تهران - ایرنا - مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: حفاظت از 3 هزار قو که برای زمستان گذرانی به تالاب فریدونکنار آمده اند در مقابل هزاران متر تور صیادی هوایی بسیار کمرشکن و گاها غیر ممکن است.


اسماعیل کهرم روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در زمان مهاجرت پرندگان به فریدونکنار شاهد برپا شدن تورهای هوایی به طول 10 متر و عرض 40 متر هستیم که به صورت پی در پی ودر کنار هم نصب شده اند.

وی اظهار کرد: با برپایی این تورها هیچ پرنده ای در هوا در امان نیست و خواه و ناخواه در آنها گرفتار می شوند که این مساله موجب تلف شدن هزاران بال پرنده در فصل مهاجرت می شود.

این پرنده شناس با بیان اینکه میزبان های خوبی برای این پرندگان نیستیم گفت: این پرندگان با بی رحمی تمام شکار و در بازار فریدونکنار به فروش می رسند، یک غاز در این بازار 120 هزار تومان خرید و فروش می شود که جای تاسف دارد.

وی با بیان اینکه کل استان مازندران حدود 300 محیط بان دارد اظهار کرد: به هیچ عنوان این تعداد محیط بان توان مقابله با متخلفان و حفاظت از هزاران بال پرنده مهاجر را ندارند که نتیجه این عدم تعادل منجر به کشتار بی رحمانه این پرندگان می شود.

کهرم گفت: زمانی که تورهای هوایی برپا می شوند عده ای مامور نگهبانی دادن و حفاظت از آنها هستند بنابراین نزدیک شدن به این تورها نیازمند همکاری نهادهای انتظامی با سازمان محیط زیست است.

وی افزود: هزینه برپایی یک تور هوایی 200 میلیون تومان است و گاهی تورها را ماهانه 8 تا 9 میلیون تومان اجاره می دهند از این رو با تمام توان از آن محافظت می کنند.

همچنین سرهنگ حمید رضا خیلدار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست به خبرنگار علمی ایرنا گفت: یک برنامه 5 ساله برای ساماندهی پرندگان مهاجر در میانکاله توسط سازمان حفاظت محیط زیست طراحی شده که فاز اول آن مقابله و جمع آوری تورهای هوایی است.

وی با تاکید بر اینکه برای مقابله با این مشکل در فریدونکنار باید تمام نهادها در کنار هم باشند اظهار کرد: به طور کلی همکاری نیروهای انتظامی و سایر مسوولان استانی برای مقابله با شکار غیر مجاز و گشت زنی در مناطق تا حدودی خوب است اما کافی نیست.

تخمین زده می شود سالانه حدود چهار میلیون پرنده مهاجر وارد تالاب میانکاله می شوند که دستکم یک و نیم میلیون قطعه از آنها با روش های مختلف صید می شوند که بنا به اعتقاد کارشناسان امر در صورت ادامه این روند 4 تا 5 سال آینده دیگر اثری از آنها باقی نمی ماند.