بیماری هیرسوتیسم که در اصطلاح عامیانه از آن با نام پرمویی یاد می کنند، مشکل نسبتا شایعی بین خانم هاست.بیماری هیرسوتیسم که در اصطلاح عامیانه از آن با نام پرمویی یاد می کنند، مشکل نسبتا شایعی بین خانم هاست. خیلی از زنان از رشد موهای مردانه و ضخیم در صورت یا بخش های دیگری از بدنشان ناراضی هستند و برای از بین بردن آنها دست به هر کاری می زنند؛ از بند انداختن و تراشیدن مو گرفته تا الکترولیز و لیزر. نکته مهم، این است که به هر حال، هیرسوتیسم را نباید نادیده گرفت....
وقتی خانمی با رشد چند موی زاید در صورت یا بدنش مواجه می شود، باید بلافاصله به متخصصان مربوطه مراجعه کند تا علت مشکلش را بفهمد و به این ترتیب، بتواند بهترین راه درمانی را پیش بگیرد.
در «میزگرد زیبایی» این هفته، میزبان خانم ندا توکلی هستیم که متولد سال ۱۳۵۸ است و مانند خیلی از خانم ها، برای رفع موهای زاید صورتش، راه های درمانی مختلفی را امتحان کرده و نهایتا به لیزردرمانی رسیده است. در کنار گفت وگو با ایشان، نظر پزشک معالج ایشان (دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو) را هم جویا شدیم و از دیگر متخصصان «سلامت» نیز خواسته ایم نظر خودشان را درباره سوژه «میزگرد زیبایی» این هفته برایمان بگویند.
ندا توکلی که برای از بین بردن موهای زائد صورتش لیزر را امتحان کرده، می گوید:
دکتـر گـفت تا چنـد روز بعـد از لیـزر بـایـد ضـدآفـتـاب بـزنـم
▪ خانم توکلی! شما فقط به خاطر از بین بردن موهای زاید صورت تان تصمیم به لیزردرمانی گرفتید؟
راستش را بخواهید، نه! پوست من خیلی نازک و بد است و بعد از هر بار بند انداختن، زخم می شود. به همین دلیل تصمیم گرفتم برای از بین بردن موهای نازک و کرکی پشت لب و موهای زاید و ضخیم زیر چانه ام درمان با لیزر را آزمایش کنم.
▪ موهای زایدتان زیاد بودند؟
نه! من ۷، ۸ تا موی زاید بیشتر نداشتم اما همان طور که می دانید، معمولا خانم ها نسبت به ظاهر و زیبایی شان حساس هستند و دوست ندارند که نقصی در صورتشان وجود داشته باشد.
▪ اصلا سروکله این موهای زاید از چه زمانی روی صورتتان پیدا شد؟
وقتی مجرد بودم، اصلا اثری از این موهای زاید نبود. اما شرایط بعد از ازدواجم کمی تفاوت کرد. من ۱۰ سال است که ازدواج کرده ام و نزدیک به ۳ سال است که با مشکل رشد موی زاید در چانه ام درگیر هستم.
▪ چرا بعد از ۳ سال برای درمان اقدام کردید؟ چرا اینقدر دیر؟
نه، من درمان با لیزر را به تازگی شروع کرده ام اما قبل از این کار، الکترولیز می کردم.
▪ الکترولیز موثر نبود؟
نه؛ تازه، الکترولیز خیلی درد داشت و خیلی هم طول می کشید. شاید باورتان نشود اگر بگویم هنگام الکترولیز آنقدر به مغزم فشار می آمد که سردرد می گرفتم. آخر آرایشگرم مجبور بود موهای زاید را تک تک بسوزاند و به همین دلیل، فکر می کنم الکترولیز خیلی سخت تر و دردناک تر از لیزر است.
▪ قبل از اینکه لیزردرمانی را شروع کنید، پیش متخصص غدد هم رفتید تا بدانید که علت بروز مشکل تان چیست؟
بله. هم پیش متخصص غدد رفتم، هم پیش متخصص زنان؛ آزمایش های لازم را هم انجام دادم و مشکل خاصی نداشتم. می دانستم که اگر از نظر هورمونی مشکلی داشته باشم، لیزردرمانی هم هیچ فایده ای نخواهد داشت و بیماری ام دوباره برمی گردد.
