مهاباد- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نقده گفت: ماموران یگان حفاظت این اداره موفق به دستگیری چهار شکارچی پرندگان در تالاب بین المللی سولدوز و سواحل جنوبی دریاچه ارومیه در این شهرستان شدند.

فرامرز سفری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ماموران این اداره در دو ماموریت گشت و کنترل خود در محدوده تالاب های سولدوز و سواحل جنوبی دریاچه ارومیه این چهار شکارچی متخلف را در هنگام شکار پرندگان دستگیر کردند.


وی اضافه کرد: از متخلفان چهار قبضه اسلحه شکاری مجاز و غیرمجاز، مقداری ادوات شکار و لاشه سه قطعه مرغابی نیز کشف و ضبط شد.


رئیس اداره حفاظت محیط زیست نقده افزود: هر گونه فعالیت صیادی و شکار پرندگان و سایر حیوانات در محدوده تالاب ها ممنوع بوده و با متخلفان برابر مقررات برخوردهای قانونی صورت می گیرد.

وی اظهار کرد: باتوجه به پایان اعتبار پروانه شکار پرندگان در سال جاری، یگان حفاظت این شهرستان گشت و کنترل مناطق تحت مدیریت خود را تشدید کرده و به صورت شبانه روزی گشت مناطق تحت مدیریت شهرستان را انجام می دهد.

به گزارش ایرنا، تالاب سولدوز در فاصله 25 کیلومتری شهرستان نقده واقع شده و در سال 1380 احیا و در حال حاضر وضعیت مطلوب زیستگاهی این تالاب سبب مهاجرت و حضور بسیاری از پرندگان آبزی و کنارآبزی و همچنین آبزیان و جانوران دیگر به این منطقه شده است.

در شهرستان نقده هفت تالاب فصلی و دائمی وجود دارد که سالانه بیش از 10 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی در آن زندگی می کنند که از این تعداد، تالاب های درگه سنگی، حسنلو و یادگارلو جزو تالاب های بین المللی هستند.

شهرستان نقده با 121 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.