مدیرکل دفتر آموزش سازمان محیط زیست کشور:
نخبگان برای نجات محیط زیست راهکار ارایه دهند

شیراز- ایرنا- مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست کشور گفت: با توجه به این که عامه مردم از نخبگان جامعه الگو برداری می کنند این قشر از فرهیختگان برای نجات محیط زیست راهکارهای مناسب ارایه دهند.


به گزارش خبرنگار ایرنا محمد درویش، روز سه شنبه در آیین نخستین جشنواره ملی شعر انسان و طبیعت در شیراز افزود: افزایش خودآگاهی و فرهنگ سازی، راهکاری برای نجات محیط زیست است که باید از طریق فرهیختگان، اندیشمندان و شاعران به مردم منتقل شود.

وی بیان داشت: هر روز بر دامنه تخریب طبیعت و مواهب طبیعی افزوده می شود و ضروری است مردم آشتی با طبیعت را از نخبگان و فرهیختگان بیاموزند.

درویش گفت: جنگل تراشی، جنگل خواری، آلودگی هوا، آلودگی خاک، انباشت زباله، پدیده ریزگردها و دهها مورد دیگر از آلودگی محیط زیست همگی ناشی از این است که در بسیاری از این موارد موضوع از سوی نخبگان و فرهیختگان به مردم گوشزد نشده است.

درویش اظهار داشت: این اصحاب اندیشه هستند که باید بتوانند با زبان شعر و ادبیات، موضوع تخریب محیط زیست را گوشزد کنند.

وی نسل جدید را بیشتر از گذشته نیازمند آموزش و آگاه سازی دانست و افزود: باید به شیواترین، جذاب ترین و موثرترین شکل ممکن به مردم و کودکان این سرزمین، آموزش های زیست محیطی و مراقبت از طبیعت داده شود.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست کشور اظهار داشت: محیط زیست از جمله مقوله هایی است که با دانایی پیوند همیشگی دارد و هر چه در این حوزه بیشتر به دانایی توجه شود، دامنه تخریب ها کمتر می شود.

درویش با اشاره به اقدام ها و فعالیت های موثر زیست محیطی دولت گفت: دولت تدبیر و امید یک دولت زیست محیطی است و به همه بخش های محیط زیست توجه خاص و ویژه دارد و موید این موضوع اقدام های موثری است که در دو سال گذشته در این حوزه انجام شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه افراط و تفریط در محیط زیست محکوم است، بیان کرد: باید به دنبال آموزه هایی باشیم که باعث تخریب محیط زیست نشود چرا که ما در مقابل نسل آینده مسئول هستیم

درویش در بخش دیگری از مطالب خود به دامنه تخریب ها و تغییر کاربری ها در استان فارس اشاره کرد و گفت: این استان رتبه اول جنگل تراشی و تغییر کاربری در کشور را دارد و انجام این کار در استان فارس به مراتب بیش از سایر استانهاست.

در جشنواره ملی یک روزه شعر انسان و طبیعت، جمعی از شاعران، اندیشمندان، ادیبان، دوستداران محیط زیست و مسئولان کشوری سازمان حفاظت محیط زیست حضور داشتند.