمرین را دست کم به 15 تا 20 دقیقه در هز نوبت برسانید. این بدان معنا نیست که شما با شروع کردن تمرین از مدت 5 تا 10 دقیقه در روز و افزایش تدریجی آن به مدت 15 تا 20 دقیقه نمیتوانید از فواید انجام دادن اینگونه تمرین ها بهره گیرید! به ندای بدن گوش فرا دهید و به یاد داشته باشید که هدف از انجام دادن این تمرین ها، دستیابی به وضعیت مطلوب تر و مناسب تر می باشد و نه اینکه بدن دچار اشکال و ناراحتی شود.
اگر شما در افزایش دادن مدت انجام دادن تمرین در هر نوبت دچار مشکل شدید، شاید تمرین را با شدت، قدرت یا سرعت بیشتر انجام می دهید (برای آگاهی یافتن از این وضعیت می توانید تعداد ضربان قلب خود را ارزیابی کنید)
اگر سعی کنید که دوره های تمرین را برای زمان بیشتر از 15 تا 20 دقیقه انجام دهید، به خصوص اگر در ابتدای راه قرار دارید، ممکن است دچار مشکل های ناشی از انجام دادن تمرین ها به دفعات زیاد شوید و حتی بدن ممکن است دیگر خواستار انجام دادن اینگونه تمرین ها نباشند و وضعیتی ایجاد شود که شما دیگر برای انجام دادن تمرینات هوازی هیچ اقدامی نکنید.

چه میزان؟
پس از 2 تا 5 دقیقه انجام دادن حرکت های نرمشی و گرم کردن بدن ، سرعت و شدت انجام تمرین ها باید بگونه ای زیاد شوند که تعداد ضربان قلب شما افزایش یافته و به THRZ مورد نظر برسد. نگاه داشتن و حفظ کردن تعدادضربان قلب در این محدوده در تمام مدت 15 تا 20 دقیقه انجام تمرین، پایه و اساس انجام دادن تمرینهای هوازی را تشکیل می دهد.
تعداد ضربان قلب خود را در محدوده ی ضربان قلب خود و ضربان قلب یک مرحله بالاتر از خود حفظ کنید.
طبق فرمول تعیین THRZ که می توانید آن را در اولین پست مشاهده کنید، ضربان قلب شما نباید از حد "تی اچ آر زد" در هنگام انجام تمرین به طور پیشرفته میسر گردد.

چرا باید ضربان قلب خود را بررسی کنیم؟
برای مشخص کردن نحوه ی هماهنگی شدت و سرعت انجام دادن تمرینها با THRZ شما، باید تعداد ضربان قلب (در هر یک دقیقه) هنگام انجام دادن تمرین، بلافاصله پس از پایان تمرین و سپس 5 دقیقه پس از آن محاسبه شود. این کار بخصوص اگر شما انجام دادن تمرین های هوازی را بتازگی شروع کرده اید بسیار مفید می باشد؛ نتیجه ی این اقدام مشخص می کند که آیا باسرعت و شدت بیش از حد تمرین میکنید (اگر تعداد ضربان قلب شما بیشتر از THRZ مورد نظر باشد) یا سرعت و شدت انجام دادن تمرین به اندازه ی کاقی نیست (اگر تعداد ضربان قلب شما کمتر از THRZ مورد نظر باشد).
تعداد صربان قلب شما هنگام انجام دادن تمرین و بلافاصله پس از اتمام آن باید در محدوده ی THRZ مورد نظر باشد.تعداد ضربان قلب شما 5 دقیقه پس از پایان تمرین های هوازی باید به زیر 100 عدد در دقیقه برسد واگر چنین نشود ، بیان کننده ی آن است که بیش از حد تمرین می کنید.
به طور کلی، هرچه سرعت برگشت تعداد ضربان قلب شما به تعداد ضربان قلب هنگام استراحت بیشتر باشد، بیان کننده ی آمادگی بیشتر بدن از نظر فیزیکی می باشد. (یعنی فردی که تعداد ضربان قلبش در طول 15 ثانیه به حالت عاددی بر می گردد نسبت به فردی که در طول 30 ثانیه به حالت عاددی بر می گردد آمادگی بیشتری دارد).

چگونه تعداد ضربان قلب خود را بدست آوریم

انگشت اشاره و میانی دستتان را به آرامی و ملایمت در قسمت بالایی گردن و در کنار سیب آدم گلو قرار دهید تا شریان کاروتید راپیدا کنید؛ بافت نرم این محل را به آرامی فشار دهید تا ضربان موجود در شریان کاروتید را لمس کنید. یا، با قرار دادن همین انگشتان در قسمت کف دستی مچ دست و درست در کنار انگشت شست و وارد آوردن فشار آهسته بر این مکان، ضربان موجود در شریان رادیال را احساس کنید. اکنون تعداد ضربان را 10 ثانیه بشمارید و سپس عدد حاصل را در عدد 6 ضرب کنید تا تعداد ضربان قلب شمادر 1دقیقه مشخص شود.

اگر فعالیت های خود را باسرعت بالا انجام دهید، تعداد ضربان قلب شما در مدت 1 دقیقه از THRZ متناسب با سن شما بیشتر می شود، نفستان بند می آید و در حالت نفس تنگی نمیتوانید اسم و آدرس خود را تکرار کنید؛ احساس می کنید شل و ول، گیج و احتمالا خسته شده اید؛ ممکن است به میزان زیاد عرق کرده و خسته به نظر برسید. وضعیت های مشابه ابن حالت ها ممکن است در شما ایجاد شود.
اگر فعالیت ها و تمرین های خود را با شدت و سرعت مناسب و کافی انجام ندهید و فعالیت شما کندتر و آرامتر از آنچه که باید باشد، تعداد ضربان قلب شما در مدت یک دقیقه از THRZمتناسب با سن شما کمتر می شود؛ خسته و درمانده نشده و می توانید بدون اینکه نفستان بند بیاید، اسم و آدرس خود را به صورت آواز بخوانید؛ متوجه خواهید شد که اگ سفت و سخت تمرین نکنید، زمان مناسب و کافی برای انجام دادن تمرین ها خواهید داشت و حتی ممکن است عرق هم نکنید.

