فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  2
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: اسب خزر در معرض انقراض

 1. #1
  Jblaq آواتار ها
  علایق
  حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  3
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  اسب خزر در معرض انقراض

  اسب خزر در معرض انقراض سه شنبه, 23 آذر 1389 ساعت 19:55 اسب خزر زماني در شمال ايران و تركمنستان به صورت بومي زيست مي كرده است. همچنان كه براساس آزمايشات انجام شده بر روي استخوان هاي به دست آمده در مناطق باستاني ايران و تركمنستان و همچنين آناليز ژنتيكي خون نژادهاي مختلف اسب از سراسر دنيا نشان مي دهد كه اجداد عمده اسبان مشرق زمين از اسب هاي تركمن و اسب خزر هستند.

  ولي متاسفانه اسب كاسپين كه از آن به عنوان اسب مينياتوري خزر نيز ياد مي شود و به عنوان يكي از نژادهاي پايه در سطح بين المللي شناخته شده است به دليل عدم توجه به پرورش و مطالعات مرتبط با اين حيوان در آستانه انقراض قرار دارد. اسبي كه اكنون بعد از گذشت بيش از 40 سال از كشف مجدد آن، توسط لوئيز فيروز آمريكايي در ايران، روز به روز به تقاضاي جهاني آن افزوده مي شود در حالي كه بازار پررونقي در داخل ايران ندارد. هوشنگ افشار، رئيس هيات اسب سواري استان گيلان نيز به نكته ديگري در ارتباط با ثبت اين گونه اصيل ايراني اشاره كرده و مي گويد: در ثبت جهاني اسبچه خزر بايد تعجيل كنيم چرا كه بعد از مرگ خانم لوئيز فيروز در اين امر مهم هيچ اقدامي صورت نگرفته به حدي كه انگلستان به دنبال ثبت جهاني اسبچه خزر ايران به نام خود است.
  شواهدي وجود دارد كه اسب خزر در ايران از 4 هزار سال قبل از ميلاد پرورش داده مي شده است. درواقع شواهد ژنتيكي، گرافيكي و استخوان شناسي و نقوش سنگي روي پلكان هاي تخت جمشيد و مهرها و مجسمه هاي بر جا مانده از آثار تمدن هاي باستاني همگي دال بر وجود اسب خزر از زمان هاي دور است.
  اما پس از آن اين نژاد منحصر بفرد مورد فراموشي قرار گرفت تا اين كه در سال هاي 44ـ1343 يك خانم آمريكايي به نام لوئيز فيروز موفق به كشف مجدد آن شد و از آن هنگام با كشف مجدد آن پرورش و تكثير آن نيز در داخل و خارج از كشور شروع شد. اين نژاد براي اولين بار از سوي وي در سال 1343 و با انگيزه دستيابي به اسبان مناسب براي آموزش سواركاري و سواري آزاد به كودكان و نوجوانان در اطراف شهرستان آمل و به شكل تصادفي شناسايي شد.
  رئيس هيات اسب سواري استان گيلان در اين رابطه به مهر افزود: زادگاه و مامن اوليه اسبچه خزر به عنوان اجداد تمامي اسب هاي جهان در سواحل جنوبي درياي خزر و بويژه استان گيلان است. با اين هدف DNA اسب از هر تار موي اسبچه استخراج مي شود تا در كتاب انساب بين المللي درج شود، با اين حال جاي بسي تاسف است كه بعد از گذشت 4 سال از درگذشت خانم لوئيز فيروز همچنان اسمي از ايران در اين كتاب ثبت نشده است.
  وي تاكيد كرد: ثبت جهاني مالكيت معنوي و اصالت اسبچه خزر به نام ايران و كرانه هاي جنوبي درياي خزر به عنوان يك موضوع ملي، حمايت و توجه بيش از پيش مسوولان ذي ربط را طلب مي كند.
  تا سال 1358 تعداد 109 راس اسب خزر در كتاب انساب بين المللي ثبت شده بود كه 22 راس از آنها به خارج صادر شده بود، در سال 1373 تعداد 33 راس از اين اسبان توسط وزارت جهاد سازندگي وقت از لوئيز فيروز خريداري و در مركز تحقيقات كشاورزي تهران (ايستگاه خجير) مورد نگهداري و پرورش قرار گرفت.