▪ الان چند وقت است که تحت درمان با لیزر هستید؟
فکر کنم ۳ ماه می شود. اولین بار برای درمان برخی لکه های سفید که روی پوست صورتم به وجود آمده بودند، پیش دکتر احسانی رفتم. البته خودم بیش از اندازه نسبت به آن لکه ها حساس بودم و کسی زیاد متوجه آنها نمی شد. بعد از اینکه دکتر تشخیص دادند که لکه ها به خاطر حساسیت به یک کِرِم بوده و آنها را درمان کردند، تصمیم گرفتم از دکتر بخواهم با لیزردرمانی، موهای زاید را در صورتم از بین ببرند و اولین بار فقط موهای زاید و ضخیم چانه ام را لیزر کردم.
▪ این کار هم مانند الکترولیز وقت گیر بود؟
به هیچ وجه! چون تعداد موهای زاید صورتم کم بود، دفعه اول فقط ۵ دقیقه تحت درمان بودم. اما دفعه دوم که به دکتر مراجعه کردم گفتم که قصد دارم موهای نازک پشت لبم را هم لیزر کنم و به همین خاطر بار دوم کارم کمی بیشتر طول کشید.
▪ واقعا لیزردرمانی تاثیری روی موهای نازک و کرکی پشت لبتان گذاشت؟
صددرصد! الان یک ماه از جلسه لیزرم می گذرد و هنوز یک دانه هم مو پشت لب من رشد نکرده است و به نظرم خلاص شدن از شر بند انداختن های پی درپی و درد آن خیلی لذت بخش است.
▪ از بین بردن موهای زیاد به وسیله لیزر، در مدت خاصی تمام می شود یا باید تا آخر عمر و با فواصل کوتاه و بلند ادامه داشته باشد؟
راستش، من اولین بار وقتی که روی تابلوی کلینیک خواندم که: «لیزر موهای زاید در ۶ جلسه تضمینی»، وسوسه شدم این کار را انجام دهم. از طرفی، دکتر هم می گویند که پس از گذراندن چند جلسه مشخص، لیزر تاثیر خودش را می گذارد و موها دیگر رشد نمی کنند. البته تضمین تعداد جلسات درمان قطعی موهای زاید با لیزر، به تعداد موها و پوست خود فرد هم بستگی دارد.
▪ انجام دادن این کار برایتان هزینه زیادی دارد؟
اگر لیزردرمانی در کلینیک های خصوصی انجام شود، خب، معلوم است که بیمار باید هزینه بالایی را برای آن بپردازد. اما من این کار را تحت نظر دکتر در بیمارستان پوست رازی انجام می دهم که برایم خیلی هزینه بردار نیست. اگر اشتباه نکنم، جلسه اول فقط ۲۷ هزار تومان پرداخت کردم و جلسه دوم، ۴۰ هزار تومان! اما این را هم بگویم که اگر کسی این کار را در بیمارستان انجام دهد باید وقت آزاد داشته باشد چون هر دفعه حدود ۳ تا ۴ ساعت طول می کشد تا نوبت شما شود ولی در عوض هزینه کمتری نسبت به کلینیک می پردازید.
▪ مراقبت خاصی هم بعد از جلسات لیزردرمانی داشتید؟
بله. دکتر به من تاکید می کردند که حتما تا چند روز بعد از لیزر، ضدآفتاب بزنم (چه در خانه باشم، چه بیرون از خانه) و این ضدآفتاب را هم هر ۴ ساعت یک بار تمدید کنم.
▪ یعنی اگر ضدآفتاب نزنید، چه می شود؟
جای موهایی که لیزر کرده ام، سیاه می شود. یکی از دوستان خودم در شیراز، موهای زاید صورتش را لیزر کرد و نمی دانم به خاطر عدم تبحر پزشک معالجش یا رعایت نکردن مراقبت های بعد از لیزر، تمام صورتش را لکه های سیاه پوشانده بود.
