(( چگونه پیری را از خود دور کنیم؟ ))

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه* هاروارد طی مطالعات گسترده*ای به این نتیجه دست یافته*اند که تغییر در نحوه زندگی می*تواند به حفظ سلامت زنان و مردان کمک کند و درعین حال با کاهش خطر بروز بیماریهای مختلف، عمر آنها را نیز افزایش دهد.

در این پژوهش محققان با توجه به نتایج یافته*های اخیر خود 5 راهکار ساده را برای افزایش طول عمر ارائه کرده*اند که در این مقاله به آنها اشاره می*شود:

- به دنبال گیاه*خواری بروید:

در پژوهشی از مبتلایان به سرطان پروستات خواسته شد که تنها 10 درصد از کالری و چربی روزانه را مصرف کرده و خیلی کم مواد قندی مصرف کنند و در عوض از سبزیجات، سبزیجات بنشنی میوه*ها و غلات سبوس دار استفاده نمایند.

همچنین به آنها اجازه داده شد که به جای ماهی تن از مکمل*های روغن ماهی مصرف کنند. به گفته محققان؛ نتایج تحقیقات نشان داد که مصرف بیشتر مواد غذایی گیاهی، پیری را به تعویق می*اندازد.

- ورزش و تمرینات بدنی را به طور منظم انجام دهید:

افرادی که عادت به بی تحرکی و نشستن مداوم دارند سریع*تر پیر می*شوند و خطر مرگ زودهنگام در آنها افزایش می*یابد. اما در عوض افرادی که حداقل به مدت 30 دقیقه در هر روز و شش یا هفت روز در هفته ورزش*هایی مثل شنا، دوچرخه سواری یا دویدن انجام می*دهند عمر طولانی*تری همراه با سلامتی دارند.

- سیگار نکشید:

در مطالعه هاروارد مقایسه بین زنان غیرسیگاری و زنانی که 15 نخ سیگار یا بیشتر در روز دود می*کردند نشان داد؛ سیگار خطر ابتلا به بیماری قلب و سرطان را تشدید کرده و به این ترتیب طول عمر افراد را کاهش می*دهد.

- از مصرف *****ات پرهیز کنید:

به گزارش ایسنا، به گفته محققان؛ مصرف *****ات الکلی نیز مانند سیگار مضر است و باعث کاهش طول عمر افراد می*شود.

- وزن خود را در حد سلامتی نگهدارید:

در حالی که برخی از مطالعات به محدودیت شدید کالری و لاغری شدید برای افزایش طول عمر اشاره می*کنند اما یافته*های محققان هاروارد نشان می*دهد که برای حفظ سلامت و طول عمر وزن باید در حد طبیعی نگه داشته شود، تحقیقات نشان می*دهد که اگر شاخص توده بدنی به بیش از 25 برسد خطر مرگ افزایش پیدا می*کند.

با رعایت این فاکتورها نه تنها می*توان طول عمر را اضافه کرد بلکه درعین حال نیز می*توان در تمام مدت حیات در سلامتی جسمی و روانی بود.