  گمنامي اسب مينياتور

  گرچه با گذشت حدود 4 دهه از شناسايي آن هنوز در داخل كشور بسياري اين اسب را نمي شناسند، اما در خارج از كشور جايگاه ويژه اي در عرصه جهاني پيدا كرده و در حال حاضر تقاضاي فراواني براي خريد اين اسبان وجود دارد.
  هم اكنون در كشورهاي انگلستان، استرالياي جنوبي، استرالياي غربي، نيوزيلند، آمريكا و ساير كشورها انجمن هاي كاسپين فعال هستند. تعداد اسبان خزر ثبت شده در انجمن اسب خزر تا سال 2008، 1669راس و تعداد اضافه شده در سال 2009، 200 راس است.
  در داخل كشور نيز مركز تحقيقات كشاورزي تهران با حدود 100 راس اسب خزر كه 55 راس آن در ايستگاه «خجير» نگهداري مي شود و بقيه در استان هاي مختلف (كرمان، سمنان، آذربايجان، سيستان و بلوچستان، يزد و...) و همچنين 7 مجموعه خصوصي در استان هاي تهران و گيلان و همچنين در بعضي از باشگاه ها با داشتن يك يا دو راس اسب خزر در زمره پرورش دهندگان اين نژاد ايراني هستند.

  حفاظت از ذخاير ژنتيكي

  محمود بهمني، رئيس مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان گيلان مي گويد: براساس برنامه راهبردي تحقيقات حفظ ذخاير ژنتيكي دامي كشور، حفاظت از ذخاير ژنتيكي دام بومي موجود كشور در محيط هاي طبيعي (آشيان ها) بايد صورت گيرد.
  از سال گذشته به منظور توسعه تحقيقات كاربردي و استفاده بهينه از توانمندي هاي موجود در كشور در زمينه اسب كاسپين و در راستاي دستيابي به اهداف عاليه برنامه راهبردي تحقيقات حفظ ذخاير ژنتيكي دامي كشور (اسب كاسپين)، مقرر شد در مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي گيلان تحقيقات در زمينه اسب كاسپين انجام شود.
  وي مي افزايد: اهداف پرورش اسب كاسپين در اين مركز شامل ارتقاي جايگاه علمي و اقتصادي استان در كشور، انجام تحقيقات كاربردي درخصوص اسب كاسپين و توليد دانش فني، حفظ ذخاير ژنتيكي در معرض خطر اسب كاسپين در آشيان ها و خاستگاه آن، مديريت پرورش و افزايش راندمان توليد مثلي و كاربرد علوم بيوتكنولوژي در راستاي توسعه اين نژاد است.

  نقش اسب در توسعه ملي

  اگر مسوولان واقع بينانه برخورد كنند اسب مي تواند در توسعه ملي نقش بسزايي داشته باشد، استفاده از اين حيوان در مواردي چون امنيت ملي، كشاورزي، حمل و نقل عشاير، تربيت بدني و تفريحات سالم و كسب مقام در مسابقات جهاني، كسب درآمد، توسعه تحقيقات ملي، اشتغالزايي و بالاخره به عنوان صادرات غيرنفتي و ارزآوري اين نقش بارزتر جلوه مي كند و اين ها همه مشروط بر اين است كه به اسب نگاهي نو بايد داشته و شخصيتي مستقل براي آن قائل شد.
  اگرچه اسب دامي نيست كه بتواند براي بشريت منشا پروتئين يا مواد لبني باشد، ولي مي تواند در عرصه هاي مختلف اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي نقش مهمي را ايفا كند كه در مورد هيچ دامي صادق نيست، كما اين كه قيمت يك اسب مي تواند به ميليون ها دلار برسد در حالي كه هيچ دام ديگري اين قابليت را ندارد.
  برخلاف نظر عده اي كه كم بودن جمعيت اسب در كشور را به عنوان يك توجيه و دليل كافي در بي توجهي نسبت به اين حيوان با ارزش اقتصادي مي دانند، بايد گفت كه با بررسي ساير كشورها كه در زمينه پرورش اسب به پيشرفت هاي قابل توجهي رسيده اند، مشاهده مي شود كه تعداد اسبان آنها خيلي كمتر از اسب هاي موجود در ايران بوده است.
  براي اين كه بتوان در زمينه اسب عظمت و افتخارات گذشته را بازيافت به دلايلي همچون وجود ريشه اصلي اسبان جهان در كشور، وجود بازارهاي بسيار مناسب جهاني، اشتغالزا بودن صنعت اسب داري، مقايسه ارزش يك راس اسب با ساير دام ها، وجود شرايط مناسب آب و هوايي در كشور، وجود مراتع مناسب براي نگهداري اسب در اقصا نقاط كشور، نياز به ورود به ساير رشته هاي دامپروري، نياز اجتماعي به تفريحات سالم، سرمايه گذاري وسيع در اين رشته در كشور، ديرينه تاريخي مردم ايران در زمينه تربيت اسبان چابك و چالاك و نياز به منابع درآمدي متنوع براي دامداران و كشاورزان تحقيقات اسب را بايد جدي گرفت.


