رایج ترین سوال های انسولینی در گفتگو با دکتر سید محسن خوش نیت فوق تخصص بیماری های غدد و متابولیسمدر حال حاضر مادرم ۶۵ سال سن دارد. او از حدود ۳۰ سال پیش، مبتلا به دیابت نوع ۲ شده است و سال هاست که انسولین تزریق می کند. طی این سال ها چند بار نزد پزشکان مختلف رفته و هر بار به او، دستورهای متفاوت یا انواع انسولین مختلف داده اند...
او گیج شده و می گوید: «نمی دانم به کدام یک از این دستورها عمل کنم! مگر تفاوتی می کند که انسولین را ۲ بار تزریق کنم یا ۳ بار؟ چرا این دکتر توصیه کرده که قبل از خواب هم انسولین تزریق کنم؟ پس چرا سایر پزشکان چنین توصیه ای نکرده بودند...» بسیاری از بیماران دیابتی با چنین سوال هایی مواجه می شوند و گاهی اوقات پاسخ دقیقی برای آنها نمی یابند. برای یافتن پاسخ، سوالات خود را با آقای دکتر سید محسن خوش نیت، فوق تخصص بیماری های غدد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در میان گذاشته ایم.
▪ آقای دکتر! ابتدا از انسولین و آغاز درمان با آن شروع کنیم.
داروی انسولین، برای همه بیماران دیابتی نوع۱ ضروری و حیاتی است. عده ای از بیماران دیابتی نوع۲ هم گاهی مجبور به مصرف آن می شوند. به عنوان نمونه بیمارانی که سال های سال، قند خود را با داروهای خوراکی کنترل می کرده اند اما دیگر قادر به کنترل آن نیستند، مجبور به تزریق انسولین می شوند. البته در بعضی ازاین بیماران، می توان از ترکیب انسولین و داروی خوراکی استفاده کرد. به عنوان مثال با یک بار تزریق انسولین و خوردن یک یا ۲ داروی خوراکی، قند بیمار را کنترل می کنیم.
▪ یعنی چون از نظر روانی برای عده ای از بیماران، تزریق انسولین کار سختی است به آنها داروی خوراکی هم در کنار انسولین تجویز می شود؟
بله، برای بیماری که در شروع بیماری دیابت قرار دارند، تزریق، کار مشکلی است یا برای افراد مسن یا افرادی که تنها هستند و نمی توانند از عهده تزریق انسولین بربیایند نیز می توان از ترکیب داروی خوراکی و انسولین تزریقی استفاده کرد. به عنوان نمونه به آنها برای طول روز، داروی خوراکی و شب هنگام خواب، انسولین تزریقی تجویز می شود البته ممکن است بتوان بعد از مدتی که به وضعیت عادت کردند و یا ترسشان از تزریق کم شد، فقط از داروی تزریقی استفاده کرد.
▪ آیا حساسیت افراد مختلف به انسولین با هم متفاوت است؟
بله. گاهی پدیده مقاومت به انسولین وجود دارد. در دیابت نوع۲، دو علت برای بروز بیماری هست: ۱ کاهش ترشح سلول های انسولین ساز ۲ پدیده مقاومت به انسولین در سطح سلول ها. بر اثر مقاومت به انسولین که درجه های مختلفی دارد، نیاز افراد به انسولین با هم متفاوت است. نیاز روزانه بدن ما به انسولین حدود نیم واحد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است. یک فرد۶۰ کیلویی حدود ۳۰ واحد انسولین در روز نیاز دارد تا قندخونش را کنترل کند. اما اگر همین شخص مقاومت به انسولین داشته باشد، شاید روزانه حدود ۴۰ واحد انسولین نیاز داشته باشد یا اگر مقاومت وی شدیدتر باشد. به ۶۰ تا ۷۰ واحد یا حتی ۱۰۰ واحد انسولین نیاز دارد تا قند خونش را کنترل کند. پس نیاز افراد به انسولین، با هم متفاوت است و بیماران باید این مساله را بپذیرند. گاهی برای بیمار این سوال پیش می آید که چرا نیاز او به انسولین، نسبت به بقیه بیشتر است؟ باید به چنین بیماری توصیه کرد که بدن او برای کنترل قند خود، نیاز به این مقدار انسولین دارد و نباید خود را با دیگران مقایسه کند.
