اولين سد د فاعي در برابر آنفلوآنزاي خوکي، واکسن آنفلوآنزاي فصلي است
آنفلوآنزاي خوکي (swine flu) يک بيماري تنفسي و ناشي از ويروس آنفلوآنزايي نوع A است که باعث شيوع آنفلوآنزا در ميان خوک ها مي شود. ويروس آنفلوآنزاخوکي به طور طبيعي انسان را آلود ه نمي کند. اما مواردي از عفونت انسان ها با ويروس هاي آنفلوآنزاي خوکي و انتشار انسان به انسان آن ها گزارش شد ه است.
مرکز کنترل و پيشگيري بيماري هاي آمريکا (CDC) مي گويد از ماه مارس سال 2009 شماري از موارد ابتلاي انساني با گونه جديدي از ويروس آنفلوآنزاي A خوکي به نام H1N1 در مکزيک، و چند ايالت آمريکا از جمله کاليفرنيا و تگزاس گزارش شد.
به گفته کارشناسان CDC اين نوع جديد ويروس قابليت انتقال انسان به انسان را دارد، اما هنوز روشن نيست که آيا انتقال انسان به انسان اين ويروس آنقدر ساد ه هست، که يک همه گيري جهاني (اپيد مي) آنفلوآنزا به وجود آيد يا نه.
چنين همه گيري جهاني ممکن است به مرگ ميليون ها نفر بيانجامد، چراکه بد ن انسان ها ايمني لازم براي مقابله با اين ويروس جديد را ندارد. احتمالاً انتقال اين ويروس از راه سرفه و عطسه افراد آلوده رخ مي د هد.
اين نوع جديد ويروس آنفلوآنزاي خوکي، ترکيبي از ويروس هاي آنفلوآنزاي خوکي، آنفلوآنزاي انساني و آنفلوآنزاي حاد پرند گان است.
به نظر مي رسد داروهاي موجود ضد ويروس آنفلوآنزا، تاميفلو و رلنزا، بر اين گونه جديد ويروسي مؤثرند.
علائم آنفلوآنزاي خوکي در ميان اسنان ها به آنفلو آنزاي انساني يعني تب، سرفه، گلودرد، سردرد، احساس سرما و خستگي شباهت دارد. برخي از افراد نيز پس از مبتلا شد ن به اين بيماري دچار اسهال و استفراغ مي شوند.
براي پيشگيري از انتقال اين ويروس مي توان اين اقدامات را انجام داد

*بيني و د هان تان را هنگام عطسه يا سرفه با دستمال کاغذي بپوشانيد .دستمال کاغذي را پس از مصرف دور بيندازيد.
*دست هاي تان را به خصوص پس از عطسه وسرفه با آب و صابون بشوييد. ژل هاي ضد عفوني کننده دست که حاوي الکل هستند، نيز مؤثرند.
*از دست زد ن به چشم ها، بيني يا د هان پرهيز کنيد. چرا ويروس ها به اين طريق از دست آلوده شماه به درون بد ن تان منتقل مي شود.
*سعي کنيد با افراد مبتلا به آنفلوآنزا تماس نزديک نداشته باشيد.
مقامات بهداشتي آمريکا تاييد کردند: اولين سد د فاعي در برابر آنفلوآنزاي خوکي، تزريق واکسن آنفلوآنزاي فصلي است.
اين مقامات در بيانيه جديدي تاکيد کردند: توصيه هاي آنها بر ضرورت واکسيناسيون آنفلوآنزاي فصلي بويژه به دليله همه گيري آنفلوآنزاي خوکي H1N1 بايد جدي گرفته شود و تمام کود کان شش ماهه تا نوجوانان 18 ساله بايد واکسينه شوند.
پژوهشگران تصريح کردند: هرچند واکسن آنفلوآنزاي فصلي در پيشگيري از آنفلوآنزاي خوکي بي تاثير است و يا تاثير بسيار ناچيزي دارد اما با تزريق آن مي توان از ابتلاي همزمان به دو عفونت جلوگيري کرد و هم چنين تاثيرات همه گيري را در اماکن عمومي مانند مدارس، محل هاي کار و در کل در مراکز اقتصادي تجاري به حداقل رساند.
دکتر آنه شوچات، متخصص مرکز کنترل و پيشگيري امراض آمريکا در يک مصاحبه تلفني متذ کر شد که واکسيناسيون عليه آنفلوآنزاي فصلي بايد به محض اين که واکس وارد بازار شد و در داروخانه ها يا مراکز بهداشتي در دسترس قرار گرفت، تزريق شود و اين مايه کوبي تا پايان فصل آنفلوآنزا ادامه پيدا کند. سال گذشته نيز اين مرکز بهداشتي تاکيد کرده بود که تمام کود کان بايد در برابر آنفلوآنزاي فصلي واکسينه شوند..
irantrack.com