گفتگو با علی گلشن ، مؤلف کتاب گربه سانان و برگزیده جایزه کتاب فصل + عکس


حکیم مهر - کتاب «گربه‌سانان» به عنوان برگزیده بخش علوم و فنون کتاب‌های کودک و نوجوان در شانزدهمین دوره جایزه کتاب فصل انتخاب شد. «گربه‌سانان»، ‌نخستین جلد از مجموعه ۶ جلدی «پستانداران ایران» به قلم «علی گلشن» است که «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» آن را در سال 1389 برای گروه‌های سنی «د» و «هـ» (دانش‌آموزان دوره راهنمایی تحصیلی و دبیرستان) منتشر کرده است.

«علی گلشن» نویسنده و عکاس کتاب «گربه‌سانان» درباره این اثر برگزیده گفت: هدف از انتشار مجموعه کتاب‌های «پستانداران ایران»، آشنایی با گونه‌های ارزشمند پستانداران ایران، ایجاد علاقه به حیوانات و میراث طبیعی و همچنین از میان بردن ترس و باورهای نادرست درباره برخی از گونه‌های جانوری است.
این پژوهشگر و نویسنده، ویژگی‌های کتاب «گربه‌سانان ایران» را چنین برشمرد: یکی از ویژگی‌های این کتاب استفاده از تصاویر بومی با کیفیت خوب در آن است. در کل تاریخ نشر ایران کتابی درباره پستانداران و گربه‌سانان نداشته‌ایم که تمام تصاویر آن از گونه‌های ایرانی تهیه شده باشد. تصاویر این کتاب را یک گروه 27 نفره عکاس از حیات وحش ایران تهیه کرده‌اند. کیفیت خوب تصاویر و عکاسی از گونه‌ها در داخل ایران، از دیگر ویژگی‌های این کتاب است.
وی در ادامه افزود: بخش اصلی این کتاب به ویژگی‌های علمی، عادات و رفتار گونه‌های مختلف گربه‌سانان پرداخته، ولی بخش جانبی آن نقش این حیوانات را در تاریخ، فرهنگ و هنر ایران بازگو کرده است. این بخش جانبی به دلیل نو بودن آن، یکی دیگر از ویژگی‌های کتاب محسوب می‌شود که تا به حال در هیچ کتابی مورد توجه قرار نگرفته است. نمونه‌هایی از تصاویر گربه‌سانان را می‌توان در غارهای ایران، آثار باستانی، کتیبه‌ها، مینیاتورها و ... یافت. توضیحات کتاب درباره این آثار تاریخی و نقش این گونه از جانداران در فرهنگ و هنر ایران، مخاطب نوجوان را به این حیوانات حساس می‌کند؛ به گونه‌ای که در فرهنگ، هنر و تاریخ به دنبال نمونه‌هایی از این آثار می‌گردد.
گلشن، ساده‌نویسی را ویژگی دیگر این کتابش برشمرد و در این‌باره توضیح داد: بعضی کتاب‌های علمی آنقدر تخصصی‌اند که مخاطب عام، به‌ویژه از گروه سنی کودک و نوجوان نمی‌تواند با آن ارتباط برقرار کند. اما من تلاش کردم این کتاب را با قلمی ساده و قابل درک برای مخاطبان کم‌ سن و سال‌تر بنویسم.
علی گلشن، سال 1355 در تهران متولد شد. او فارغ‌التحصیل رشته مهندسی علوم دامی است و تاکنون از او بیش از 30 مقاله، گزارش و مصاحبه مرتبط با مسائل محیط زیست و حیات وحش در ایران و نشریات انگلیسی زبان مجامع بین‌المللی منتشر شده است. «معرفی اسب ترکمن در ایران» و مجموعه 4 جلدی «کتاب‌شناسی گزیده برای کودکان و نوجوانان و کتابخانه‌های آموزشگاهی» آثار دیگر این پژوهشگر و نویسنده است.
«اقوام ایرانی: ترکمن‌ها» از مجموعه کتاب‌های «ایرانِ من»، «یوزپلنگ ایرانی» (دو کتاب برای کودکان و نوجوانان) و «کوچندگان قشقایی» تازه‌ترین آثار گلشن است که مراحل چاپ را پشت سر می‌گذارند.