▪ دیگر چه کارهایی بعد از لیزردرمانی انجام می دادید؟
یکی از توصیه های دکتر این بود که به هیچ عنوان موهایی را که چند وقت بعد از لیزرکردن در می آیند، با بند انداختن یا اپی لیدی از ریشه نکنم. اگر لازم بود، آن موها را بتراشم. برای کاهش درد یا تورم هم باید نیم ساعت قبل و بعد از لیزر از کمپرس یخ روی محل لیزر استفاده کنم. البته من نیم ساعت قبل را انجام نمی دادم و فقط نیم ساعت بعد از لیزر روی چانه و پشت لبم کمپرس یخ می گذاشتم.
▪ پس لیزردرمانی هم درد دارد؟
درد که نه، ولی کمی سوزش دارد. البته این سوزش خیلی کم و جزیی است و بعد از یکی دو ساعت هم از بین می رود. اما کسانی که پوستشان سفید است، ممکن است چند ساعت صورتشان قرمز و ملتهب هم بشود.
▪ به جز شما کسی در خانواده تان مشکل پرمویی داشته یا دارد؟
بله، مادرم هم موی زاید دارد و فکر می کنم که شاید مشکلم ارثی باشد.
▪ از اینکه دارید برای درمان موهای زایدتان با لیزر هزینه می کنید، ناراحت نیستید؟
به هیچ عنوان! موهای زاید من کم هستند و هزینه ام خیلی زیاد نمی شود اما تمام کسانی را که در بیمارستان می دیدم و بعضی هایشان روی نصف صورت خود موی زاید داشتند هم از هزینه ای که برای درمان راحت و سریع با لیزر می کردند، ناراضی نبودند.


● نگاه اول
نظر دکتر امیرهوشنگ احسانی متخصص پوست درباره بیماری و درمان سوژه «میزگرد زیبایی»
لـیـزر بـه درد هـر مـویـی نـمـی خـورد
▪ آقای دکتر! آیا وجود هرگونه مویی روی صورت یا بدن خانم ها از نظر پزشکان، «هیرسوتیسم» تلقی می شود؟
نه! موهای صورت و بدن خانم ها باید به طور طبیعی نازک و کمرنگ باشند و به راحتی در معرض دید نباشند. حالا اگر تعدادی موهای مردانه یعنی موهای ضخیم و مشکی در نواحی خاصی از بدن خانم ها مانند چانه، پشت لب و صورت رشد کند، ما می گوییم که آن خانم دچار مشکل پرمویی یا هیرسوتیسم شده است.
▪ لیزردرمانی فقط برای رفع این موهای مردانه به کار می رود یا می توان موهای نازک و کرکی را هم با لیزر از بین برد؟
درمان با لیزر عمدتا برای موهایی که رنگدانه دارند و ضخیم هستند، موثر است و روی موهای کرکی تاثیر چندانی ندارد. اما اگر یک نفر مانند خانم توکلی بخواهد که موهای نازک صورتش را هم با لیزر از بین ببرد، ما یک جلسه این کار را برای او انجام می دهیم و اگر دیدیم کارمان نتیجه داشت و بیمار هم راضی بود، درمان را دنبال می کنیم.
▪ مکانیسم اثر لیزر چیست؟
ملانین، ماده ای که به موها رنگ می دهد، امواج نوری تولیدشده توسط لیزر را که به سطح پوست تابیده می شود، جذب و آن را تبدیل به حرارت می کند. این حرارت و گرمای زیاد، در عمق فولیکول های مو نفوذ می کند و مکانیسم رشد مو را از کار می اندازد. به این ترتیب، فولیکول مو از بین می رود؛ چون لیزر، تنها برای نفوذ در ریشه مو طراحی شده است و فولیکول های مو را از ریشه تخریب می کند شاید بتوان گفت که موثرترین و ماندگارترین راه برای از بین بردن موهای زاید باشد.
▪ یعنی هر جلسه، بلافاصله بعد از لیزر، موها می ریزند؟
نه بلافاصله! تا گرما روی فولیکول های مو اثر بگذارد و آنها را از بین ببرد، ممکن است کمی طول بکشد. بنابراین بیماران نباید انتظار داشته باشند که همان لحظه اول بعد از لیزر، موهای زایدشان بریزند. ضمن اینکه ممکن است در هر جلسه تعدادی از موها این انرژی حرارتی را جذب نکنند و نریزند ولی به طور حتم، تمام موها بعد از چند جلسه لیزر از بین می روند.
