فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  6
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: ایجاد شناسنامه ژنتیکی برای اسب ایرانی

 1. #1
  Jblaq آواتار ها
  علایق
  حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  3
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  ایجاد شناسنامه ژنتیکی برای اسب ایرانی

  با توجه به اختلاط نژادی گونه های با ارزش اسب با گونه های پست و ضعیف، شناسنامه ژنتیکی اسبهای اصیل ایرانی با همکاری تعاونی اسب داران اصفهان در دانشگاه شهرکرد تولید شد.
  تنها 200 رأس از اسب نژاد کرد در ایران وجود دارد که آمیختگی این نژاد با نژادهای ضعیف از دغدغه های اسب داران است و پژوهشکده فناوری جنین دام شهرکرد تلاش می کند تا با تولید شناسنامه های ژنتیکی از آمیختگی و انقراض این گونه نژادی جلوگیری کند.

  به گزارش خبرنگار مهر، ایران به علت تنوع زیستی و گیاهی، خاستگاه تولید و پرورش اسب با ژنتیک خاص است.

  تولیــد و پرورش اسب بزرگترین فرصت سرمایه گذاری انسانی و فرهنگی است که موجب شده هم اکنون تولید نژادهای متنوع اسب در کشورمان بومی شود.

  مهمترین نژادهای اسب بومی ایران کرد، ترکمن و دره شوری است که به علت اقبال عمومی، سرمایه گذاری در پرورش اسب افزایش یافته است. تنوع گیاهــی در کشور موجب رونق پرورش اسب در مناطق مختلف کشور شده و موقعیت استثنایی برای تحقیقات ژنتیک از اسبهای ایرانی فراهم کرده در این میان پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد به منظور جلوگیری از انقراض و اختلاط نژادهای اسب، تحقیقات ژنتیکی در ارتباط با تولید نخستین شناسنامه های اسب ایران انجام داده است.

  رئیس پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به اختلاط نژادی گونه های با ارزش اسب با گونه های پست و ضعیف، شناسنامه ژنتیکی اسبهای اصیل ایرانی با همکاری تعاونی اسب داران اصفهان در دانشگاه شهرکرد تولید شد.

  پژمان میرشکرایی افزود: تجزیه، تحلیل و تعیین شناسنامه ژنتیکی حیوانات می تواند امکان تکثیر نژادهای خالص اسب، صادرات جنینهای تولید شده در شرایط آزمایشی، تولید نژاد بهینه ماده در صنعت دامپروری، استفاده از نژاد برتر نر در مراکز اصلاح نژاد، صادرات جنین های تعیین جنسیت شده بصورت منجمد به سایر کشورها، جلوگیری از انتقال بیماری های ژنتیکی و ابقای گونه های حیوانی درمعرض انقراض را فراهم نماید.

  وی با اشاره به اینکه تعیین شناسنامه ژنتیکی اسب با توجه به تنوع نژادهای اسب ایرانی موجب اجرای تحقیقات منسجم تری بر روی نژادهای مختلف می شود، افزود: تجزیه و تحلیل ژنتیکی حیوانات امکان شناسایی دقیق و تثبیت وضع نژادی آنها را فراهم می کند که در نهایت اصلاح نژاد و تحقیقات علمی ـ کاربردی را درپی دارد.

  معاون پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در شهرکرد اظهار داشت: طرح تعیین شناسنامه ژنتیکی اسب بر روی اسبهای نژاد " کرد " و " عرب " اجرا شده و می توان آن را بر روی دیگر نژادهای اسب انجام داد.

  علی محمد احدی با بیان اینکه اطلاعات مربوط به نژادهای اسب ازطریق نشانگرهای ژنتیکی بدست می آید، افزود: این نشانگرها توالیهای تکراری خاص در ژن هستند که به صورت متمرکز بر روی کروموزم های مختلف پخش شده اند و دارای 2 ویژگی منحصر به فرد تعداد دفعه های توالی تکراری و محل قرار گرفتن بر روی ژنوم هستند.

  وی عنوان کرد: با استفاده از تعداد دفعه های توالی تکراری نشانگرها تفاوت میان نمونه های نزدیک به هم مشخص و در واقع نوعی انگشت نگاری ژنوم (DNA) میان اسبها انجام می شود.

  مدرس ژنتیک دانشگاه شهرکرد افزود: اگر در بررسی، تعداد نشانگرها 10 تا 20 کروموزم باشد، حاصل جمع تفاوت را بین دو نمونه نزدیک نشان می دهد و از نظر علمی احتمال این که در گونه ها، تمام نشانگرها مشابه هم باشند تقریباً صفر است.

