شیراز - خبرگزاری مهر: زیستگاههای آبی و حیات وحش فارس در حالی با خشکسالی دست و پنجه نرم می کنند که دیگر نه نتها خبری از میهمانی پرندگان مهاجر در این استان نیست بلکه مهاجرت حیات وحش فارس به استانهای همجوار نیز باعث نگرانی کارشناسان حوزه محیط زیست شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، خشکسالیهای اخیر استان فارس نه تنها مشکلات فراوانی در حوزه کشاورزی، محیط انسانی و... به وجود آورده بلکه باعث به خطر افتادن زیست حیات وحش شده است.
هر ساله در فصل زمستان استان فارس شاهد مهاجرت پرندگان زیادی از سیبری و دیگر مناطق به دریاچه های استان بود اما طی مدت اخیر به دلیل خشک شدن دریاچه های فارس دیگر نه تنها از مهاجرت پرندگان خبری نیست بلکه زندگی برخی از گونه های حیات وحش در این استان با مشکلات عدیده ای روبرو شده و در برخی مواقع گزارشهایی در خصوص مهاجرت حیات وحش اعلام می شود.


یک کارشناس محیط زیست در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: زیستگاههای آبی استان فارس طی سه سال اخیر به شدت دچار چالش خشکسالی و بی آبی شده و مهمترین فاکتور برای زیستگاههای آبی که همان آب محسوب می شود از بین رفته است.
علمدار علمداری افزود: خشکسالی در فارس بیشترین آسیب را به زیستگاههای آبی استان وارد کرده و می توان اعلام کرد این مناطق دچار شوک و خطر شده و یکی از فاکتورهای مهم زیستگاه پرندگان که همان تالابهاست دچار فاجعه شده است.
علمداری در این رابطه نیز با بیان اینکه در این مدت حیات پرندگان آبزی و کنار آبزی به خطر افتاده، بیان کرد: در زمان پرآبی گونه های زیادی از پرندگان در خطر انقراض یا نادر جهانی مانند پلیکان پا خاکستری، اردک سرسفید و غیره در تالابهای استان وجود داشت اما در حال حاضر دیگر خبری از این پرندگان نیست.
مصائب مهاجرت زیستمندان از فارس
مهاجرت حیات وحش از استان چندان هم بی خطر نیست، زیستمندان برای یافتن منابع غذایی، از فارس مهاجرت می کنند اما در راه یا با سوانح جاده ای مانند برخورد با خودروها مواجه می شوند یا طعمه شکارچیان قرار می گیرد.
این کارشناس محیط زیست با اشاره به تاثیرات خشکسالی بر روی حیات وحش گفت: حیوانات از آبشخورهای موجود در طبیعت استفاده می کنند اما در حال حاضر تعداد زیادی از چشمه های استان فارس خشک شده است.
وی افزود: با توجه به خشک شدن این چشمه ها گونه هایی از حیوانات مجبور هستند که برای تامین نیاز خود از جمله علوفه و آب مهاجرت کنند که این امر باعث ایجاد ناامنی برای حیات وحش شده به گونه ای که یا طعمه شکارچیان می شوند و یا اینکه در حوادث تلف می شوند.