كشف راهي براي جذب انرژي‌ از هوا


راسخون : دانشمندان موفق شدند روشي را براي جذب و مهار انرژي‌هاي مغناطيسي محيط كشف كنند كه مي‌توان با ذخيره آن دستگاه‌هاي الكتريكي كوچك را به حركت در آورد.
به گزارش راسخون به نقل از فارس، محققان دانشكده مهندسي برق و كامپيوتر دانشگاه تكنولوژي جورجيا موفق شدند راهي كشف كنند كه با استفاده از آن مي‌توان امواج و انرژي‌هاي الكترو مغناطيسي محيط را جذب كرد. امواج راديو و تلويزيون، تلفن همراه و ماهواره‌ها از اين قبيل هستند و مي‌توان با اين روش انرژي مورد نياز براي شبكه‌هاي قدرت سنسورهاي بي‌سيم، ريز پردازنده‌ها و تراشه‌ها را فراهم كرد.

اين روش با استفاده از آنتن‌هايي با پهناي باند زياد صورت مي‌گيرد و اجازه مي‌دهد تا سيگنال‌هايي با محدوده‌هاي فركانس مختلف جذب شوند. دستگاه‌ مهار كننده و جاذب انرژي الكترومغناطيسي مي‌تواند اين انرژي را جذب و آن را به برق dc يا ac تبديل كند و سپس آن را در باتري يا خازن ذخيره كرد.
از مزاياي اين دستگاه، قابليت جذب طيف گسترده‌اي از امواج، از امواج راديويي گرفته تا رادار و از فركانس 100 مگاهرتز تا 15 گيگا هرتز و حتي بالاتر است.
به گزارش ساينس ديلي، قدرت امواج باندهاي تلويزيوني بالغ بر چندين ميكرووات است كه با توجه به حجم گسترده استفاده از تلويزيون مي‌توان تواني بالغ بر چندين ميلي‌وات از اين آنتن‌هاي جاذب تنها در فركانس امواج تلويزيوني، به دست آورد. اين توان حاصل شده قادر است به منظور تأمين انرژي مورد نياز راه‌اندازي تراشه‌ها و ريز پردازنده‌ها و حسگرها مورد استفاده قرار گيرد.

دانشمندان موفق شدند با به كارگيري حسگرهاي دمايي، امواج الكترو مغناطيسي ايستگاه تلويزيوني كه در نيم كيلومتري قرار داشت، جذب كنند، اين ميزان انرژي به منظور راه اندازي ريز پردازنده‌ها كافي است.
محققان به دنبال گروهي هستند تا با فن‌آوري جوهر افشان، جاذب‌هاي انرژي را بر روي ورق‌هاي انعطاف پذيري از جنس پليمر بچسبانند تا در هر جايي بتوان از اين وسيله براي جذب امواج الكترو مغناطيسي بهره گرفت.


rasekhoon.net