گربه‌ها موضوع اصلی یک نمایشگاه نقاشی


حکیم مهر - گربه‌ها موضوع اصلی نمایشگاه نقاشی‌های راشین خیریه هستند که در نگارخانه والی در معرض دید قرار گرفته است.
در این نمایشگاه 18 نقاشی با تکنیک اکریلیک در ابعاد متفاوت و یک ویدئو آرت ارائه شده است. موضوع نمایشگاه گربه-من از زندگی مسالمت آمیز گربه و زن سخن می‌گوید.
آثارش به گونه ای است که در نگاه اول بیننده فکر می‌کند بر اساس داستانی این تابلوها توسط هنرمند تصویر سازی شده است که این شاید بخاطر فعالیت‌هایی است که راشین خیریه در زمینه تصویر سازی انجام داده است.
رنگ بندی آثارش بیشتر شامل سه رنگ سیاه،سفید و قرمز می‌شود. استفاده از قرمز در کنار دو رنگ دیگر گرمای خاصی را در نقاشی ها بوجود آورده او از قرمزی با انرژی که خبر از دنیای مدرن می دهد کمک گرفته تا به بیان موضوعاتی که در ذهن پرورانده نزدیک تر شود . خیریه از تونالیته خاصی از این رنگ‌ها استفاده کرده که مخاطب را به یاد پوسترهای تبلیغاتی و یا داستان های کمیک استریپ پاپ آرتی می‌اندازد.
راشین خیریه در مورد شکل گیری موضوع این نمایشگاه و علاقه اش به گربه می‌گوید: با اینکه من هیچ وقت تمایلی به داشتن گربه نداشتم؛ اما همیشه عاشق رفتار گربه ها بوده‌ام حس می‌کنم که شخصیت، حرکات و افکارگربه بسیارزنانه است. فکر می‌کنم گربه خیلی باهوش و دقیق است و متوجه اتفاقات اطراف می شود من میان گربه و خودم شباهت‌های زیادی می‌بینم و شخصیت گربه را خیلی شبیه به خودم می‌دانم.
او در مورد ویدئو آرت یک دقیقه‌ای با تکنیک کات اوت که در کنار نقاشی ها به نمایش در آمده است می گوید: ویدئو آرت در واقع همین تابلوهاست که به صورت متحرک در آمده است. قسمت هایی از نقاشی ها که در ذهنم متحرک بوده اند را انتخاب کرده ام و از آن یک مجموعه روایی کوتاه ساختم. فکر می کنم نمایشگاه و موضوع گربه من ظرفیت این را داشت که در کنار نقاشی ها یک ویدئو آرت هم ارائه دهم.
نقاشی‌های او فلسفه پیچیده‌ای ندارند او در مورد انتخاب موضوع سخت نمی گیرد و موضوعات ساده و مانوس با روح و ذهنش را انتخاب می کند و به شکلی ساده و گویا آن را بیان می کند و احساسات روزمره خود را به روی تابلو تصویر می کند.
راشین خیریه متولد 1358 است. او کارشناسی خود را در رشته گرافیک و کارشناسی ارشد خود را در رشته گرافیک از دانشگاه الزهرا دریافت کرده است. تصویرسازی هایش را به طور جدی ازسال 1376 با "کیهان بچه‌ها" آغازکرده است و در پنجمین بینال تصویرگری برگزیده شده است.
اوتاکنون بیش از25 جایزه بین‌المللی برای تصویرسازی دریافت کرده است که مهمترین جایزه او دراین بخش افق های تازه بولونیای ایتالیا است. درسال های اخیردرعرصه انیمیشن نیزوارد شده است که دراین عرصه نیزموفق به دریافت چندین جایزه بین الملی وعقد ساخت چندین مجموعه انیمشن برای شرکت های اروپایی شده است. ازسال 1386 با شرکت در کلاس های نقاشی فیگوراتیو و ذهنی نصرالله مسلمیان وارد این عرصه شده و این دومین نمایشگاه انفرادی او محسوب می شود او تاکنون درچندین نمایشگاه گروهی درایران و آمریکا و فرانسه شرکت کرده است.
این نمایشگاه تا هفتم تیرماه در گالری والی دایر است و علاقمندان می‌توانند از این آثار دیدن کنند. گالری والی واقع در میدان ونک، خیابان تک جنوبی، خیابان شهید خدامی، شماره 72 است.