دیدگاه‌ها در مورد عقیم‌سازی حیوانات معمولا از دو جنبه بررسی قرار می‌گیرد. عده‌ای از دوستان معتقد هستند که، تمایلات جنسی در حیوانات، به عنوان بخشی از غریزه و از حقوق اصلی آنها می‌باشد که نبایستی پایمال گردد. این گروه معمولا این خواست غریزی را با انسان‌ها مقایسه می‌کنند و یا این نکته را اشاره می‌کنند که در صورت عقیم‌سازی حیوانات، به تدریج نسل آنها رو به کاهش گذاشته و حتی منقرض می‌شود!! در کنار این مباحث، بحث حیوانات وحشی و آنهایی که در حیات وحش زندگی می‌کنند را ارائه می‌دهند که در خطر انقراض قرار دارند!
حال آنکه بحث عقیم‌سازی حیوانات، فقط و فقط در مورد سگ‌ها و گربه‌های خانگی و یا آنهایی که در محیط شهری زندگی می‌کنند مصداق دارد.
جنبه دوم مزایای این فرایند است که به آن می‌پردازیم:
در مورد این جنبه من سه نکته را ذکر کنم:
1- حیوانات را نبایستی با انسان مقایسه نمود. توضیح آنکه، چنانچه یک انسان حس غریزی تمایلات جنسی را تجربه کرده باشد، در مغز او به صورت خاطره حک شده و از این به بعد، نیازها و تمایلات جنسی او حتی با وجود عقیم شدن، باقی خواهند ماند و به صورت سرخوردگی نمایان می‌شوند و مشکلات بعدی را به دنبال خواهد داشت.این امر در مورد حیوانات مصداق ندارد. چراکه حیوانات قدرت تعقل و حفظ خاطره را در سطح انسان دارا نمی‌باشند و رفتارهای جنسی را با توجه به غریزه صرف انجام می‌دهند، و در صورت عقیم‌سازی، احساس ناتوانی جنسی نخواهند داشت! بلکه ابدا توانایی‌ها و گرایشات جنسی و پیامدهای آن را نشان نخواهند داد.

2- مورد بالا را در نظر می گیریم و یک فرض به آن اضافه می‌کنیم؛ که حیوانات اندکی قدرت خاطره به هر حال دارند و ممکن است که پس از مدتی که تجربه‌ی جنسی داشته‌اند، به صورت خاطره در ذهن‌شان باقی مانده و در صورت عقیم‌سازی، سرخوردگی جنسی و به دنبال آن افسردگی گریبان گیرشان شود. هرچند این مورد بسیار کم رنگ می‌نماید با این حال، بنده و همکاران من، همواره توصیه کرده‌ایم که عقیم‌سازی در سنین قبل از بلوغ انجام شود. در این صورت آن خاطره هم رخداد نخواهد داشت و حیوان برای همیشه اینتکت و خنثی خواهد بود و هیچگاه احساس نمی‌کند که در حق او اجحاف شده!

3- در اروپا و امریکا، حیوانات خانگی بنا بر دلایلی که ذکر می شود عقیم می‌شوند و این عقیم‌سازی در دوران پیش از بلوغ خواهد بود. هیچ فردی جز پرورش دهندگان اجازه ندارد حیوان غیر عقیم نگهداری کند (این قانون البته جامعیت ندارد).

چرا دامپزشکان پیشنهاد می کنند حیوانات خانگی عقیم شوند؟
توضیح اینکه، دلایل مختلفی برای عقیم‌سازی وجود دارد که در اکثر آنها منفعت حیوان مدنظر قرار گرفته شده است؛


الف) منفعت حیوان:
1- حدود 45% از سگ‌های ماده که عقیم نشده‌اند، در سنین بین 7 تا 11 سال درگیر تومورهای پـسـتانی می‌شوند. عقیم‌سازی در قبل از بلوغ تا 0.05% احتمال رخداد این تومورها را کاهش داده حال آنکه بعد از اولین فحلی این احتمال به 8% و عقیم‌سازی پس از دومین فحلی تا 27% احتمال درگیری به سرطان پستان را کاهش می دهد.

