روش های اهلی کردن طوطی خاکستری

برای رام کردن طوطی خاکستری عجله نکنید و نکات زیر را با دقت رعایت کنید:


کته اصولی برای رام کردن طوطی خاکستری

]
(1
پس از خرید، طوطی خاکستریرا در قفس مناسبی بگذارید و دور قفس را با روزنامه بپیچید و به آرامی به خانه بیاورید و در محل کم رفت و آمدی؛ مثل گوشۀ یک اتاق بگذارید و تعدادی روزنامه زیر قفس پهن کنید.

سپس آبخوری آن را پٌر و غذاخوری اش را نیمه پُر کنید و روزنامه را از دور قفس بازکنید و از قفس دور شوید . بهتر استبه مدت 10 روز، فقط در هنگام تعویض ظروف آبخوری و غذاخوری و نظافت به آن نزدیک شوید.

در این مدت طوطی خاکستری با محیط خانۀ شما آشنا می شود و به تدریج با شما که پرستاری آن را به عهده گرفته اید، عادت می کند. همواره سعی کنید انواع سبزی ها، میوه ها، تخم آفتابگردان، نخود خیس کرده، بلال، نخودچی، استخوان ران مرغ و غیره را در اختیارش قرار دهید.

توجه کنید که طوطی خاکستری به کدام غذاها بیشتر علاقه نشان می دهد و کام غذاها را کمتر می خورد و کدام را با اشتیاق بیشتر می خورد.

(2) از همان روزهای اول می توانیداسباب بازیهای مختلفی در اختیارش قرار دهید. کاسکو به طور روزانه چند ساعتی بازی کردن با اسباب بازیها می گذراند (بهتر است اسباب بازیها از جنس چوب باشد تا بتواند آن را بجود ) . او به این عمل نیاز دارد، زیرا طبق غریزه، طوطی خاکستری در زندگی جنگلی خود وقت زیادی را به جویدن ترکه های نرم و خوردن جوانه درختان می گذراند.

این سرگرمی را باید در طول زندگیش برای آن فراهم کنید. در غیر این صورت، اگر سرگرمی نداشته باشد، ممکن است به قطع کردن یا کَندن پرهای خودش مشغول شود که اگر این کار؛ یعنی «پَر کنی» برایش عادت شود، ممکن است به زودی خودش را --- کند و منظرۀ زشتی بگیرد.

اگر تَرکه تازه در اختیار ندارید، کاغذ سفیدی را لوله کنید و نوارچسبی وسط آن بزنید و آن را در اختیارطوطی خاکستری قرار دهید تا با جویدن آن سرگرم شود. از این لوله های کاغذی می توانید به تعداد زیاد آماده کنید و همیشه چند تا در اختیارش قرار دهید. ملاحظه خواهید کرد که وقت زیادی را به جویدن و خردکردن آنها می گذراد.

بنابراین با هر چیزی که بتوانید به طور مؤثر را سرگرمش کنید، شما می توانید از بروز عادت پر کنی در طوطی خاکستری حتی الامکان جلوگیری کنید و / یا طوطی خاکستری عادت کرده به پرکنی را احتمالاً از پرکنی بازدارید.

البته علت پرکنی ممکن بر اثر تنش های روانی ـ تنش های تغذیه ای و تنش های جنسی باشد. که این موارد در جای خود به طور مشروح توضیح داده شده اند.

(3) حدوداً در پایان هفته چهارم از بدو ورود به خانه شما، تا حد زیادی به محیط جدید زندگی اش و خود شما آشنا شده و ترسش از شما کمتر شده و لذا در این زمان می توانید برای اولین بار اقدام به حمام دادن طوطی خاکستری کنید.

(4) از همان روزهای اول، روزانه چند نوبت در یک متری جلوی قفس بنشینید تا ترسش زودتر از شما بریزد.