▪ یعنی تحرک بیمار یا سن او در تنظیم دوز انسولین اثری ندارد؟
اثر دارد ولی آنها هم به خاطر مقاومت به انسولین است. به عنوان نمونه کسی که ورزش می کند، مقاومت بدنش به انسولین کاهش می یابد یا به عبارتی گیرنده های انسولین در بدن وی حساس تر می شود و به انسولین دریافتی کمتری نیاز دارد. سن افراد هم تا حدی در این امر اثر دارد اما اثرگذاری آن کمتر از تحرک بیمار است.
▪ بعضی بیماران، سال ها از یک روش (رژیم) ثابت برای دریافت انسولین استفاده می کنند. آیا این کار ضرری ندارد؟
خیر مشکلی ندارد به شرطی که قند تحت کنترل باشد. در کل ۳ روش یا رژیم برای تزریق انسولین وجود دارد: ۱ یک روش مرسوم که در آن با یک یا دو بار تزریق در روز، قندخون را کنترل می کنیم. ۲ روش دوم که روش جدی و دقیق نام دارد و در آن بیمار ۳ تا ۴ بار در روز تزریق انسولین دارد. مثلا قبل از هر وعده غذا، یک انسولین کوتاه اثر تزریق می کند و قبل از خواب هم یک انسولین متوسط یا طولانی اثر. این روش تا حدی قابل تغییر است و با تغییر میزان غذا و فعالیت بیمار، می توان دوز انسولین را کم و زیاد کرد. مثلا به بیمار می گوییم اگر به میهمانی رفتی و کمی بیشتر از همیشه غذا خوردی، می توانی انسولین خود را کمی بیشتر بکنی. یا مثلا اگر ورزش کردی، انسولین قبل از شام را کمتر کن. البته این کار نیاز به آموزش دارد و باید طبق فرمول، دوز انسولین آنها را تغییر داد. در این روش، کنترل قند راحت تر و تعداد تزریق بیشتر است. ۳ روش سوم پمپ انسولین است که در آن انسولین با پمپی وارد بدن می شود. این پمپ مقدار پایه ای را در طول روز به بدن ترشح می کند. به عنوان نمونه هر ساعت یک واحد انسولین به بدن می رسد اما باید قبل از هر وعده غذا، به پمپ دستور داد که مقدار بیشتری انسولین وارد بدن کند. مثلا اگر بیمار، کودک باشد، مادر می تواند به کمک کنترل از راه دور، به پمپ دستور ترشح بیشتر دهد.
▪ شما کدام روش را برای بیماران توصیه می کنید؟
روش دوم موثرتر است اما به همکاری بیمار نیاز دارد. اگر سطح درک و سواد بیمار در حدی بود که بتواند آموزش های لازم را دریافت کند، می توان از این روش استفاده کرد اما اگر همکاری لازم را ندارد بهتر است همان روش های اول را به کار ببرد.
▪ چرا همه بیماران از انسولین های طولانی مدت استفاده نمی کنند؟ به نظر می رسد که استفاده از آنها آسان تر باشد.
انسولین های طولانی اثر، حدود ۲۴ ساعت در بدن اثر دارند. آنها سطح ثابتی از انسولین را در طول روز ایجاد می کنند اما پیک اثر ندارند. به همین علت نمی توانند قند بعد از غذا را کنترل کنند. بنابراین بیمار ناچار است قبل از غذا، یک انسولین سریع الاثر هم تزریق کند. پس استفاده از آن به تنهایی در بسیاری مواقع امکان پذیر نیست.
▪ یعنی این نوع انسولین های طولانی اثر چندان مورد استفاده ای ندارند؟
در عده ای از بیماران دیابتی نوع۲، ترشح انسولین به طور کامل از بین نرفته است و هنوز مقدار کمی ترشح انسولین وجود دارد. در این بیماران، با تجویز یک دوز انسولین طولانی مدت یا متوسط الاثر، سطح پایداری از انسولین ایجاد می کنیم و ترشح هنگام غذا را به عهده لوزالمعده می گذاریم.
آیدا روشن ضمیرروزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

irantrack.com