خبرگزاري فارس: «خرزهره» سمي‌ترين گياه است و مسموميت ناشي از آن، موجب بروز اختلالات قلبي مي‌شود.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبري فارس «توانا»، در ادامه بررسي گياهان آپارتماني و تأثير آنها بر سلامت خانواده در اين بخش به بررسي گل لاله، گياه پريمولا، تاج الملوك و گل خرزهره مي‌پردازيم.

گل لاله نقش مهمي در طراحي باغچه، ايفا مي‌كند و كاشت تعداد زيادي پيازِ لاله در گوشه‌اي از باغچه جذابيت خاصي به باغچه مي‌بخشد، ضمناً اين گل بسيار مناسبِ پرچين‌هاي سنگي و قسمت‌هايي از باغچه است كه با قلوه سنگ تزيين مي‌شوند.

گل لاله با نام‌ علمي tulipa يا tulip نيز شناخته مي‌شود. موطن اصلي اين گياه ايران و آسيا بوده كه رفته رفته به ديگر نقاط دنيا گسترش يافته است.

گل لاله گياهي چندساله است همچنين پيازدار بوده و متشكل از حدود 150 گونه پيازدار با گل‌هاي زرق و برق‌دار و متعلق به خانواده سوسنيان است.

انواع گونه‌هاي لاله در جنوب اروپا، شمال آفريقا و غرب آسيا (آناتولي و ايران) و شرق آسيا (چين) بومي هستند. پياز آن دائمي است و هر سال رشد مي‌كند. از ميان برگ‌ها، ساقه‌اي بلند و كشيده سبز شده و گل با 6 گلبرگ رنگي در نوك ساقه گل‌دهنده ظاهر مي‌شود. رنگ گل‌ها ممكن است سفيد، قرمز، صورتي يا زرد باشد.

تنوع رنگ گل‌ها به دليل ژن‌هايي است كه در پياز وجود دارد، در موقع خريداري پياز مي‌توان وضعيت رنگ گل‌ها را از توليدكننده پياز پرسيد. پياز در واقع نوعي ساقه زيرزميني است كه داراي مواد مغذي بوده و موجب رشد و زندگي اندام‌هاي گياه مي‌شود.

*تماس با لاله موجب بروز حساسيت پوستي مي‌شود
---------------------------------------------------------------

محمد صالحي سورمقي استاد فارماكولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار مي‌دارد: تماس با "لاله " ممكن است باعث حساسيت پوستي شود.

به گفته وي، مواد سمي اين گياه اكثراً در پوسته خارجي پياز هستند كه بيشتر براي دفاع از آن به صورت آنتي بيوتيك عمل مي‌كند البته سمي بودن قسمت خوراكي پياز آن، ضعيف است.

** پريمولا
------------

"پريمولا " نوعي پامچال است و با نام علمي primula obconeca شناخته مي‌شود. "پريمولا " گياه بومي چين بوده كه به اروپا راه يافته است.

پريمولا از خانواده پريمولاسه و زادگاه اصلي آن جنگل‌هاي يونان است كه در مناطق بومي فاقد گل است و در تمام زمستان و بهار داراي گل‌هاي بسيار متنوع زرد، قرمز و صورتي و گاهي داراي گل‌هاي چتري بسيار زيباست كه تمام سطح گلدان را مي‌پوشاند.

بعضي از انواع آن داراي ساقه بلند است و گل در انتهاي ساقه به طور خوشه‌اي ظاهر مي‌شود و بعضي ديگر از انواع آن داراي ساقه‌هاي بسيار كوتاه بوده و گل تقريباً به كف گلدان چسبيده است.

*پرزهاي پريمولا موجب التهاب پوستي مي‌شود
---------------------------------------------------------

محمد صالحي سورمقي، استاد فارماكولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار مي‌دارد: در پرزهاي پريمولا موادي وجود دارد كه در تماس با پوست موجب التهاب مي‌‌شود و براي درمان آن بايد از ضد حساسيت‌ها و ضد التهاب‌ها استفاده كرد.

به گفته وي، يك نوع پريمولا به نام پريمولاي سمي وجود دارد كه داراي گل‌هاي درشت به رنگ سفيد، صورتي و آبي با چشمك‌هاي سبزرنگ در وسط گل است، اين گل‌ها به محض تماس با دست، خارش و دانه‌هاي قرمز رنگي روي پوست ايجاد مي‌كند.

**تاج‌الملوك
---------------

گياه تاج‌الملوك گياهي بسياز زيباست كه به لحاظ سمي بودن گياه و شباهت برگ‌هاي آن به برگ كرفس، از كاشتن اين گياه در منزل اجتناب مي‌شود. اندازه بوته آن در حدود 30 تا صد سانتي متر است و زمين با خاك معمولي و مرطوب و آفتابگير را دوست دارد.

*خوردن گل تاج‌الملوك موجب اختلالات گوارشي مي‌شود
-------------------------------------------------------------------

سورمقي اظهار مي‌دارد: گل تاج‌الملوك يك گياه آپارتماني زيباست كه مصرف آن توسط كودكان موجب بروز اختلالات گوارشي، تهوع و اسهال خفيف مي‌شود.

*خرزهره
------------

برگ خرزهره به برگ بيد شباهت دارد ولي از برگ بيد بزرگتر است. گل‌هاي سرخ و سفيد دارد و اگر حيوانات برگ آن را بخورند، جان خود را از دست مي‌دهند.

خرزهره داراي ساقه بسيار و برگ‌هاي 3 تايي و گل‌هاي رنگين است كه در نقاط گرم و خشك مي‌رويد و همه اجزاي آن به واسطه «گليكوزوئيدهاي قلبي» موجود در آن به ويژه اولئاندرين، سمي است.

گل خرزهره شباهت زيادي به درخت زيتون دارد. اين گياه در بيشتر نقاط كشور رشد پيدا مي‌كند و اكثراً در پارك‌ها كاشته مي‌شود و داراي گل‌هاي بنفش، سفيد و صورتي است.

*گل خرزهره سمي‌ترين گياه است
------------------------------------------

كامبيز سلطاني‌نژاد، متخصص سم‌شناسي در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار مي‌دارد: خرزهره گياهي بسيار سمي است. ساقه، گل، شيره و برگ‌هاي اين گياه همه سمي است. حتي شهدي كه از اين گياه خارج مي‌شود، موجب بروز مسموميت مي‌شود.

به گفته وي، اگر اين گياه بسوزد، استنشاق هواي ناشي از سوختن آن نيز موجب بروز مسموميت مي‌شود به دليل اينكه داراي 2 ماده سمي است.

اين متخصص سم‌شناسي اضافه مي‌كند: مسموميت ناشي از خرزهره موجب اختلالات قلبي مي‌شود و در ابتدا تهوع، استفراغ و دردهاي شكمي بروز مي‌كند كه اگر درمان نشود، موجب مرگ مي‌شود.

سلطاني‌نژاد مي‌افزايد: حتي در طول تاريخ نيز مسموميت با اين گياه گزارش شده است و در جنگ ناپلئون، سربازاني كه از درخت خرزهره به عنوان سيخ كباب استفاده كرده بودند، مسموم شده و جان خود را از دست دادند.