22 تير 1390 - ايسنا- فضاي تبادل پيامك و يا پيام‌چندرسانه‌يي و هك تكنولوژي بلوتوث تلفن همراه بيش‌ترين ميزان پرونده‌هاي جرايم رايانه‌يي را به خود اختصاص داده است.
ولي‌الله قديمي - كارشناس رسمي دادگستري در حوزه جرايم رايانه‌يي - در گفت‌وگو با خبرنگار فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين مطلب درباره نحوه بررسي مصاديق جرايم رايانه‌يي اظهار كرد: كميته‌اي به نام بررسي مصاديق جرايم رايانه‌يي كه وظيفه تشخيص و بعد از آن درصورت صلاحديد اعلام مصاديق را دارد، موجود بوده و شامل نمايندگاني از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، دادگستري، اطلاعات و نيروي انتظامي است.
وي با بيان اين‌كه نوع محيط در بروز جرايم تاثيرگذار است، درباره برخي محيط‌هاي معمول ارتكاب جرم رايانه‌يي، گفت: تلفن‌هاي همراه، چت روم‌ها، اينترنت، فايل‌ها و محتواي الكترونيكي محيط‌هاي رايج بروز جرايم در ارتباط با رايانه هستند.
او معتقد است كه فضاي تبادل پيام چندرسانه‌يي، پيامك و هك تكنولوژي بلوتوث تلفن همراه بيش‌ترين ميزان پرونده‌هاي جرايم رايانه‌يي را به خود اختصاص داده است زيرا به واسطه اين تجهيزات افراد مي‌توانند به حريم خصوصي ديگران وارد شوند و با انتشار آن‌ها عليه خود افراد استفاده كنند.
اين كارشناس ادامه داد: بسياري از محتواها بر بستر وب وجود دارد كه مقدسات و اعتقادات مردم را نشانه گرفته است كه اين محتواها شامل جريان‌هاي انحرافي، فراماسونري و بهاييت مي‌شود.
او درباره انواع جرم‌ها نحوه و رسيدگي به آن‌ها خاطر نشان كرد: زماني كه جرم مشهود است، مدعي‌العموم پيگيري را انجام مي‌دهد و در راستاي آن دستگاه‌هاي انتظامي وارد كار مي‌شوند و فيلترينگ سراسري را آغاز مي‌كنند، در حالي كه براي شاكي خصوصي دستگاه‌هاي امنيتي موضوع را پيگيري مي‌كنند و ممكن است در اين راستا جنبه‌هاي عمومي نيز از جرم برداشت شود.
وي رويكرد جديد بانك‌ها، بنگاه‌هاي اقتصادي و فروشگاه‌هاي مجازي در راستاي تبادل وجوهات نقدي به صورت الكترونيكي را يكي از مهم‌ترين موضوعات حوزه جرايم رايانه‌يي حال حاضر حوزه اينترنت دانست و تصريح كرد: به دليل عدم رعايت استانداردها، هكرها وارد سامانه‌ها مي‌شوند و از اطلاعات شخصي ديگران آگاهي پيدا مي‌كنند.
او ادامه داد: هرچند كه اخيرا بانك‌ها با استفاده از كي‌بوردهاي مجازي درصدد تغيير در كوكي‌هاي اصلي هستند تا با واقعيت متفاوت باشد ولي بايد دانست كه فرهنگ استفاده از راه‌هاي امنيتي بين مردم جا نيافتاده است و اين وظيفه را برعهده سازمان‌ها گذاشته است تا با SSLهايشان دسترسي‌ها را مديريت و با موارد مشكوك برخورد كنند.
اين كارشناس در پايان يادآور شد: برخي از سرويس‌دهندگان اينترنت هم در ثبت وقايعي كه به محيط آن‌ها وارد و يا از آن‌ها خارج مي‌شود، مشكل دارند و موجب مي‌شود كه كارشناسان جرايم رايانه‌يي نتوانند به درستي وقوع جرم را پيگيري كنند.

منبع:Itiran