تخت های بیماری زاعلل و راه حل زخم بسترقدیمی ترین دست نوشته موجود در خصوص زخم بستر متعلق به «فابریکوس هیلد انوس» است. او واژه «قانقاریا» را برای این زخم ها به کار برده است اما قدمت زخم و درمان زخم به اندازه عمر بشر است....
امروزه زخم بستر از جمله عوارض ناخوشایند در بیمارانی است که مجبورند برای مدت طولانی در یک موقعیت ثابت قرار گیرند. از این رو سال هاست دانشمندان به دنبال راه های نوین درمان زخم بستر هستند. در سال ۱۹۵۰ دورین نورتون (۲۰۰۷ ۱۹۲۲)، پرستار انگلیسی، بهترین راه پیشگیری و معالجه زخم بستر را ارائه داد و آن، جابه جا کردن بیمار هر ۲ ساعت یک بار و دور کردن فشار از ناحیه موردنظر بود. در حال حاضر، این روش بسیار سودمند به نظر می رسد. این مطلب نگاهی می اندازد به علت های ایجاد زخم، انواع و راه های درمان و پیشگیری از آن.
زخم فشار یا زخم بستر، یک آسیب یا ضایعه پوستی است و معمولا در اثر فشار مداوم بر بافت ایجاد می شود. این مشکل مربوط به بیمارانی است که به علت ناتوانی در حرکت باید روی تخت یا روی ویلچر قرار بگیرند. زخم بستر یک نوع زخم فشاری است و هرگاه این فشار به مدت بیش از ۲ ساعت روی عروق کاپیلر شریان ها وارد شود و به ۷۰ میلی متر جیوه یعنی ۲ برابر فشار طبیعی برسد عروق تحت فشار قرار گرفته و بافت با کاهش اکسیژن مواجه می شود و نهایتا سلول های سطحی پوست تخریب و زخم ایجاد می شود و اگر به موقع اقدام نشود، موجب گسترش زخم و عوارض بعدی خواهد شد. بعضی از نقاط بدن عضلات و چربی کمتری دارند. این نواحی بیشتر در معرض فشار قرار دارند زیرا چربی و عضله مانند بالشتکی مانع برخورد مستقیم پوست و استخوان می شوند از جمله این نقاط دنبالچه، پاشنه ها، آرنج، سرشانه، پس سر و لبه گوش است.


● عوامل خطرساز
عواملی وجود دارند که زمینه را برای به وجود آوردن زخم بستر مساعد می کنند؛ از جمله:
ماندن طولانی مدت در بستر: برخی از بیماران به علت کهولت سن، شکستگی های استخوانی و عمل های جراحی باید مدت زیادی را در بستر بمانند. این مدت می تواند زمینه را برای بروز زخم های بستر مساعد کند.
▪ آسیب های نخاعی: صدمه به طناب نخاعی معمولا دائمی است و آسیب دیدگان گاهی به مدت چند سال یا حتی مادام العمر باید روی تخت بمانند یا از ویلچر استفاده کنند. تحت فشار قرار گرفتن مداوم پوست با سطوح منجر به کاهش جریان گردش خون و عدم اکسیژن رسانی به بافت می شود. این بیماران اغلب سیگنال های حسی یا درد را دریافت نمی کنند.
▪ سوءتغذیه: عدم دسترسی به مواد غذایی یا نداشتن تغذیه کافی باعث می شود فرد به سوءتغذیه دچار شود و بدن برای به دست آوردن انرژی کافی از ذخایر موجود در بافت چربی یا عضلات استفاده کند. به تدریج ذخایر به اتمام می رسد و بدن با کمبود موادی از قبیل پروتئین ها، ویتامین C، روی و... مواجه می شود و طبیعتا خطر ابتلا به زخم های فشاری بالاتر می رود.
▪ بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع: کسانی که به علت آسیب های نخاعی یا کهولت سن یا سایر بیماری ها قادر به کنترل ادرار و مدفوع خود نیستند، با افزایش رطوبت و باکتری ها، سطح پوست شان حساس و تخریب شده و با یک ترک یا زخم کوچک دچار عفونت یا حتی سپسیس (ورود باکتری به داخل خون) و شوک می شوند.
▪ سیگار: نیکوتین موجود در دود سیگار نیز از دیگر عواملی است که باعث اختلال در اکسیژن رسانی به بافت ها می شود و کاهش اکسیژن آثار نامطلوبی در بهبود و التیام زخم دارد.


