طوطی برزیلی صورت هلویی، نام دیگر این گونه «طوطی برزیلی صورت گلی» است.

این طوطی در سال ۱۷۹۳م کشف شد و در آن هنگام به عنوان زیر گونه‌ای از «طوطی برزیلی صورت قرمز» شناخته شد اما بعدها یعنی در سال ۱۸۱۸م توسط شرق شناس فرانسوی «لویس جان پیر ویللو» به عنوان گونه ای جدید معرفی شد و این گونه، دو زیر گونه به نامهای علمی A.r.catumbella و A.r.roseicollis دارد.

خاستگاه آن جنوب غربی قاره آفریقا است. اندازه آن ۱۵ سانتی متر است. پرنده‌ای شاداب و فعال است و خیلی زود اهلی می‌شود و با محیط جدید خو می‌گیرد و بسیار زیبا است. هیچ نشانه قابل اعتمادی برای تعیین جنسیت نر و ماده از یکدیگر وجود ندارد. پرندگان نابالغ روی منقار خود علامت سیاه رنگی دارند و عموماً آرامتر وکم فعالیتر هستند. این گونه معروف ترین عضو طوطیهای کوچک آفریقایی است. این پرنده واریته ها و همچنین انواع جهش یافته فراوانی دارد. برای مثال می‌توان از نوع لوتینوی این پرنده نام برد که صورت آن به رنگ قرمز طبیعی است، ولی بدن آن زرد یک دست است؛ مجموع این دو رنگ، ترکیب بسیار جالب و زیبایی را پدید آورده‌است.

نوع دیگری از این پرنده نیز وجود دارد که نوع «فاکتور تیره» نامیده می‌شود و همان طور که از نام آن پیدا است، رنگ سبز بدن این پرنده تیره تر از معمول است و یا حتی به رنگ آبی متمایل به سبز درآمده‌است. زیر گونه A.r.catumbella در کشور آنگولا زندگی می‌کند و در حوالی سال۱۹۵۵م شناسایی شده‌است. رنگ اصلی طوطی برزیلی صورت هلویی به رنگ سبز بوده و رنگ صورت آن به رنگ هلو بوده که در ناحیه پیشانی پر رنگ تر و در ناحیه زیر منقار پریده رنگ می‌باشد.


وضعیت بقا


طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: Chordata
رده: Aves
راسته: Psittaciformes
تیره: Psittacidae
سرده: Agapo rnis
گونه: A. roseicollis
نام علمی
Agapo rnis roseicollis
(Vieillot, 1818)
Native ranges in the بیابان نامیب and arid areas of Namibia and Angolaمنبع:ویکی پدیا