2- بسیاری از گربه‌ها و یا سگها که از بچگی در کنار شما زندگی کرده‌اند و توانایی مراقبت از خود را در محیط خشن و خطرناک خارج از خانه ندارند، در فصل جفت گیری (در مورد گربه ها) یا زمانی که فحل می‌شوند یا حیوان فحلی در مجاورت خانه شما وجود داشته (در مورد سگ ها)، رفتارهای عصبی از خود نشان داده، افسرده می‌شوند یا به شدت هیجان زده و عصبانی هستند و اشتهای خود را از دست می دهند و در اولین فرصت ممکن است خانه را ترک کنند و اینبار دیگر حتی به حرف شما هم گوش نخواهند داد و راه خیابان را در پیش خواهند گرفت. خطر دزدیده شدن، تصادف با وسایل نقلیه، درگیری با دیگر حیوانات و ... آنها را تهدید می نماید. عقیم‌سازی سبب می شود حیوان شما خوش اخلاق‌تر باشد، رفتارهای جنسی ناپسند را با دسته مبل یا پای افراد یا به هر طریقی از خود نشان ندهد و سلامت او حفظ شود.
3- بسیاری از حیوانات نر تومورهایی دارند که به دلیل وجود هورمورن های جنسی گسترش می‌یابند.

4- پس از جفت‌گیری و آبستن شدن، بسیاری از سگ‌ها و گربه‌ها به دلیل ضعف شدید و کمبودهای تغذیه‌ای، لاغر شده، مشکلات دندانی و استخوانی پیدا می‌کنند، پوشش مویی خود را از دست می‌دهند و تا مدتها عوارض ناشی از عدم تغذیه مناسب در حین آبستنی را با خود به دوش می‌کشند.

5- به دنبال فحلی، در مواردی حیوان ممکن است مستعد بیماریهای رحمی شده و چون این بیماری‌ها اغلب همانند اندومتریت و پایومتریت خاموش هستند، گسترش پیدا می‌کنند و وخیم می‌شوند و حتی جان حیوان را تهدید می نمایند.
البته دلایل بسیار دیگری هم قابل ذکر هستند..

ب) منفعت صاحب حیوان:
1- حیوان شما منظم‌تر شده، مطیع‌تر خواهد بود و توجهش به شما بیشتر خواهد بود و بهتر تربیت می‌شود.
توجه شود که ما در محیط شهری از حیوانی نگهداری می‌کنیم و باید حیوان ما برای حفظ سلامتی خودش هم که شده، آموزش های مورد نیاز را ببیند و رفتارهای لازم در محیط خانواده شما را انجام دهد.
2- همسایههای شما از پارس حیوان شما شاکی هستند. باید حیوان را به کسی بسپرید یا به باغی ببرید یا بفروشید! چه کسی بهتر از شما حیوان شما و نیازهای عاطفیاش را درک میکند؟ هیچ کس! شما مسئولید در قبال او.. پس میتوانید برخی از ناهنجاریهای رفتاری را با این عمل اصلاح نمایید و به راحتی او را در آپارتمان خویش نگه داری نمایید.

3- با حیوان خود در پارک یا خیابان در حال قدم زدن هستید، ناگهان سگ دیگری از کنار شما رد می‌شود، حیوان شما بی‌قراری می‌کند تا به دنبال او بدود.. هم شما را خسته می‌کند و هم خودش افسرده می‌شود. در بسیاری از موارد این جستار در پی حیوان دیگر ناشی از گرایشات غریزی جنسی است. پس با عقیم‌سازی، حیوان شما در پارک‌ها آرام‌تر خواهد بود و از محیط و حضور شما لذت می‌برد و شما از شادمانی او خرسندتر خواهید بود.

دوستان عزیز، منطقی نگاه کنیم.
در محیط شهری حیوانات ما بهتر است عقیم باشند تا زندگی شادتری را در کنار ما داشته باشند.
بحث بنده در مورد حیوانات در طبیعت نیست.. که چه بسا حقوق آنها با قوانین وحشی طبیعت توجیه می شود.
همچنین بحث دیگر عقیم‌سازی گربه ها و سگ های ولگرد است:
بهتر نیست که نسل آنها را کنترل کنیم، و باقی را در پناهگاه‌ها نگهداری کنیم تا اینکه هر ساله بر تعداد آنها افزوده شود و سیاست‌های محیطی نادرست (به دلیل کمبود بودجه) سبب شود که این حیوانات زیبا و بی‌گناه توسط شهرداری‌ها کشته و معدوم گردند؟
حضور انسانها و اشغال محیط طبیعی زندگانی حیوانات، از هر جنبه که بنگیرم حقوق آنها را پایمال کرده است. ولی راه حل چیست؟ بهتر نیست که آن دسته از حیواناتی را که مسئولیت‌شان را قبول کرده ایم، در صلح و آرامش نگه داریم؟
----------------------------------------------------------
منبع:عقیم سازی حیوانات