در این اوقات شما می توانید سوت های قشنگ و ملایم برایش بکشید و نامی را که به طوطی خاکستری می دهید، مرتب تکرار کنید. توجه داشته باشید که هرچه بیشتر شما برایش سوت بزنید، به دلیل مشابه بودن تن صدای سوت ها با صدای طبیعی خودش، آنها را زودتر یاد می گیرد، اما عیب یاددادن سوت زدن به او این است که در آینده بیشتر میل دارد سوت بکشد تا حرف بزند.

بنابراین یاددان سوت کشیدن در حد افراط توصیه نمی شود. هر وقت طوطی شروع به قار کشیدن کند، شما باید از جلویش بلند شوید و تنهایش بگذارید یا دورتر بنشینید.

بهترین جا برای نشستن روبه روی طوطی وحشی، جایی است که قار نکشد. وقتی شما به طوطی وحشی نزدیک می شوید، دقیقاً ملاحظه می کنید که وقتی به فاصله خاصی برسید، شروع به قارکشیدن می کند.

حال اگر شما قصد تعویض محتوای آبخوری و غذاخوری یا نظافت سینی زیر قفس را داشته باشید، چاره ای ندارید جز آن که به قفس نزدیک شوید و ضمن آن که قارهای طوطی خاکستری را تحمل می کنید، کار خود را سریع انجام دهید و دور شوید.

اما در سایر موارد، فقط به اندازه ای به او نزدیک شوید که ک قار نکشد. شما می توانید در همین جا جلوی قفس بنشینید. اگر قار نکشید. به نشستن ادامه دهید و اگر شروع به قار کشیدن کرد، قدری عقب تر بروید.

این رفتار طوطی خاکستری در رابطه با فاصله شما نسبت به قفس به قدری دقیق است که اگر در جایی که نشسته اید و قار نمی کشد، حتی یک سانتی متر سر یا بدن خودرا جلو ببرید، طوطی خاکستری حالت قار کشیدن به خود می گیرد و اگر کماکان خود را جلو نگهدارید، او قار خواهد کشید و وقتی شما دوباره به همان مقدار جزیی به عقب می روید، منقارش بسته می شود و می نشیند و شما را نگاه می کند.

حال اگر می خواهید یک حالت خنده دار طوطی خاکستری را تجربه کنید، درست از جایی که قار نمی کشد، چند سانتی متری جلو بیایید تا حالت قار کشیدن به خود بگیرد و دوباره به عقب بروید تا بسته شدن منقارش را ببینید.

در اوایل، این عمل هرچند بار که تکرار شود، طوطی خاکستری همان واکنش را نشان می دهد.

من در چند نوبت قبلی که یک طوطی خاکستری وحشی به خانه آورده بودم، حالت قارکشیدنش برایم بسیار مشمئز کننده بود و چنین فکر می کردم که جداً اهلی کردن طوطی وحشی حوصلۀ زیادی می خواهد. اما اخیراً یک طوطی وحشی به خانه آورده ام و این بار سعی کردم با روش علمی آن را اهلی کنم.

در این صورت از ابتدا که انتظار چنین قارها را داشتم، با دور شدن سریع و به موقع از جلوی قفس یا رعایت فاصله مناسب در هنگام نشستن روبه روی طوطی ، اولاً روزهای اول فقط در هنگام تعویض آب و غذا و نظافت چنان قارها را می شنیدم، ثانیاً با در نظر گرفتن او به عنوان یک نوزاد و این تصور که قصدی برای آزار من ندارد و فقط از من می ترسد که قار می کشد، قار کشیدن او به شکل صدای یک نوزاد در حال ترسیدن نزد من تلقی شد و به تدریح درک کردم که دقیقاً چنین است؛ یعنی وقتی فاصلۀ کافی را از قفس طوطی خاکستری وحشی رعایت می کنم، به هیچ وجه قار نمی کشد. بنابراین در این نوبت، با رفتار صحیحی که با طوطی وحشی انجام دادم، قار کشیدن آن در هنگام نزدیک شدن به قفسش فقط 8 روز طول کشید و پس از آن حتی در هنگام آب وغذا و نظافت هم دیگر قار نمی کشید.