● مراحل چهارگانه زخم بستر
مراحل زخم بستر را برحسب عمق ضایعه به ۴ مرحله تقسیم و درمان را بر مبنای هر مرحله، انجام می دهند. این مراحل عبارتند از:
▪ مرحله ۱: میان پوست سالم و نواحی ای که تحت فشار قرار گرفته اند، تفاوت های عمده ای دیده می شود. پوست در این نواحی معمولا قرمز رنگ، آبی یا ارغوانی است اما گاهی پوسته ریزی به رنگ خاکستری نیز دیده می شود. از دیگر علایم زخم های فشاری در مراحل اولیه علایمی از قبیل درد، گرما، نرمی یا سفتی هستند. مهم ترین اقدام در این مرحله، تغییر دادن وضعیت بیمار است تا فشار از ناحیه موردنظر برداشته شود. تمیز کردن ناحیه با آب ولرم و خشک کردن از اقدامات مهم دیگر این مرحله است. با مراقبت های ساده و اولیه آسیب های وارده خیلی زود برطرف می شود.
▪ مرحله ۲: در این مرحله تغییرهایی در اپیدرم و درم (لایه سطحی و لایه زیرین پوست) دیده می شود. پوست به رنگ قرمز یا بنفش کبود است و گاهی آثار خراش ، ساییدگی و تاول نیز مشاهده می شود. این مرحله نیاز به مراقبت بیشتری دارد. شست وشو با محلول سرم طبیعی و خشک کردن و در نهایت پانسمان ناحیه ملتهب ضروری است.
▪ مرحله ۳: زخم عمیق و به شکل یک حفره است. لایه خارجی پوست کاملا تخریب شده و به سطح زیر پوست نیز رسیده اما هنوز به عضلات و استخوان ها آسیبی وارد نشده است. در مرحله سوم علاوه بر اقدام های مرحله اول و دوم برداشتن بافت های مرده و پاک کردن ترشحات الزامی است اما به دلیل دردناک بودن این کار باید حدود ۱ ساعت قبل، از مسکن ها استفاده شود. پانسمان های مخصوص، مصرف آنتی بیوتیک های وسیع الطیف و جراحی از دیگر درمان های این مرحله هستند.
▪ مرحله ۴: شدیدترین نوع زخم بستر است. پوست به طور کامل تخریب و صدمه های جدی به عضلات و استخوان وارد شده است. گاهی تاندون ها نیز آسیب می بینند و احتمال عفونت بسیار بالاست. عمق زخم و پیش روی و گسترش عفونت می تواند منجر به فوت بیمار شود. این بیماران حتما باید در بیمارستان بستری شوند تا تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرند و هزینه های بسیار هنگفتی را متحمل می شوند.


● چه باید کرد؟
یکی از مهم ترین نکات برای جلوگیری از زخم های بستر، کاهش فشار و برقراری جریان خون است که به ۲ طریق صورت می گیرد. نحوه استقرار بدن بیماران بسیار مهم است. بیماران بستری باید حداقل هر ۲ ساعت و بیماران روی ویلچر باید حداقل هر ۱۵ دقیقه جابه جا شوند. در بیماران ویلچری فشار زیادی به استخوان های نشیمنگاهی وارد می شود اما بیمارانی که روی تخت هستند، بهتر است در زاویه ۳۰ درجه قرار گیرند و برای جلوگیری از فشار بر قوزک پا یک بالش بین پاها و قوزک قرار داده شود و برای بالا آمدن پاشنه ها از بالش های کوچکی در زیر قسمت انتهایی ساق پا استفاده شود. امروزه انواع مختلفی از وسایل کاهش فشار برای بیمارانی که قادر به حرکت نیستند وجود دارد مانند وسایل استاتیک که تشک های ۲ لایه ای هستند که بین این ۲ لایه اسفنج ژل آب یا هوا قرار گرفته است و فشار را به طور متعادل در یک سطح پهن پخش می کنند یا وسایل دینامیک که جریانات متناوب هوا را بر نقاط مختلف توزیع می کنند.
ترجمه: پرنیان پناهی
منبع:Medical news todayروزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

irantrack.com