بسیاری از کودکان و حتی نوزادان، در معرض سردرد می باشند. با استفاده از نکات زیر می توانید این درد را از بین ببرید.بسیاری از کودکان و حتی نوزادان، در معرض سردرد می باشند. با استفاده از نکات زیر می توانید این درد را از بین ببرید.


● شناسایی علت
سردردها به دلایل زیادی می توانند افزایش یابند. البته آنها معمولا با ابتلا به بیماری هایی نظیر سرماخوردگی یا آنفولانزا تشدید می شوند. اما برخی از کودکان به سردردهایی دچار می شوند که پس از از بین رفتن این ویروسها چند هفته ادامه دارند. اغلب دلیل این مسئله یک میگرن یا نوعی سردرد بحرانی است که هر دو عارضه هایی تکرار شونده هستند. هر دو نوع این سردردها می توانند از ۳۰ دقیقه تا چند روز به طول بیانجامند.
وقتی سلولهای مغز بیش از حد تحریک شوند، باعث می شود عروق خونی گشاد شده و غشایی پوشاننده مغز ملتهب شود و پیامهای درد به سر فرستاده شوند، که این رویدادها ایجاد میگرن می کند. از سوی دیگر، سردردهای نوع بحرانی به تنگ شدن ماهیچه های گردن یا جمجمه مربوطند. هر دو نوع سردرد در کودکان، باعث ایجاد درد در هر دو قسمت سر می شوند، در حالیکه بزرگسالان معمولا میگرن را در یک قسمت سر احساس می کنند. بنابراین، تشخیص این دو نوع سردرد می تواند امری دشوار باشد. همچنین خیلی وقتها میگرنها به اشتباه، عفونتهای سینوسی تشخیص داده می شوند.
به گفته پزشکان«حتی اگر سردرد در اطراف سینوسها باشد، و چشمها و بینی کودک دچار آبریزش شود، معمولا علائم عفونت سینوسی نمی باشند، بلکه علائم میگرن هستند.»
باید به اطلاع برسانیم که ممکن است مبتلا شدن فرزند شما به میگرن سابقه خانوادگی داشته باشد. هرگونه نسبت خانوادگی نزدیک می تواند در ابتلا به میگرن نقش داشته باشد. خویشاوندان نزدیک شما که دچار میگرن هستند، برای کودک شما بزرگترین خطر محسوب می شوند. کودکانی که بیشتر وقتها در وسیله نقلیه حالت تهوع پیدا می کنند و یا تحمل چرخیدن را ندارند، نیز مستعد میگرن هستند.
استرس هم می تواند عامل دیگری باشد. برای نمونه، یک بررسی توسط آلمانی ها در سال ۲۰۰۹ نشان داده است که پسرانی که خانواده آنها بیشتر اوقات با هم بحث و مشاجره می کنند، و کسانی که اوقات فراغت کمتری دارند، بیشتر سردرد می گیرند. به طور کلی، تغییر در عادات روزمره همانند برگشتن به مدرسه پس از تعطیلات، نوسان آب و هوا، نور شدید، صداهای بلند، کمبود خواب و حذف یک وعده غذا نیز می تواند از علل ابتلا به میگرن باشد. ولی با اینکه از غذا به عنوان یک محرک یاد می شود، معمولا نوع آن در ابتلا به میگرن نقشی ندارد. تحقیقات نشان می دهد که غذاهای محرکی مانند شکلات و پنیر شاید ارتباط زیادی با سردرد کودکان نداشته باشد.


● پایان دادن به درد
اگر فرزند شما بیش از یک بار در هفته دچار سردرد می شود یا اگر سردردهای او باعث غیبت او از مدرسه و عدم توانایی برای ورزش شده است، او را نزد پزشک اطفال خود ببرید. ممکن است او شما را به یک متخصص اعصاب یا یک متخصص سردرد ارجاع دهد. همچنین شما باید سوابق و زمان سردردهای خود را به طور دقیق یادداشت کنید. طوری که وقتی با دکتر معالج خود صحبت می کنید، نخواهید از حافظه خود کمک بگیرید. دکتر آن یاکالنیس، سرپرست کلینیک سردرد بیمارستان کودکان نیشن واید در کلمبوس اوهایو، پیشنهاد می کند: «نوع سردردها را برای خود یادداشت کنید. به طور مثال، آیا فرزند شما حالت تهوع یا استفراغ دارد؟ و آیا با مسائلی همچون تعطیلات آخر هفته تشدید می شود یا با فراغت از مدرسه ارتباطی دارد؟» کودک شما هر کدام از این نوع سردردها را داشته باشد، شما می توانید به کمک این اقدامات سریع، درد او را کاهش دهید.
▪ دارو درمانی: هرگز به کودکان زیر ۱۵ سال آسپرین ندهید. زیرا مصرف این قرص باعث ایجاد سندروم ری، بیماری تهدیدآمیزی که بر روی مغز و کبد تأثیر می گذارد، خواهد شد. برخی کودکان مبتلا به میگرن می توانند پیشرفت سردرد را حس کنند. اگر فرزند شما دارای علائم اولیه خطرناکی مانند دیدن هاله ای در نورها و خطوط، خارش یا سوزش در بازوها یا صورت، یا دل درد می باشد، صبر نکنید تا سردرد او شروع شود. فورا به پزشک مراجعه کنید.
به میزان ۳۰۰ گرم از نوشیدنی های ورزشی استفاده کنید. دکتر هرشی در این باره توضیح می دهند: «قسمتی از اتفاقاتی که در طول میگرن رخ می دهد، گشاد شدن عروق خونی و تراوش خون در آن است. شکر موجود در این نوشیدنی ها برای جذب نمک و آب مفید است و نمک به نگهداشتن آب درون عروق خونی کمک می کند.» همچنین می توانید از آب یا آب میوه استفاده کنید یا حتی می توانید به کودک خود چند جرعه نوشابه کولا بدهید که ممکن است موثر باشد چون کافئین عروق خونی را تنگ می کند.
▪ تشویق به چرت زدن در مکانی خنک، تاریک و ساکت: «وقتی سن بالا باشد، ممکن است چرت زدن بی تأثیر باشد. اما برای کودکان مانند طلسم عمل می کند.»
اگر نخوابید، حواس او را با اسباب بازی یا کتاب پرت کنید. در صورتی که یک حمله عصبی داشت، او را در خانه نگه نداشته و یا مانع مدرسه رفتن او نشوید؛ زیرا شیوه ای غلط است. «این نکته می تواند چرخه ای ایجاد کند که کودک از مدرسه غیبت کرده و بعد از آن استرس زیادی را هنگام بازگشت به مدرسه متحمل شده و باعث ایجاد سردردهای بدتری شود.»
▪ دور کردن ترس از کودک: به فرزند کودکستانی خود بگویید: «می دانم چه اتفاقی برای سرت افتاده است، و نباید نگران باشی چون می دانم چطور خوب می شوی.» با یادآوری این مطلب که این داروها پیش از این سردرد او را بیهوده بخشیده و این بار نیز موثر خواهد بود به کودک خود قوت قلب بدهید.
وقتی سردردها مکرر و زله کننده می شوند، دکتر معالج می تواند داروی سردرد را تجویز کند.
▪ جلوگیری از عواقب بعدی: یکی از پراهمیت ترین راه های جلوگیری از سردردهای بیشتر، خواب کافی می باشد. مطالعات اخیر پزشکی حاکی از آن است که در افراد بزرگسالی که بیشتر دچار سردرد می شوند مشکلات خوابیدن مانند آشفتگی در به خواب رفتن و بیدار شدن هنگام نیمه شب، نسبت به کسانی که دچار سردرد نمی شوند، حادتر است. او عقیده دارد که این دستاوردها در مورد کودکان نیز صادق است. تفکیک اینکه اول سردرد صورت می گیرد یا مشکلات خوابیدن، امری دشوار است. اما به طور قطعی می دانیم که کمبود خواب به طرز قابل توجهی سردرد را تشدید می کند. «کودکانی که آلرژی دارند یا لوزه های بزرگ دارند، که می تواند از علل خروپف کردن و اختلال در خواب باشد، نیز دچار سردردهای شدیدتری می شوند.»
همچنین تحقیق او نوعی وابستگی بین سردرد و مصرف کافئین یافته است، زیرا کافئین تا حد زیادی می تواند در خوابیدن ایجاد اختلال نماید. همانقدر که مقدار کمی از نوشابه کولا می تواند به توقف سردرد هنگام آغاز آن کمک کند، به طور کلی از دادن هر نوع خوراکی و نوشیدنی کافئین دار به کودکان خودداری کنید.
برای پیشگیری از سردرد، افزون بر خواب خوب، باید سالم زیست. مطمئن شوید که کودکتان به اندازه کافی مایعات می نوشد، از وعده های غذایی کم نمی کند، و فعالیت کافی همه و همه می توانند به از بین بردن سردرد کمک کنند. خوردن مولتی ویتامین نیز ممکن است مفید باشد. پژوهشی نشان داده است که کمبود ریبوفلاوین یا همان ویتامین B و ویتامین D می تواند وقوع سردرد را افزایش دهد. کودکانی که در سن مدرسه هستند نیز بازخورد زیستی را خوب به کار می گیرند، درمانی که به آنها یاد می دهد از شبیه سازی، کاری که کودکان در انجام آن بسیار ماهرند، استفاده کنند تا کنترل آنچه در بدنشان رخ می دهد را در دست بگیرند.


● زمان کمک رسانی سریع
غیر عادی است، اما سردرد، به خصوص یکی از بدترین نوع آن، می تواند از علائم بیماری یا آسیبی مهم باشد. به اورژانس مراجعه کنید اگر...
۱) سردرد وحشتناک کودک شما با تب یا گرفتگی گردن همراه بود، هر دو اینها می تواند از نشانه های بیماری مننژیت باشد.
۲) سر کودک شما صدمه دیده باشد و شروع به استفراغ کرده و در حفظ تعادل خود مشکل داشته باشد یا دچار حواس پرتی شود، نشانه های خونریزی مغزی است.
۳) فرزند شما دارای مشکلاتی در صحبت کردن، و یا مشکلاتی در حرکات چشم باشد، از نشانه های یک سکته هستند.
بررسی های جدید نشانگر این مسئله است که بیش از ۱۰ درصد سکته ها در کودکان و جوانان اتفاق می افتد.
نسیبه رجبیروزنامه کیهان ( www.kayhannews.ir )

irantrack.com