گربه و شکار
مانند گربه‌های وحشی، گربه‌های اهلی طبیعتا درنده‌خو هستند، اما این گفته به این معنی نیست که گربه‌ها با علاقه به شکار می‌پردازند، بلکه انگیزه‌ی شکار در گربه‌ها چشم و هم‌چشمی و رقابت با یکدیگر می‌باشد. مهارت شکار به‌وسیله‌ی مشاهده‌ی شکار توسط سایر حیوانات و با رنج و زحمت فراوان کسب می‌شود. برای مثال گربه‌ها به‌طور ذاتی در شکار پرندگان مهارت کافی ندارند، اما به‌وسیله‌ی تمرین در این کار مهارت می‌یابند. بچه‌گربه‌هایی که از مادران غیر شکارچی متولد می‌شوند هرگز نمی‌توانند خوب شکار کنند.
بر خلاف گربه‌های وحشی، گربه‌های اهلی اغلب جهت غلبه بر گرسنگی شکار نمی‌کنند. هر چند که گاهی آنها قطعاتی از شکارشان یا تمام آن را می‌خورند، در حقیقت گربه‌ها جهت تفریح شکار می‌کنند.
گربه‌ها قادرند هر چیز متحرکی را بگیرند، اما بهترین شکار برای گربه‌ها جوندگانی مانند موش و پرندگان کوچک می‌باشند. حیوانات خانگی مثل موش خرما هم در این دسته قرار می‌گیرند که جزء حیوانات دست‌آموز خانگی هستند. بنابراین همیشه مطمئن شوید قفس انها در جایی امن و مطمئن قرار دارد.
اگر گربه درحالی‌که موش مرده‌ای را در دهانش است به خانه آمده با گشاده‌رویی آن را بپذیرید. ولی سعی کنید هر چه سریع‌تر حیوان صید شده را از آن بگیرید، زیرا حیوانات وحشی که توسط گربه صید می‌شوند اکثرا دارای بیماری‌ها و انگل‌های متعدد هستند.
اکثر صاحبان گربه گرفتن پرنده توسط گربه را ناپسند می‌دانند و برای این منظور زنگوله‌ای را در گردن گربه قرار می‌دهند تا هنگام نزدیک شدن آنها به پرندگان، آنها را از خطر مطلع کند. این کار مفید است اما اگر موثر واقع نشد نا‌امید نشوید. اگر شما پرنده اهلی در باغچه دارید مطمئن شوید که پرنده در باغچه آزاد است تا در صورت حمله‌ی گربه راه فرار داشته باشد.
اغلب گفته می‌شود که گربه‌ها در اثر گرفتن و خوردن مگس‌ها لاغر و مریض می‌شوند. این مطلب به تایید رسیده است، که خوردن مگس احتمال دارد که گربه را به بیماری‌های عفونی مبتلا نماید.مگس‌ها همچنین ممکن است در انتقال تخم کرم‌ها از یک گربه به گربه‌ی دیگر نقش داشته باشند، اما احتمال آن آنقدر ناچیز است که قابل چسم‌پوشی می‌باشد.

رفتارهای اجتماعی
گربه ها به طرق مختلف با یکدیگر ارتباط بر قرار می‌کنند؛
ایجاد اصوات: از صدای خرخر گرفته تا جیغ‌های ناشی از عصبانیت و ناله‌های شکوه آمیز.
نمایش فیزیکی: حالات صورت، حرکات بدن و وضعیت دم که توسط حالات پوشش خارجی تشدید می‌شوند.
حس تماس: گربه‌ها با مالش بینی خود و تماس خود و تماس بدن با یکدیگر ارتباط بر قرار می‌سازند.
آزادسازی ترشحات بودار: بوی گربه‌ها موجب تعیین دامنه‌ی سلطه‌ی آنها شده و در تشخیص و تمایز افراد گروه به کار می‌رود.
هنگام مواجه شدن با گربه‌ای با رفتار تهاجمی، اولین عکس‌العمل بلند کردن بدن از زمین و گرفتن حالت تدافعی است. در تقابل، گربه ی غالب از حرکات بدنی خود برای مجبور کردن گربه‌ی مقابل به برگرداندن دم استفاده می‌کند.
در گربه‌ی مطیع، وقتی گربه با حیوانی که از خودش مهاجم‌تر است روبرو شود، حالت اطاعت خود را با حرکات بدن به آن نشان می‌دهد.

