به سگم استخوان بدهم یا نه؟

reza torabi

آیا اجازه داریم در جیره غذایی حیوان خانگی خود به خصوص سگ ها از استخوان استفاده کنیم؟

همه میدونیم که سگ ها و گربه ها فقط باید از غذای مخصوص تجاری استفاده کنند ولی به هر شکل از آنجایی که گاها" امکان این کار برای عده ای وجود ندارد، دادن غذای خانگی به حیوانات دور از انتظار نیست.... اما یادمان باشد که استخوان را باید از غذای حیوانات حذف کنیم چون اصولا" هیچ حیوان استخوان خواری وجود ندارد!


حتما" برنامه های راز بقا را دیده اید... تعدادی شیر، گوزنی را شکار می کنند و از گوشت آن می خورند... سپس نوبت به سورچرانی کفتارها می رسد و بعد از اینکه کفتارها سیر شدند، لاشخورها از آسمان سر می رسند و شکم خود را با تکه های باقیمانده گوشت گوزن سیر می کنند... حتی بعد از اینها نوبت به باکتری ها می رسد!!! اما.... در آخر استخوان های گوزن باقی می ماند!!!
اصلا" کشف بقایای ماموت ها به خاطر استخوان خوار نبودن حیوانات بوده است!!!
چرا خوردن استخوان ضرر دارد؟
استخوان ممکن است در مری حیوانات گیر کند و یا منجر به پارگی مری شود که بسیار خطرناک خواهد بود!

تجمع استخوان در معده حیوانات مشکل بزرگی خواهد بود که می تواند منجر به مرگ هم بشود!.... مشکل اینجاست که خیلی از صاحبان حیوانات فکر می کنند که حیوان خانگی شان فرزند آنهاست و مانند یک انسان کوچک با او برخورد می کنند( در بیشتر مواقع چنین تفکری ست که باعث دادن داروی استامینوفن به گربه ها می شود).... یادمان باشد که دستگاه گوارش ما انسانها به صورت عمودی قرار دارد و تجمع مواد غذایی در معده به هر دلیلی، در نهایت به کمک جاذبه زمین رفع خواهد شد اما دستگاه گوارش حیوانات به صورت افقی ست و هنگامی که تکه نسبتا" بزرگ استخوان در معده آنها گیر می کند علاوه بر تخریش دیواره معده موجب می شود که اسید معده به خیال اینکه غذایی درون معده وجود دارد به صورت مداوم ترشح شود، و این ترشح همچنان ادامه خواهد داشت چون اسید کلریدریک نمی تواند استخوان را هضم کند... و این جریان در نهایت منجر به گاستریت خواهد شد!
پس جریان تکه استخوانی در دهان سگ که در فیلمها و کارتون ها همواره به چشم می آید چیست؟

دقیقا" همین مسئله است که مارا دچار اشتباه کرده... از کودکی در تلویزیون دیده ایم که سگی تکه استخوانی را به دهان گرفته و این طرف و آن طرف می رود و یا آن را زیر خاک پنهان می کند!... اما این استخوان به عنوان غذا نیست... موضوع این است که استخوان برای حیوانات فایده ای هم دارد، گاز زدن استخوان موجب استحکام و سلامتی دندان ها می شود!.... برای این کار بهتر است که یک قلم بزرگ گوسفند را در اختیار حیوان قرار دهیم تا به آن گاز بزند ولی نتواند آن را بخورد!