کوئول (نام علمی: Dasyurus) سرده‌ای از کیسه‌داران گوشتخوار است شامل ۶ گونه که بومی استرالیا، گینه نو، و تاسمانی هستند. نام کوئول ریشه در زبان‌های بومیان استرالیا دارد. پس از شیطان تاسمانی، کوئول‌ها بزرگ‌جثه‌ترین ستبردمان به شمار می‌روند. از ۶ گونه این حیوان چهار گونه بومی استرالیا و دو گونه بومی گینه نو هستند و دو گونه دیگر نیز در گذشته وجود داشته که از طریق فسیل‌های آن‌ها شناسایی شده‌اند.

کوئول‌ها گوشتخوارند و از پستانداران کوچک، پرندگان کوچک، قورباغه‌ها، مارمولک‌ها و حشرات تغذیه کرده و لاشه‌خواری هم می‌کنند. در حال حاضر در استرالیا صاریغ و خرگوش مهمترین منایع غذایی این حیوان هستند. طول عمر کوئول‌ها بین دو تا پنج سال است. جمعیت تمام گونه‌های کوئول با ورود اروپایی‌ها به استرالیا به شدت کاهش یافته و یکی از گونه‌ها کوئول شرقی در خاک اصلی استرالیا منقرض شده و فقط در جزیره تاسمانی باقی مانده است.

معرفی گونه‌های مهاجم غیربومی مثل وزغ نیشکر (که گوشت آن برای کوئول‌ها سمی است)، گربه و روباه که رقیب غذایی و شکارچی مستقیم کوئول‌ها و عامل انقراض بسیاری از طعمه‌های کوئول هستند و توسعه شهرها از مهمترین خطراتی هستند که بقای نسل کوئول‌ها را تهدید می‌کنند.


رنگ پوست بدن این جانوران خاکستری تا قهوه‌ای است و مشخصه همهٔ کوئول‌ها خال‌های سفیدی است که بر بدنشان قرار دارد. اندازه بدن (بی احتساب دم) میان ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر در گونه‌های کوچکتر و ۷۵ سانتی‌متر در گونه‌های بزرگتری چون کوئول دم‌خالدار است. وزن اعضای این سرده می‌تواند به ۲ تا ۳ کیلوگرم برسد.

وزن کوئول‌ها بین ۳۰۰ گرم تا ۷ کیلو است. آن‌ها حیواناتی شبزی هستند که بیشتر روز را در لانه خود بسر می‌برند. زندگی انفرادی دارند و فقط در فصل جفت‌گیری روابط اجتماعی کمی برقرار می‌کند. ماده‌ها در هر زایمان ۱۸ بچه به دنیا می‌آورند اما شش بچه زنده می‌مانند چرا که کیسه شکمی آن‌ها ۶ نوک پستان دارد.


گونه‌ها


کوئول برنزی (D. spartacus) تنها پستانداری است که در منطقه ترنس‌فلای در جنوب گینه نو زندگی می‌کند اما در استرالیا حضور ندارد. نزدیکترین خویشاوند آن کوئول غربی است و این دو حیوان بعد از جدا شدن استرالیا و گینه نو از هم به دو گونه متفاوت تبدیل شدند.
کوئول گینه نو در بیشتر نقاط گینه نو (مناطقی که کمتر از هزار متر ارتفاع دارند) و جزیره یاپان حضور دارد.
کوئول غربی (D. geoffroii) بومی جنوب و مرکز استرالیا و ویتبلت در غرب استرالیا. در گذشته در ۷۰ درصد خاک استرالیا حضور داشت.
کوئول شرقی (D. viverrinus)در خاک اصلی استرالیا منقرض شده و آخرین بار در دهه ۱۹۶۰ مشاهده شد. در تاسمانی همچنان حضور دارد و دومین پستاندار بزرگ گوشتخوار بومی پس از شیطان تاسمانی است.
کوئول دم‌خالدار یا کوئول ببری که در جنوب شرقی استرالیا حضور دارد.
کوئول شمالی تا یک قرن پیش در تمام یک‌سوم شمالی استرالیا حضور داشت اما اکنون محدود به مناطق صخره‌ای و پرباران است و در برخی جزایر کوچک شمال استرالیا هم فراوان است.
منبع:ویکی پدیا