مهاباد- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سردشت گفت: یک قطعه کرکس مصری پس از مداوا در دامن طبعیت این شهرستان رهاسازی شد.


خالد بایزیدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این بهله کرکس مصری نابالغ که به علت داشتن جراحت قادر به ادامه زندگی در طبیعت نبود، توسط یکی از دوستداران محیط زیست تحویل این اداره شده بود.


وی با بیان اینکه کرکس مصری از جمله پرندگانی است که به ندرت در این منطقه مشاهده می شود، اضافه کرد: این کرکس به علت ناتوانی در پرواز و جراحت در ناحیه بال به مدت چهار ماه توسط این دوستدار محیط زیست نگهداری شده بود.


بایزیدی گفت: ماموران یگان حفاظت این اداره پس از اطمینان از سلامتی این پرنده شکاری و بازیافتن قدرت پرواز و ادامه حیات در طبیعت، آن را در یکی از زیستگاههای پرندگان در این منطقه رهاسازی کردند.
وی از اقدام این دوستدار محیط زیست و نگهداری پرندگان زخمی برای بازگشت دوباره به طبعیت قدردانی کرد و افزود: بازگشت دوباره پرندگان نادر و در حال انقراض به دامن طبیعت می تواند زمینه را برای زاد و ولد آنها فراهم سازد.


کرکس مصری یا کرکس کوچک
(Neophron percnopterus) یکی از چهار گونه و کوچک ترین کرکس ایران است و از محدوده شبه قاره هند، خاورمیانه تا شمال آفریقا و جنوب اروپا پراکندگی دارد.


این گونه به 'کرکس سفید' نیز معروف بوده و تنها گونه از جنس Neophron در جهان است در فهرست IUCN، از سال 2007 در خطر انقراض (EN) قرار دارد.


شهرستان سردشت با 111 هزار نفر جمعیت و در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.