▪ خیلی ها مانند خانم توکلی به خاطر دیدن تبلیغ هایی مبنی بر تضمینی بودن درمان موهای زاید با لیزر، برای انجام این کار وسوسه می شوند. آیا واقعا درمان هیرسوتیسم با لیزر در کنار درمان های دارویی که متخصصان غدد در نظر می گیرند، تضمینی است؟
اگر فرد مشکل هورمونی داشته باشد و همزمان با دارودرمانی، درمان با لیزر را هم دنبال کند، می توان گفت که او تقریبا بعد از چند جلسه از شر موهای زایدش خلاص می شود. البته موهای زاید سایر نقاط بدن را هم که به خاطر مسایل هورمونی به وجود نیامده اند، می توان با لیزر از بین برد. اما تعداد دفعات لیزر نسبت به هر فرد یا تعداد موهایی که دارد و ناحیه ای که می خواهد لیزر شود، متفاوت است. بنابراین نمی توان گفت که تمام موهای زاید در همه افراد با ۶ جلسه لیزر از بین می روند. ممکن است تعداد دفعات لیزرکردن از این ۶ جلسه بیشتر یا حتی کمتر شود تا بیمار به نتیجه دلخواهش برسد.
▪ آنهایی که تحت درمان با لیزر قرار می گیرند، باید بعد از این کار به چه نکاتی توجه داشته باشند؟
برای جلوگیری از قرمزی و تورم پوست، بهتر است که قبل و بعد از لیزر از کمپرس یخ استفاده کنند و به منظور پیشگیری از لک شدن جای موهای لیزرشده، ضدآفتاب بزنند و در معرض نور مستقیم آفتاب هم قرار نگیرند. استفاده از ضدآفتاب هایی با SPF بالای ۲۵ می تواند برای این افراد مفید باشد. ضمن اینکه اگر کسی در حال درمان موهای زاید خودش با لیزر است، باید توجه داشته باشد که در فواصل بین لیزردرمانی، موهایش را به وسیله بندانداختن، موم یا اپی لیدی نکند و تنها آنها را بتراشد. بد نیست این را هم بگویم که برخلاف باور عامه، تراشیدن مو به هیچ عنوان باعث افزایش تعداد موها نمی شود.
▪ تفاوت الکترولیز با لیزر چیست؟ به نظر شما کدام یک از این درمان ها برای از بین بردن موهای زاید موثرترند؟
درمان با لیزر را که برایتان توضیح دادم، اما درمان به روش الکترولیز به این صورت است که فرد درمانگر، سوزن نازکی را داخل فولیکول های مو فرو می کند و از طریق این سوزن، جریان الکتریکی را برای از بردن مو به ریشه آن می رساند. این روش اصلا نمی تواند به جای لیزر پیشنهاد شود چون هم دردناک است، هم وقت و حوصله زیادی می خواهد. ضمن اینکه الکترولیز می تواند تنها برای از بین بردن موهای زایدی که تعدادشان کم است، کاربرد داشته باشد و اگر کسی با پرمویی شدید روبه رو باشد، نمی تواند به درمان الکترولیز اکتفا کند.
▪ خانم توکلی می گویند که الکترولیز را پیش آرایشگرشان انجام داده اند. آیا الکترولیز، کاری هست که هر کسی اجازه انجام دادنش را داشته باشد؟
به هیچ وجه! درمان با لیزر و الکترولیز، تکنیک هایی علمی هستند که آرایشگرها یا سایر افرادی که دانش آن را ندارند، نباید آنها را انجام بدهند.
▪ آیا ژنتیک نقشی در ابتلا به هیرسوتیسم دارد؟
ژنتیک و مسایل و مشکلات هورمونی از جمله عوامل ابتلا به هیرسوتیسم محسوب می شوند. اما ممکن است در برخی از افراد مبتلا به هیرسوتیسم، اصلا ردپایی از ژنتیک دیده نشود و این یک امر طبیعی است.