  horsenews.ir


  و اما چگونه می توان همانند یک انسان واقعی زیست......


 2. #2
  Jblaq آواتار ها
  علایق
  حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  3
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  اسبچه خزر، مينياتور اسب عرب، جد تمامي اسب هاي دنيا


  با تحقيقات انجام شده ثابت گرديده كه اسبچه خزر جد تمامي اسبان موجود در دنيا بوده و حتي اسبان عربي كه از قديمي ترين اسبان دنيا مي باشد از اسبچه خزر به وجود آمده اند شاهان ايران باستان همچون كوروش و داريوش هخامنشي از شهامت و قدرت مانور اين نژاد استفاده كرده آنها را به ارابه مي بستند و به شكار شير مي رفتند سالهاي زيادي اين نژاد منقرض اعلام شده بود تا اينكه خانم فيروز (لوئي اليزابت ليلين) در سفري كه در سال 1965 ميلادي در سواحل جنوبي درياي خزر در شهرستان آمل داشت، متوجه حضور تعدادي از بقاياي اين نژاد در آن منطقه گرديد و از آنجا كه اين اسبچه ها در حوالي درياي خزر يافت شدند، نام كاسپين يا اسبچه خزر به آنها داده شد از آنجا كه اسبهائيكه قدشان از 142 سانتي متر به پايين باشد در كلاس پوني ها قرار مي گيرند در ابتدا به آن كاسپين پوني اطلاق گرديد به طور كلي پوني هاداراي بدني قوي و اندامهاي كوتاه و زمخت هستند، ولي اسبچه خزر از نظر خصوصيات بدني هيچ تشابهي با پوني ها نداشته و كاملاً شبيه به كلاس اسبها مي باشد، لذا به آن اسب مينياتوري درياي خزر اطلاق گرديد و اسبچه خزر به عنوان الگوي تيپ چهار پرورش اسب مي باشند كه قاعده دم آن بالاتر از حد معمول بوده و نيم رخ صورتش مقعر و كمرشان كمي گود مي باشد اين اسب داراي خصوصيات رفتاري و جسماني بسيار متفاوت از ساير تك سميان مي باشد اين اسب داراي يك دندان آسيائي اضافي در فك بالا بوده واختلاف قابل ملاحظه اي در شكل كتف دارد در فن استخوان آهيانه سر به شكل به خصوصي مي باشد و استخوان پيشاني گنبدي شكل و سوراخ منخرين از حالت عادي كمي پايين تر بوده و استخوان حدقه چشم گشاد، گوشها كوچك و روي بيني مقعر مي باشد متوسط ضربان قلب 22 ضربه در دقيقه و تعداد تنفس 6 بار در دقيقه مي باشد! اين اسب داراي سم بسيار قوي، كوچك و بيضي شكل مي باشد، به طوريكه حتي در مواقعي كه روي خشن ترين زمين كار مي كنند، نيازي به نعلبندي ندارند اين نژاد قادر است در كوهستان به سرعت حيرت انگيزي بدود و همچنين مي تواند از موانع مرتفع و عريض به راحتي بپرد و از آنجا كه بسيار باهوش و همه فن حريف مي باشد براي سواركاري نوجوانان بسيار مفيد است اين اسب بسيار دلير بوده و به هيچ وجه در مقابل انسان از اندامهاي دفاعي خود استفاده نمي كند امروزه اسبچه ها براي سواركاري نوجوانان در تمامي رشته هاي سواركاري، حمل ارابه ها و انجام حركات آكروباتيك در سيركها به كار مي رود
  asb.******.com


  و اما چگونه می توان همانند یک انسان واقعی زیست......


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید