مدیرکل دفتر شکار و صید خبر داد:
برگزاری دوره های آموزشی برای شکارچیان

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فدراسیون تیراندازی دوره های آموزشی برای شکارچیان برگزار می کند.به گزارش خبرنگار علمی ایرنا علی تیموری روز سه شنبه در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست در مناظره ای با موضوع شکار، اظهار کرد: قرار است فدراسیون تیراندازی با امکاناتی که در مناطق مختلف دارد دوره های آموزشی با موضوعاتی همچون حقوق محیط زیست برای شکارچیان برگزار و سازمان محیط زیست برای هر شکارچی بر اساس دوره هایی که گذرانده دفترچه شکار صادر کند.

وی ضمن برشمردن سیاست ها و اقدامات سازمان محیط زیست در مورد شکار از جمله ابلاغ صدور مجوز شکار پرندگان افزود: به لحاظ فنی اعلام ممنوعیت مطلق شکار، بدون بررسی کارشناسی در مناطق چهارگانه و آزاد، درنظر این سازمان نیست.

تیموری به روند نزولی حیات وحش در دنیا اشاره کرد و گفت: در ایران نیز به دلایل طبیعی از جمله خشکسالی، توسعه شهرنشینی و کاهش طعمه، حیات وحش در حال از بین رفتن است.
وی با تاکید بر تقویت قرق های اختصاصی و دستورالعمل های تکثیر و پرورش که منجر به شکار می شود، اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست تلاش دارد قرق های اختصاصی و تکثیر و پرورش حیات وحش را بیشتر تقویت کند.


** نمی توان جمعیت علاقمند به شکار را نادیده گرفت


پرهام دیباج مستندساز محیط زیست و یکی از شرکت کنندگان در این مناظره با بیان اینکه نمی توان جمعیت علاقمند به شکار را نادیده گرفت، افزود: بحث شکار همیشه به صورت کلی در قالب آری یا نه مطرح می شود اما واقعیت این است که شکار امری کاملا نسبی است و به همین سادگی نمی توانیم بگوییم شکار به طور کلی خوب یا بد است.

وی با بیان اینکه تاکنون هزینه زیادی به دلیل احساسی عمل کردن پرداخته ایم، افزود: در دوره ای در مواردی مانند سدسازی به صورت احساسی عمل کردیم و بعد علمی را درنظر نگرفتیم.
دیباج با تاکید بر لزوم توجه به موضوعات علمی در زمینه محیط زیست و حیات وحش گفت: علاوه بر این می توان در مناطق آزاد مردم محلی را مشارکت داد تا بتوانند با سازوکار قانونی منطقه را مدیریت و برای مناطق چهارگانه محدوده امن ایجاد کنند.


** صدور پروانه شکار ترویج خشونت است


کیوان هوشمند مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران گفت: زیستگاه های حیات وحش ایران ظرفیت اضافی برای شکار ندارند و علاوه بر این صدور پروانه شکار در واقع ترویج خشونت در جامعه است.
وی با بیان اینکه به طور کلی دو نوع شکار مجاز و غیرمجاز داریم، افزود: شکار مجاز بر اساس صدور پروانه ویژه یا عادی برای پستانداران و پرندگان انجام می شود.

هوشمند با تاکید بر اینکه صدور مجوز شکار نیاز به بحث کارشناسی دارد، گفت: صدور حتی یک پروانه عادی یا ویژه برای شکار پستاندار یا پرنده، خیانت به محیط زیست و حیات وحش است زیرا در هیچکدام از زیستگاه ها سرریز جمعیت نداریم و جمعیت حیات وحش همیشه در محدوده ظرفیت یا کمتر از آن بوده است.
وی تاکید کرد: حتی اگر صدور پروانه شکار کارشناسی شده باشد، نمی توان تبعات اجتماعی آن را درنظر نگرفت.


** عدم صدور پروانه شکار، سبب افزایش شکار غیرقانونی

محمود بناپور یک فعال موافق شکار در این مناظره با اعلام مخالفت خود با عدم صدور پروانه شکار گفت: عدم صدور پروانه شکار سبب افزایش شکار غیرقانونی و از بین رفتن حیات وحش می شود.
وی افزود: دنیای صنعتی امروز، پیشرفت های گوناگونی داشته اما تنها زمینه ای که جای بالیدن در آن نیست محیط زیست است که فقط گام های منفی در زمینه آن برداشته شده است.

بناپور با بیان اینکه شکار و صید در فرهنگ ما به هزاران سال قبل بر می گردد، گفت: امروز در فرهنگ عمومی مردم عده ای موافق شکار و عده ای مخالف هستند؛ احساس مشترک مردم پرهیز از کشتن و خونریزی و حفظ گونه ها است اما کشتن و شکار کماکان ادامه دارد.

وی یادآور شد: وقتی اسم شکار پیش می آید همه انگشت ها شکارچی را نشانه می رود در حالی که شکارچی طبق ضوابط و به طور قانونی وارد طبیعت می شود.
وی ضمن اعلام مخالفت خود با عدم صدور پروانه شکار گفت: زمانی در یک منطقه 150 هزار راس آهو وجود داشت اما اکنون به 500 راس رسیده و همچنین زمانی در استانی مانند یزد 50 تفنگ وجود داشت که درحال حاضر این تعداد به پنج هزار تفنگ رسیده و همه این موارد به دلیل عدم صدور پروانه شکار است.