▪ به نظر شما رابطه ای بین پرمویی و تغذیه هم وجود دارد؟
راستش را بخواهید، به رغم ادعاهایی که می شود، هنوز هیچ رابطه اثبات شده ای بین تغذیه و پرمویی اعلام نشده است اما ثابت شده که در برخی موارد هیرسوتیسم با چاقی رابطه تنگاتنگی دارد به نحوی که فرد بعد از لاغر شدن، بدون هیچ درمانی موهای زایدش را از دست می دهد.


● نگاه دوم
از آزمایش های پزشکان نترسید
دکتر سیدمحسن خوش نیت/ فوق تخصص غدد و متابولیسم، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
بیماری هیرسوتیسم یا همان پرمویی به علت افزایش میزان هورمون های مردانه در بدن زنان یا افزایش تاثیر این هورمون ها روی فولیکول های مو به وجود می آید. به عبارت ساده تر، گیرنده های فولیکول مو در برخی از خانم ها نسبت به هورمون های مردانه حساس تر می شوند و به این ترتیب این گروه از بانوان با موهای ضخیم و زاید مواجه می شوند. افزایش میزان هورمون های مردانه علاوه بر هیرسوتیسم می تواند زنان را با مشکلات دیگری مانند آکنه (که شبیه جوش غرور جوانی است و بیشتر در پشت بدن، بازوها و سینه ها به وجود می آید)، ریزش موی قسمت جلوی سر ممکن است تا فرق سر هم پیش برود نازک و شکننده شدن موهای سر یا حتی چرب شدن موها درگیر کند.
به علاوه، گاهی در اثر بالا رفتن سطح هورمون های مردانه، خانم ها بیشتر عرق می کنند و دچار وقفه هایی هم در تنفس شان می شوند. در موارد شدیدتر ممکن است یک خانم با کلفتی صدا، عضلانی شدن اندام و کاهش حجم پستان هایش روبه رو شود و اگر سطح هورمون های مردانه بیش از اندازه بالا برود، زنان با تغییراتی در دستگاه تناسلی شان مانند افزایش سایز کلیتوریس روبه رو می شوند. بنابراین وقتی که خانمی با شکایت از هیرسوتیسم به ما مراجعه می کند ما ابتدا آزمایش های لازم را روی او انجام می دهیم تا علت ابتلایش به این مشکل را بهتر بشناسیم. به عنوان نمونه، بیماری تخمدان پلی کیستیک یکی از عوامل ابتلا به پرمویی است. در این بیماری، تخمدان ها بزرگ می شوند و تعداد زیادی کیست ریز در آنها به وجود می آید. از طرف دیگر، افزایش هورمون های مردانه، به خصوص تستوسترون، باعث اختلال در ترشح هورمون زنانه پروژسترون می شود و همین امر، ریتم منظم قاعدگی را در خانم ها برهم می زند. حدود ۶ تا ۸ درصد از خانم ها در سنین باروری با چنین مشکلاتی مواجه هستند. اگر این علامت ها را دارید بهتر است جدی بگیرید و بررسی شوید و نباید به پرمویی خود بی اعتنا باشید.
یکی دیگر از دلایل ابتلا به پرمویی، می تواند به خاطر اختلال کارکرد غدد آدرنال یا فوق کلیوی به صورت مادرزادی است. بعضی وقت ها وجود تومورهایی در تخمدان باعث ایجاد هیرسوتیسم می شود. بعد از تشخیص علت ابتلا به پرمویی، متخصصان اقدامات درمانی را به وسیله داروهایی مانند قرص های ضدبارداری که تولید و ترشح هورمون های مردانه را کم می کنند یا حداقل اثر آنها را روی گیرنده های مو کاهش می دهند، آغاز می کنند. حالا اگر هیرسوتیسم به خاطر تخمدان پلی کیستیک به وجود آمده باشد، بیمار نباید انتظار داشته باشد که بیماری اش ظرف مدت کوتاهی درمان شود.