رفتار جامعه پذیری
برای گربه‌ها زندگی در نزدیکی انسان (و دیگر موجوداتی که با انسان زندگی می‌کنند) کاملاً به صورت یک همزیستی درآمده و این نتیجه هزاران سال تکامل تدریجی این حیوان است. با این حال اجتماع پذیری گربه به ندرت به نژادهای وحشی این حیوان منتقل شده است. با تمام همزیستی بین گربه‌ها و انسان، رفتار گربه‌ها مشخصاً نشان‌دهنده این است که این حیوان بین انسان و دیگر گربه‌ها تفاوت قائل است (بدین معنا که این حیوان می‌داند که انسان یک گربه نیست یا بالعکس گربه انسان نیست). این تفاوت قائل شدن به خوبی در رفتار و نحوه ارتباط گربه‌ها مشخص است چراکه رفتار و ارتباطات گربه با انسان با رفتار و ارتباطات گربه با دیگر گربه‌ها کاملاً متفاوت است. اما در زندگی یک گربه انسان چه نقشی ایفا می‌کند؟ برخی به این نکته اشاره می‌کنند که از نظر روانی انسان نگه‌دارنده گربه به طوری نقش مادر را برای او ایفا می‌کند. رفتار گربه می‌توانند کاملاً محبت‌آمیز باشد مخصوصا زمانی که گربه از بچگی با فردی بزرگ شده باشد وهمیشه با او رفتار خوبی شده باشد. برخی گونه‌ها مانند Bengal, Ocicat و Manx به طور غریزی بسیار اجتماعی هستند.
گذشته از اجتماع پذیری کلی گربه‌ها، گربه‌هایی هم هستند که به سختی می‌توان آنها را اجتماعی دانست. با این حال با آموزش‌های مناسب و تقویت رفتارهای اجتماعی مثبت حیوان می‌توان در طول زمان، رفتارهای اجتماعی حیوان را افزایش داد.

بازی کردن
گربه‌های خانگی مخصوصا بچه گربه‌ها بخاطر علاقه زیاد به بازی کردن مشهورند. این نوع بازی کردن‌ها نوعی تقلید از روش‌های شکار کردن و دفاع است که می‌تواند تمرین خوبی برای بچه گربه‌ها باشد. بسیاری از گربه‌ها از بازی کردن با نخ یا ریسمان و کشیدن آن بر روی زمین نیز لذت می‌برند این خصوصیت در کارتون‌ها، زیاد به نمایش در می‌آید. این علاقه احتمالاً با غریزه شکار در این حیوان رابطه دارد. البته باید به این نکته اشاره کرد که خورده شدن نخ یا کلاف به وسیله گربه می‌تواند موجب مشکلات گوارشی یا حتی مرگ شود به همین دلیل در برخی از موارد برای جلوگیری از خطرات احتمالی جای نخ را با اشعه لیزر عوض می‌کنند البته برخی عقیده دارند که این اشعه‌ها می‌تواند برای چشم‌های گربه مضر باشد اما تاکنون مدرک قطعی که چنین ادعایی را اثبات کند ارایه نشده.

رفتارهای خرابکارانه
وقتی گربه‌ای در تمام روز در خانه تنها نگهداشته شود، از هم‌نشینی با سایر گربه‌ها و همچنین انسان‌ها بی‌بهره می‌ماند، چنین گربه‌ای ممکن است تنها و خسته شده و کارهای مخرب انجام دهد. از جمله‌ی این کارها جویدن فرش، ادرار کردن در جاهای ممنوعه و گاز گرفتن خودش است. در چنین مواردی با دامپزشک مشورت نمایید تا راه چاره را به شما نشان دهد.

خراش دادن
گربه‌ها به طور طبیعی تحریک می‌شوند که مرتبا پنجه‌های جلوییشان را به سطوح مناسب قلاب کنند و پنجه‌های عقبی را بکشند، تا آنها را تمیز کنند و پوشش فرسودهٔ بیرونی آن را از بین ببرند و همچنین نرمشی به ماهیچه‌هایشان بدهند.به نظر می‌آید خراشیدن برای آنها لذت بخش باشد.حتی گربه‌هایبدون پنجههم حرکات خراشیدن را انجام می‌دهند و این به آنها رضایت می بخشد، اگرچه نتیجهٔ خاصی ندارد.

تعیین قلمرو
تعیین قلمرو فرمانروایی گربه از دو طریق عمده امکان‌پذیر است:
یکی پاشیدن ادرار در اطراف منطقه‌ی زیر سلطه و دیگری خراشیدن درختان به‌وسیله‌ی چنگال‌ها.خراش‌هایی که گربه با چنگال‌هایش روی درختان ایجاد می‌کند، به همراه بویی که توسط غده عرق موجود در پنجه گربه ایجاد می شود در تعیین قلمرو فرمانروایی گربه موثر است.

