ارومیه - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست ارومیه گفت: 2 قلاده نادر از گربه سیاهگوش توسط ماموران یگان حفاظت پس از چندین سال در منطقه مارمیشو مشاهده شد.

مختار خانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ماموران یگان حفاظت محیط زیست ارومیه در حین انجام ماموریت گشت و کنترل به منظور جلوگیری از شکار و صید غیر مجاز متوجه حضور دو قلاده گربه سیاهگوش بالغ در میان صخره ها و ارتفاعات مارمیشو در منطقه سیلوانا شدند و از آن عکاسی کردند.

وی اضافه کرد: این گونه بسیار نادر است و در ارتفاعات که امن هستند، زندگی می کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ارومیه اظهار کرد: به علت مشاهده این گونه حیوانی نادر، این منطقه از این پس مورد حفاظت و حمایت بیشتر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قرار می گیرد.
وی افزود: جفت گیری گربه سیاهگوش در فصل زمستان انجام می شود و طول عمر آن در اسارت حدود 15 سال است.

و بیان کرد: گربه های وحشی در زیستگاه های مختلف ایران با هم تفاوت زیادی دارند که ممکن است از گونه های جدیدی باشند و تفاوت آنها با گربه های اهلی دم کوتاه و کلفت، پشمالوتر بودن بدن و وجود حلقه های سیاه در قسمت انتهای بدن این گربه هاست.

خانی با بیان این که این گونه منحصر به فرد در ایران در نواحی و مناطق مازندران، گیلان، شیراز، گرگان، بوشهر و برخی مناطق آذربایجان غربی مشاهده شده است، افزود: قرقاول، کبک و پرندگان آبزی نظیر مرغابی طعمه این حیوان هستند.

به گزارش ایرنا پیش از این نیز نوعی از این گربه نادر در شهرستان سلماس توسط روستاییان مشاهده شده بود ولی به علت نداشتن شناخت مردم محلی نسبت به این حیوان و گونه های آن با حمله مردم مواجه شده بود که برای تیمار به محیط زیست استان تحویل داده شد ولی به علت شدت جراحات وارده زنده نماند.

اندازه طول سر و تنه این حیوان وحشی بین 45 تا 80 سانتیمتر و دم آن بین 25 تا 38 سانتیمتر و ارتفاع 30 تا 40 سانتیمتر و وزن آن سه تا هشت کیلوگرم می باشد.

از دشمنان گربه وحشی، جغد و پلنگ را می توان نام برد که جمعیت آن به علت کم شدن طعمه رو به کاهش است.


منبع:ایرنا