البته این ادعا به آن معنا نیست که

پس از مدت حدود 10 روز، طوطی اهلی شده باشد، بلکه با رفتار درست، طول مدت ترسیدن از من از حدود 2 ماه به هشت روز رسید. بدیهی است اگر در این زمان قصد باز کردن درب قفس را داشتم، قار می کشید.

به طور کلی هر چه توان دارید به خرج دهید که ضمن آن که شما را رو به روی خودش می بیند، قار نکشد.

(5) در هر روز در مواقعی که قصد نزدیک شدن به طوطی خاکستری را دارید، همان اصول را رعایت کنید؛ یعنی تا جایی که می بینید در حال باز کردن دهانش برای قار کشیدن است جلو بروید و همان جا توقف کنید یا بنشینید.

اگر قار کشید، کمی به عقب بروید و اگر دیدید که علایم شروع قار کشیدن نشان نداد، کمی جلوتر بروید.

سعی کنید در هر نوبت فقط کمی به جلو بروید. بااین روش ملاحظه خواهید کرد که تا روز دهم یا کمتر، چنان قیافه شما را شناخته و به آن اطمینان کرده است که حتی وقتی درست در نزدیکی قفس قرار می گیرید، قار نمی کشد.

هرچه بیشتر به شما عادت کند، قار کمتری می کشد و هر چه شما با ملاطفت بیشتر با او رفتار کنید، زودتر با شما دوست می شود. در حدود روز دهم وقتی شما جلوی قفس می نشینید، دیگر شما را به عنوان دوست می پذیرد، اما به آن معنی نیست که درب قفس را باز کنید و منقار یا بدنش را لمس کنید.

هنوز زود است و اگر چنین کنید، یا به شما حمله می کند و گاز می گیرد یا خودش را به دیواره قفس می چسباند و قار می کشد یا در حالت نشسته روی چوب وسط، در حال قار کشیدن بدنش را به عقب متمایل می کند.

(6) اجازه دهید با همین روش ملایم، به تدریح به شما اطمینان کند. حدود یک ماه دیگر که با چنین روشی با او رفتار کردید، بخشی از حالت وحشی او به حالت اهلی تبدیل می شود و هر چه رامتر شود، قابلیت تربیت آن بیشتر می شود.

رفتار با طوطی های وحشی یکسان نیست. بنابراین ممکن است یک طوطی پس از یک ماه، و طوطی های دیگر پس از دو، سه یا چهار ماه رام شما شود.

به هر حال شما باید آن قدر صبور باشیدکه به تدریج و با میل خودش رام شما شود.البته راه دیگری وجود ندارد، یعنی این که شما نمی توانید با اعمال خشونت او را مجبور به رام شدن کنید. خشونت دقیقاً نتیجه معکوس می دهد.

وقتی از رام کرن حوصله شما سر رفت، هرگز با صدای بلند یا زدن انگشت به منقارش با آن خشونت نکنید، زیرا مدتها طول می کشد تا دوباره رفتار خشن شما را فراموش کند. به عبارت دیگر، هر نوع تنبیه، رام کردن را عقب می اندازد.

(7) طوطی خاکستری وحشی شما هر چه جوان تر باشد، به علت کمتر گذراندن عمر خوددر طبیعت، خاطرات کمتری از طبیعت وحشی دارد و لذا زودتر با محیط خانه شما و خود شما آشنا و اهلی می شود.

در مورد کاسکوهای چشم زرد، چون نمی توان به حدود نزدیکیاز سن آنها پی برد؛ باید تصور کرد که طول زمان رام شدن تمام طوطی های خاکستری چشم زرد حدوداً یکسان و دست کم 4 ماه و این مدت برای جوجه ها حدود 2 تا 3 ماه است.