معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران با اشاره به افزایش آلاینده های جوی گفت: کیفیت هوای تهران با شاخص عددی 112 همچنان در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.

محمد رستگاری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، شاخص کیفیت هوا در 24 ساعت گذشته منتهی به هشت صبح امروز، برای گروه های حساس ناسالم است.

وی گفت: میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون با سه عدد افزایش نسبت به روز گذشته، بر روی عدد 112 قرار دارد.

رستگاری با اشاره به افزایش میزان غلظت آلاینده های منواکسیدکربن از 38 به 61 در این مدت تصریح کرد: میزان غلظت ذرات کمتر از 10 میکرون نیز از 60 به 66 افزایش یافته است.

به گفته وی ایستگاه های صدر (منطقه سه) و بوستان قائم با 137، سوهانک با 135 و بوستان شکوفه با 133 آلوده ترین مناطق تهران در 24 ساعت گذشته بودند.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران افزود: ایستگاه های گلبرگ (منطقه 8) با شاخص 87، ژئوفیزیک با شاخص 95 و پاسداران با 96نیز مناطق کمتر آلوده تهران در این مدت بودند.

وی به افراد مبتلا به بیماری های قلبی و تنفسی، سالمندان و کودکان توصیه کرد تا از فعالیت و تردد غیر ضروری در مناطق آلوده سطح شهر خودداری کنند.

شاخص کیفیت هوا، Air Quality Index) AQI) شاخصی برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است.

بر این اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا (AQI) به ترتیب از صفر تا 50 در شرایط پاک (سبز)، 51 تا 100 سالم ( زرد )، 101 تا 150 ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، 151 تا 200 ناسالم (قرمز)، 201 تا 300 بسیار ناسالم (بنفش) و 301 تا 500 در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

مهدهای کودک، پیش دبستانی ها و مدارس ابتدایی تهران و نواحی یک و دو شهرستان ری و کهریزک بر اساس مصوبه کمیته اضطرار آلودگی هوا، روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری تعطیل و ساعت کار ادارات تهران و ری به جز مراکز درمانی و بانک ها نیز روز گذشته (سه شنبه) با دو ساعت تأخیر آغاز شد.

درهمین ارتباط، فعالیت مدارس مقطع متوسطه اول و دوم شهر تهران نیز روز گذشته به دلیل آلودگی هوا، با دو ساعت تاخیر آغاز شد.

کمیته اضطرار آلودگی هوای پایتخت ماه گذشته نیز در پی بالا رفتن میزان آلاینده ها چند بار تشکیل جلسه داد و در دو نوبت تصمیم به تعطیلی مدارس تهران گرفت.

بدلیل افزایش آلاینده ها روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری مدارس تهران بنا به تصمیم کمیته اضطراری رفع آلودگی هوای پایتخت تعطیل و در روز سه شنبه کارکنان دستگاه های دولتی با دوساعت تاخیر به محل کار خود حاضر شدند.


منبع:ایرنا