درمان این بیماری حداقل ۵ تا ۱۰ سال طول می کشد و اگر بیمار از میانه راه، کارهای درمانی اش را دنبال نکند، امکان اینکه پرمویی دوباره به سراغش بیاید بسیار زیاد است. در مراحل اولیه درمان، موها نازک می شوند و کم کم می ریزند و بعد از ۶ ماه تا یک سال هم بیمار می تواند درمانش را با کمک لیزردرمانی تحت نظر یک متخصص پوست و مو ادامه بدهد.
در نهایت باید گفت آزمایش هایی که یک متخصص غدد توصیه می کند به خاطر رد کردن وجود تومور است و این موضوع نباید خانم ها را نگران کند چون به هر حال هیرسوتیسم یک بیماری قابل درمان است.


● نگاه سوم
رابطه پرمویی و تغذیه قطعی نیست
دکتر مسعود کیمیاگر/ متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
وقتی فردی با یک بیماری یا مشکل خاصی روبه رو می شود، همه اطرافیان دوست دارند که به نحوی بیماری او را به چیزی نسبت بدهند و راه های درمانی خاص خودشان را هم پیشنهاد کنند. یکی از این موارد که باورهای عامیانه بسیاری در موردش وجود دارد، همین بیماری هیرسوتیسم است. هر چند هنوز کسی نتوانسته به طور قطع، وجود رابطه ای بین پرمویی و تغذیه را ثابت کند، اما برخی افراد می گویند که مصرف فست فودها یا مرغ های هورمونی می تواند باعث به وجود آمدن موهای زاید در خانم ها شود؛ در صورتی که برخلاف باور عامه، مرغ های ما هورمون ندارند و ما نمی توانیم بگوییم که تنها مصرف یک گروه از مواد غذایی مانند فست فودها عامل اصلی ابتلا به پرمویی خانم هاست. اما مصرف بیش از اندازه غذاهای چرب می تواند اندکی روی ابتلا به هیرسوتیسم تاثیر بگذارد و خوردن مکرر مواد غذایی هورمون دار هم می تواند در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد.


● نگاه چهارم
تخمدان پلی کیستیک ؛ مهم ترین علت موی زاید
دکتر اعظم السادات موسوی/ جراح و متخصص زنان و زایمان
خیلی خوب است که این خانم جواندرحالی که اختلال قاعدگی و علامت دیگری نداشته، به پزشک متخصص مراجعه کرده است. مراجعه به متخصص غدد و متخصص زنان برای رفع پرمویی خانم ها الزامی است. مهم ترین علت پرمویی یا هیرسوتیسم در زنان، نشانگان تخمدان های پلی کیستیک (PCOS) است. اکثرا این نشانگان به شکل رشد موهای مردانه، چاقی، اختلالات قاعدگی، ناباروری و اختلالات متابولیک مانند دیابت و جوش های صورت بروز می کند.
علت اصلی پرمویی، عدم کارکرد درست تخمدان به عنوان یکی از غدد مهم بدن زنان است. بنابراین سطح هورمون های مردانه افزایش می یابد، تخمک گذاری مهار می شود و علایم ثانویه ناشی از افزایش هورمون های مردانه بروز می کند.
مهم ترین فاکتور برای درمان این بیماری، کنترل وزن بدن و کاهش سطح هورمون های مردانه به کمک دارو است. البته در بعضی از افراد مبتلا به این نشانگان چاقی وجود ندارد. همچنین کنترل استرس نیز یکی از عوامل مهم دیگر در درمان بیماری پرمویی است. برای برطرف شدن این بیماری استفاده از دارو نیز موثر است. از داروهای موثر در درمان بیماری استفاده از قرص های ضدبارداری و متفورمین است. در صورتی که مشکل بیمار ناباروری باشد، استفاده از روش های تحریک تخمک گذاری نیز به کار گرفته می شود.
درباره مشکل پرمویی ندا توکلی با حضور دکتر امیرهوشنگ احسانی متخصص پوست ومو،
دکتر اعظم السادات موسوی متخصص زنان
دکتر محسن خوش نیت فوق تخصص بیماری های غدد و دکتر کیمیاگر متخصص تغذیه و رژیم درمانی
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

irantrack.com