دوره های گرم و سرد شدن

لازم است که در ابتدا و انتهای انجام دادن تمرینهای هوازی، 2 تا 5 دقیقه را به ترتیب برای گرم کردن و سرد کردن بدن اختصاص دهید.
در ابتدای انجام دادن تمرین های هوازی، فرصتی را برای گرم کردن بدن و کشش بافت ها به طور آهسته صرف کنید تا مطمئن شوید هنگام انجام دادن تمرینها و افزایش دادن آن خطری شما را تهدید نکرده و این تمرین ها اثر لازم را برای بدن در بر داشته باشند.این کار شبیه آن است که شما قبل از مسابقه دادن با اتومبیل خود،موتور آن را گرم کنید. از حرکتی مشابه تمرین مورد نظر، ولی با شدت و سرعت کمتر و ساختاری ساده تر برای گرم کردن بدنتان استفاده کنید و سپس سرعت و دامنه ی حرکت را بتدریج افزایش ذهید تا در نتیجه ی آن تعداد ضزبان قلب شما نیز افزایش یابد و در مدت 2 تا 5 دقیقه به THRZ متناسب با سن خود دست پیدا کنید.
فرصتی که برای سرد کردن بدن اختصاص میدهید به عنوان عاملی محافظت کننده و مهم شناخته می شود. بسیار مهم است که موتور اتومبیل خود را پس از یک مسابقه ی طولانی و سخت به آرامی سرد کنید. برای سرد کردن بدن می توانید ار تمرین های کششی خاص استفاده کنید، ولی میتوان سرعت تمرینی را که درحال انجام دادن آن هستید به آرامی و در مدت 2 تا 5 دقیقه بتدریج کم کنید تا حرکتتان پایان یابد وتعداد ضربان قلب شما در مدت یک دقیقه به کمتر از 100 عدد برسد .
نکته: بسیار مفید است که هنگام گرم کردن یا سرد کردن بدن، الگوی تنفس خود را مورد ارزیابی قرار دهید و آن را تنظیم کنید؛ استفاده کردن از تنفس های عمیق، آ رامش بخش و پاکیزه کننده به تغذیه مناسب عضله های شما کمک کرده و در خروج گاز دی اکسید کربن از عضله ها و بدن کمک میکند.اگر دچار نفس تنگی شوید، مسابقه ی شما غیر موثر و بی فایده خواهد بود_اگر چنین وضعیتی ایجاد شد، سرعت حرکت را کم کرده و از چند تنفس عمیق و آرامش بخش برای تحت کنترل قرار دادن نحوه ی تنفس و عملکرد موتور اتومبیل خود استفاده کنید .

پیاده روی هوازی

گرم کردن
راه رفتن آهسته را در نظر داشته باشید. این گونه راه رفتن پس از نشستن یا دراز کشیدن طولانی مدت بسیار مفید میباشد و موجب گرم کردن عضله ها و نرم کردن مفصل های شما میشود. استفاده از این نوع فعالیت برای مسافرت های کوتاه مدت روزانه مناسب است و برای انجام دادن آن باید گرم کردن را در نظر داشته باشید.

چگونه؟
دست به کار شوید و به آرامی راه بروید. سرعتتان را به تدریج کم و زیاد کنید. تاهنگامی که به اندازه ی کافی گرم نشده اید، موتورتان را وارد مسابقه نکنید و از شروع کردن یا به پایان رساندن ناگهانی حرکت بپرهیزید. برای چند لحظه در وضعیت کاملا صحیح ، صاف و راست و متعادل قرار بگیرید و بدنتان را در وضعیتی که مناسب باشد قرار دهید.

از آنجایی که ممکن است قبل از انجام دادن این حرکت در وضعیت نشسته قرار داشته، خم شده، بدنتان را جمع کرده و مچاله کرده باشید، بسیار مفید و مناسب است که تصور کنید که که بدنتان را دراز کرده و از کشش رهایی می یابید.
عادت کنید که هنگام شروع حرکت ،بدن را کشیده ، بازو ها را از همدیگر باز کرده و از چند تنفس عمیق و آرامش بخش بهره گیرید

برداشتن گامهای بلند و تقویت کردن عضله ها
سرعت راه رفتن را هنگامی که شرایطش فراهم باشد، افزایش دهید. این کار موجب افزایش قدرت عضله ها و انعظاق پذیری آنها می شود. اگر بتوانید به گونه ای پیاده روی کنید که تعداد ضربان قلب شما به مدت 15 دقیقه در حدود Thrz متناسب با سن شما باقی باشد، این نوع راه رفتن می تواند بهترین روش بهبود بخشیدن توانایی بدن برای انجام دادن تمرینهای هوازی محسوب شود. این نوع راه رفتن را میتوان در طی رفت و آمدها و عبور و مرور روز مره مورد استفاده قرار داد یا به طور اختصاصی به عنوان یک برنامه ی تمرینی هوازی از آن بهره گرفت.
پس از صرف مدت 2 دقیقه برای گرم کردن بدن، سرعت راه رفتن خود را افزایش دهید تا گام های بلندی بردارید و بتوانید 5 تا 8 کیلومتر در ساعت یا 120 تا 170 قدم در دقیقه پیاده روی کنید.

منبع : Power House