به گزارش سرویس اجتماعی برنا، محمود نبوی با بیان این مطلب اظهار داشت:‌ بیماری‌های مشترك بین انسان و حیوانات، در بیشتر مواقع منشاء دامی دارند و در مناطق مختلف نیز بیماری‌های مشترك متفاوتی شایع است.

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر با اشاره به این كه مهمترین بیماری مشترك بین انسان و حیوان در كشور تب مالت است،‌ افزود: تب مالت‌ از طریق لبنیات و یا كشتار دام‌های آلوده منتقل می‌شود كه با واكسیناسیون وسیع دام‌های صنعتی و ایجاد كارخانه‌های شیر پاستوریزه به میزان قابل توجهی از شیوع این بیماری در كشور جلوگیری شده است.

نبوی افزود:یكی دیگر از بیماری‌های مشترك در كشور، بیماری هاری است كه سالیانه حدود 130 هزار حیوان گزیده داریم كه عمدتاً توسط سگ، گربه و حیوانات وحشی گزیده می‌شوند و اگر در این زمینه پیشگیری و درمان صورت نگیرد سالانه 2 تا 3 هزار مورد از این بیماری را خواهیم داشت.

وی در مورد اقداماتی كه وزارت بهداشت برای پیشگیری از این بیماری انجام داده است، گفت: حدود 650 مركز درمان هاری به صورت شبانه‌روزی خدمات تزریق واكسن، پانسمان و در مواقع لزوم جراحی ب را به بیماران ارائه می دهند.

نبوی افزود: مهمترین برنامه‌ای كه اخیراً با كمك دامپزشكی در پیش گرفته ایم جمع آوری و محدودكردن حیوانات ولگرد است كه این برنامه به صورت پایلوت در استان‌های خراسان رضوی شروع شده است دكتر نبوی در تشریح این برنامه گفت:‌كه در این روش سگ‌های ولگرد زنده‌گیری می‌شود و توسط دامپزشك معاینه می شود كه اگر سگ از نژاد اصیل و سالمی باشد واكسن و قلاده می‌زنند و به عنوان سگ گله و یا خانه‌گی به فروش می رسد و اگر سگ بیمار باشد با دادن گاز، سگ را از بین می‌برند.

به گفته وی، به دلیل وسعت كشور كار محدود كردن سگ‌ها كار بسیار مشكلی است كه با نیروی‌های اندك دامپزشكی و مرزهای زمینی متعدد ریشه‌كنی این بیماری را در كشور با مشكلاتی مواجه كرده است.

نبوی در خصوص بیماری تب كریمه كنگو نیز گفت:‌ سالیانه در كشور حدود 250 تا 300 نفر به این بیماری مبتلا شده و این بیماری بسیار مهم بوده كه بدون درمان 50 درصد و با درمان 15 درصد مرگ و میر را در پی دارد.

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: درخصوص پیشگیری و محدود كردن بیماری‌های مشترك بین انسان و حیوان كارهای خوبی صورت گرفته كه اگر این اقدامات صورت نمی‌گرفت شاهد شیوع سراسری این بیماری‌ها در كشور بودیم.

وی تصریح كرد:‌ در حال حاضر بیماری‌های تب مالت، هاری، تب كریمه كنگو، سالك، تب شالیزار و بیماری شیستوزومیازیس كه نهایتاً منجر به خونریزی مثانه می‌شود، در كشور تحت كنترل است.