سازمان محیط زیست اعلام کرد؛
ابلاغ دستور برخورد با فروشندگان گونه های جانوری به ادارات کل استان ها

تهران - ایرنا - مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار وصید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فردا (17 اسفندماه) دستور برخورد با فروشندگان گونه های جانوری در خطر انقراض مانند سمندر لرستانی و مارهای بومی به ادارات کل استانی این سازمان ابلاغ می شود.

علی تیموری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: چند سالی است با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و عید نوروز شاهد فروش گونه های جانوری در خطر انقراض مانند سمندر لرستانی در کشور هستیم.

وی اظهار کرد: بر اساس ماده 7 و 8 قانون شکار و صید، هر گونه خرید و فروش، تاکسیدرمی و حتی اجزای حیوانات باید با مجوز سازمان محیط زیست انجام شود اما از آنجا که سمندر لرستانی گونه ای در خطر انقراض است سازمان چنین مجوزی را صادر نمی کند بنابراین با هرگونه خرید و فروش این گونه برخورد می شود.

وی تاکید کرد: در دستوری که فردا ( 17 اسفند ) به ادارات کل استانی صادر می شود، تاکید شده با متخلفان برخورد، گونه های آنها ضبط و فرد متخلف به مراجع قضایی تحویل داده شود.

تیموری ادامه داد: علاوه بر سمندر لرستانی، مار نیز خرید و فروش می شود در حالی که سازمان محیط زیست هیچ گونه مجوزی برای شکار مارهای بومی در کشور صادر نمی کند بنابراین در صورت مشاهده با متخلف برخورد خواهد شد.

مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ماهی قرمز هم گونه ای غیر بومی است که در روزهای پایانی سال میلیون ها قطعه وارد بازار می شود که اگر این گونه وارد رودخانه ها شود خطری جدی برای گونه های بومی به شمار می رود.

وی درباره لاک پشت های سبز و کوچک نیز گفت: این لاک پشت ها گونه ای غیر بومی و وارداتی هستند که واردات آنها نیاز به اخذ مجوز از سازمان محیط زیست دارد و سازمان هیچگاه چنین مجوزی را صادر نمی کند از این رو در صورت مشاهده با متخلف برخورد خواهد شد.

تیموری تاکید کرد: باید فرهنگ سازی شود تا مردم از سنت دیرینه نوروز و هفت سین آن فاصله نگیرند و بدانند که نباید به طبیعت و محیط زیست آسیب وارد کنند.