  احدی خالص سازی اسب، شناسایی میزان آمیختگی نژاد اسبهای اصیل ایرانی با نژادهای پست و تثبیت وضع نژادی اسبها را از اهداف اجرای طرح تولید شناسنامه ژنتیکی اسب برشمرد.

  یکی دیگر از مدرسان ژنتیک دانشگاه شهرکرد در گفتگو با خبرنگار مهربرآورد نشانگر ژنتیکی ژن شایع در کشور و هزینه بالا را مشکل اصلی این طرح می داند.

  محسن مبینی با اشاره به اینکه اسب کرد یکی از نژادهای با ارزش و قدرتمند ایرانی است، گفت: تنها 200 رأس از اسب نژاد کرد در ایران وجود دارد که آمیختگی این نژاد با سایر نژادهای پست از دغدغه های اسب داران است و پژوهشکده فناوری جنین دام تلاش می کند تا با تولید شناسنامه های ژنتیکی از آمیختگی و انقراض این گونه نژادی، جلوگیری کند.

  وی آزمایش تشخیصی بر روی اسبهای والد، پیشگویی دقیق شناسنامه اسبهای ایرانی، خالص، جداسازی و تکثیر نژادهای اصیل اسب و جلوگیری از اختلاط نژادهای پست را از دستاوردهای این طرح برشمرد.

  رئیس شرکت تعاونی اسب داران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در شهرکرد اظهار داشت: با استفاده از این نشانگرها اطلاعاتی در مورد ساختار ژنتیکی نژادهای مختلف اسب ها به دست می آید که امکان شناسایی اسبهای اصیل در کشور و میزان اختلاط نژادی این حیوانات فراهم می شود.

  دکتر شهاب زاده افزود: در این شناسنامه اسلوب، فنوتیپ ( شکل ظاهری ) و نوع نشانگر ژنتیکی درج شده است.

  یکی از اسب داران چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: وقتی قیمت اسب افزایش می یابد، داشتن یک اسب خالص بدون آمیختگی نژادی اهمیت پیدا می کند.

  تیمور فتاحی افزود: براین اساس ضروری است تا اصالت اسب از نظر ژنتیکی تأیید شود و داشتن شناسنامه ژنتیکی برای یک اسب، خالص بودن آن را نشان می دهد.

  استان چهارمحال و بختیاری بعد از تهران، گنبد، اردبیل، یزد و خوزستان ششمین مرکز برتر کشور در تولید و پرورش اسب است که به عنوان مرکز بزرگ نگهداری اسبهای کشورهای عربی هم می‌تواند در جهان مطرح باشد.

  هم‌اکنون 10 باشگاه سوارکاری در این استان فعالیت می‌کند و بیش از هزار راس اسب در چهارمحال و بختیاری شناسنامه حضور در مسابقات دارند.


  tabnak.ir


  و اما چگونه می توان همانند یک انسان واقعی زیست......


 2. #2
  شيما آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  حيوانات،موسيقي،نقاشي ،طبيعت و سفر
  تخصص
  كارمند دانشگاه،روانشناسي
  حیوان خانگی
  خرگوش،مينا ،سگ و گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  20
  میانگین پست در روز
  0.00
  نوشته ها
  9
  هميشه نژاد حرف اول را ميزند .حتي ميان حيوانات هم تا نژاد يا به قولي اصالت نداشته باشي كسي مواظبت نيست
  خيلي خوبه كه نژادها حفظ بشه اما به شرطي كه براي بي نژادها هم ارزش وجودي قائل شويم چراكه نژاد همه مان در اصل يكي است و همه مان از خدا هستيم

 3. #3
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنوناطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تیک چیست و چرا نباید اسبی که دچار تیک هست خرید؟
  توسط genesis در انجمن دانستنی های اسب
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 14th June 2012, 07:01 PM
 2. وحشت چینی ها از یک تجربه عجیب ژنتیکی!
  توسط Melika در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 11th June 2012, 11:18 AM
 3. شگفتیهای جهان خلقت
  توسط mahdi3000 در انجمن نکات/دانستنی ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2nd June 2012, 12:21 AM
 4. تیله‌های کف رودخانه
  توسط AR@SH در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 17th February 2012, 12:19 AM
 5. آتشفشان شیلی آسمان آرژانتین را طلاباران کرد!
  توسط pulad در انجمن نکات/دانستنی ها
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 22nd June 2011, 12:26 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید