پوکی استخوان (Osteoporosis) بیماری است که در آن، استخوان ها ضعیف و شکننده شده و تراکم استخوانها به مرور زمان کمتر می شود.پوکی استخوان (Osteoporosis) بیماری است که در آن، استخوان ها ضعیف و شکننده شده و تراکم استخوانها به مرور زمان کمتر می شود.


● علا ئم و نشانه ها
در مراحل اولیه بیماری، هیچ نشانه ای وجود ندارد و علا ئم بیشتر در هنگام تشدید بیماری بروز می کنند و عبارتند از:
درد استخوان یا حساس بودن لنف (tenberness)
شکستگی استخوان با وارد شدن یک ضربه کوچک یا شکستگی بدون ضربه خوردن
کاهش طول قد به مرور زمان (بیشتر از ۶ اینچ)
درد مختصر پشت به دلیل شکستگی استخوانهای ستون فقرات
درد گردن به دلیل شکستگی در ستون فقرات
خمیده یا قوز ایستادن (hump bowgers)


● دلایل و عوامل خطر
پوکی استخوان از شایع ترین بیماری هایی است که برای استخوانها اتفاق می افتد.
تحقیقات نشان می دهد که از هر ۵ زن آمریکایی بالا ی ۵۰ سال، یک نفر به پوکی استخوان مبتلا است. تقریبا در نیمی از زنان بالا ی ۵۰ سال احتمال یک شکستگی در لگن، کمر یا استخوانهای ستون فقرات (Vertedra) بسیار زیاد است.
پوکی استخوان زمانی اتفاق می افتد که یا بدن قادر به ساختن استخوان جدید کافی نیست یا مقدار زیادی از استخوان های قدیمی توسط بدن جذب می شوند یا ممکن است به دلیل هر دو مورد فوق باشد. کلیسم و فسفات دو ماده معدنی هستند که برای شکل دهی طبیعی استخوان ها ضرورت دارند.
در طول دوران جوانی، بدن شما این مواد معدنی را برای ساختن استخوانها استفاده می کند. اگر بدن شما کلیسم کافی را از رژیم غذایی جذب نکند، تولید استخوانها مختل شده و بافت استخوانی آسیب می بیند.
به مرور و با بالا رفتن سن شما، ممکن است کلیسم و فسفات موجود در استخوان ها توسط بدن باز جذب شوند و این باعث می شود تا بافت استخوانی ضعیف تر شود و در نتیجه استخوانها ضعیف و شکننده شده و احتمال شکستگی آنها حتی بدون وارد شدن ضربه، بالا برود.
کاهش تراکم استخوانی به تدریج و در طول چند سال اتفاق می افتد. بیشتر اوقات یک فرد قبل از آگاهی از بیماری خود، اتفاقی دچار یک شکستگی استخوان می شود و بعد از مراجعه به پزشک موقعی از بیماری خود آگاه می شود که بیماری پوکی استخوان وارد مراحل پیشرفته خود شده و آسیب شدیدی را به بدن وارد کرده است.
آنچه باعث پوکی استخوان می شود، کم شدن استروژن در زنان یائسه و کم شدن تستسترون در مردان است. زنان بالا ی ۵۰ سال و مردان بالا ی۷۰ سال در ریسک بالا ی ابتلا به پوکی استخوان هستند.
عوامل دیگر ابتلا به پوکی استخوان عبارتند از:
مدت زیادی در رختخواب ماندن و بی تحرکی
آرتریت روماتوئید مزمن، بیماری مزمن کلیوی، اختلا ل در تغذیه و رژیم غذایی نامناسب
برای بیش از سه ماه، هر روز از داروهای کورتونی (prebnisone ،methylprebnisone) استفاده کردن ویا استفاده از داروهای ضدتشنج پرکاری پاراتیروئید
زنان سفید پوست، مخصوصا آنهایی که سابقه پوکی استخوان در خانواده آنها وجود دارد، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
دیگر عوامل خطر عبارتند از:
قطع شدن دوره های قاعدگی در زنانی که در سن قاعدگی هستند (آمنوره: amenorrhea)
نوشیدن الکل برای مدت طولانی
سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استخوان
سابقه درمان هورمونی برای سرطان پروستات و یا سرطان سینه
کاهش وزن
سیگار کشیدن
کمبود کلسیم در رژیم غذایی
آزمایش سنجش تراکم استخوان (روش DEXA) مقدار تراکم و دانسیته استخوان های شما را اندازه گیری می کند. پزشک شما از این آزمایش برای پیش بینی خطر شکستگی های استخوان در آینده استفاده می کند.
یک نوع خاص سی تی اسکن(ct) از ستون فقرات می توان کمبود در تراکم طبیعی استخوان ها را به خوبی نشان دهد. البته در موارد خیلی نادر ممکن است با استفاده از پرتو نگاری مقطعی (QCT) میزان تراکم استخوان را محاسبه کنند.
در موارد بحرانی تر، آزمایش اشعه ایکس از ستون فقرات یالگن شگستگی در استخوان ها را نشان می دهد. اما آزمایش های اشعه ایکس در تشخیص این که شخصی در آستان ابتلا به پوکی استخوان قرار دارد خیلی دقیق نیستند.
و اگر نیاز به مصرف دارو داشته باشید، قبل از تجویز دارو، به انجام آزمایش های خونی و ادرار نیاز دارید.


● معالجه و درمان
در پوکی استخوان، اهداف درمان شامل موارد زیر است:
۱) کنترل دردناشی از بیماری
۲) کند کردن روند کاهش توده استخوان یا توقف آن
۳) جلوگیری از شکستگی استخوان یا توقف آن
۴) کم کردن احتمال خطر افتادن که باعث شکستگی استخوان می شود.
درمان های متفاوت و متعددی برای پوکی استخوان وجود دارند که شامل تغییر در شیوه زندگی و استفاده از داروهای زیاد هستند.
داروها برای تقویت استخوان ها زمانی استفاده می شوند که:
۱) پوکی استخوان با بررسی تراکم استخوان ها تشخیص داده می شود.
۲) استئوپینا (OSTEOPENIA) یا نازکی وضعیفی استخوان ها، که بعد از یک شکستگی در استخوان و بررسی تراکم استخوان ها تشخیص داده می شود.
بیسفسفنات ها(BISPHOSPHONATES)
بیسفسفنات ها، گروه دارویی اولیه ای هستند که برای جلوگیری و درمان پوکی استخوان در زنان یائسه استفاده می شود.
الف) بیسفسفنات های خوراکی: شامل آلن درونات(FOSAMAX)، ای ان درونات (BONIVA) و رایزدرونات(ACTONEL) هستند و بیشتر یک بار در هفته یا یک بار درماه تجویز می شوند.
ب) بیسفسفنات های داخل وریدی که خیلی کمتر تجویز می شوند.
کلسی تونین(CALCITONIN)
کلسی تونین گروه دارویی است که روند کاهش توده استخوانی را کند کرده و درد استخوان ها را آرامترمی کند و معمولا به صورت اسپری در بینی یا تزریقی است. اثرات جانبی اصلی دارو شامل زخم شدن بینی در مدل اسپری آن و استفراغ به دلیل مدل تزریقی آن است.
البته دیده شده است که اثر دارویی کلسی تونین ها کمتر از بیسفسفنات ها است.
درمان با هورمن جایگزین(THERAPY REPLACEMENT HORMON)استفاده از هورمن یا استروژن جایگزین (HRT) برای جلوگیری از پوکی استخوان است و در درمان زنانی که به پوکی استخوان مبتلا هستند تائید نشده است.
در برخی موارد، اگر یک زن نتواند از موارد دیگر برای جلوگیری یا درمان پوکی استخوان استفاده کند ولی استروژن به وی کمک کند دکتر ممکن است از هورمون تراپی کمک گیرد. اگر دکتر شما برای جلوگیری از پوکی استخوان روش هورمون تراپی را برای شما تجویز کرده است حتما درباره خطرها و عوارض آن با وی بحث کنید. چون این روش عوارض زیادی دارد و حتی در مواردی باعث بروز سرطان می شود.
نویسنده : مهزاد سید کریمی قسمت اولروزنامه مردم سالاری ( www.mardomsalari.com )

.irantrack.com