درگیری
در زمان درگیری گربه‌ها، که می‌تواند به خاطر دفاع از خود یا قلمرو، تولید مثل یا افزایش نفوذ باشد گربه‌ها با بلند کردن موهای پشت خود و خم کردن آن به سمت بالا، بزرگ‌تر به نظر می‌رسند و در نتیجه خود را پر ابهت‌تر و خطرناک‌تر نشان می‌دهند. همچنین گربه‌ها این رفتار را در هنگام بازی نیز ابراز می‌کنند. درگیری گربه‌ها معمولاً شامل چنگ انداختن به بدن و صورت حریف و گاز گرفتن است با این حال در این درگیری‌ها به ندرت آسیب جدی به طرفین می‌رسد. معمولاً گربه مقلوب که زخم‌های بیشتری بر روی صورت یا گوش خود دارد از مهلکه می‌گریزد. در برخی موارد گربه‌ها با انداختن خود روی زمین امکان ضربه زدن با پاهای عقب که قوی‌تر هستند را برای خود فراهم می‌کنند. همانطور که گفته شد زخم‌های ناشی از درگیری به ندرت کشنده هستند اما با این حال عفونت در این زخم‌ها اگر بدون مراقب رها شود می‌تواند کشنده باشد.
از نظر جنسیت گربه‌های نر معمولاً در طول عمر خود بیشتر می‌جنگند و درگیری‌های این جنس معمولاً آثار جدی‌تری در پی دارد. گربه‌های ماده معمولاً به خاطر دفاع از قلمرو یا بچه‌های خود می‌جنگند.

خواب گربه
گربه‌ها چه اهلی، چه وحشی قسمت زیادی از وقت خود را در خواب می‌گذرانند. به‌طور کلی گربه‌ها علاقه‌ی خاصی به خواب و استراحت دارند. جای مورد علاقه‌ی آنها برای استراحت نقطه گرمی روی تاقچه یا تشک است. متوسط خواب در روز 16ساعت می‌باشد. اگر‌چه هر بار فقط چند دقیقه می‌خوابند. این که چرا گربه‌ها از سایر پستانداران بیشتر می‌خوابند هنوز نا‌مشحص است.
گربه‌ها چه در خواب و چه در بیداری، به‌طور مرتب اطلاعاتی را از محرک‌های محیطی دریافت می‌کنند. در تحقیقات علمی، گربه‌ای را در یک اتاق کاملا ساکت قرار دادند و الکترو‌آنسفالوگرام را به مغز گربه متصل کردند. در این حالت دستگاه اطلاعاتی را از فعالیت مغز گربه ثبت می‌کرد. مغز گربه‌های خوابیده را با الکترو‌آنسفالوگرام مورد مطالعه قرار داده‌اند و مراحل خواب‌های عمیق و سطحی مشخص شده، که طی آن 30% خواب گربه، عمقی و 70% سطحی بود. این مراحل به صورت متناوب می‌باشد. مدارکی به دست امده است که نشان می‌دهد گربه‌ها در حال خواب عمیق خواب می‌بینند. شما ممکن است علایم خارجی خواب دیدن را ببینید؛حرکت پنجه‌ها و چنگال‌ها، حرکت ناگهانی سبیل‌ها، تکان خوردن گوش‌ها و در بعضی موارد صدا در آوردن. در حقیقت در حالت خواب عمیق، مغز گربه به مانند حالت بیداری فعال می‌باشد و به‌طور مرتب علایم خطر را از محیط دریافت می‌کند. به همین دلیل هرگز دم گربه‌ای را که در خواب است نکشید.

رفتارهای گربه خود را تحلیل کنید
شما و گربه‌تان به زبان‌های متفاوتی صحبت می‌کنید، اما این بدان معنی نیست که شما نمی‌توانید با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. اگرچه گربه‌ها متفاوتند، اما یک سری کدهای ارتباطی یا سیگنال‌های مشترک وجود دارد که شما می‌توانید به آسانی آنها را یاد بگیرید. مثلا ً نوع نگاه چشمان گربه شما، نوع صدایش، حالت گوش‌هایش و حرکت دمش اطلاعاتی را از احساسات و خواسته‌های گربه‌تان می‌دهد.

برای شروع، شما می‌توانید با گربه‌تان صحبت کنید . بعضی افراد صحبت کردن با گربه‌ها را یک کار احمقانه می‌دانند؛ چون فکر می‌کنند که گربه‌ها آنها را نمی‌فهمند اما واقعیت این است که آنها پیام محبت و امنیت را از حرف های شما درک می‌کنند.
شما هم می‌توانید پیام گربه‌ها را دریافت کنید. هرچه بیشتر با گربه‌ها صحبت کنید، آنها هم بیشتر با شما صحبت می‌کنند.
شما از معنی صداها و میومیوهای گربه‌تان آگاه می‌شوید. متوجه می‌شوید که چه زمانی گربه شما نیاز به محبت دارد و یا از چیزی ترسیده است و چه زمانی درد دارد. گربه شما لزوما مطلب مهمی برای گفتن به شما ندارد. رد شدن او از جلوی شما و گفتن یک میو ممکن است یک سلام ساده باشد.
[IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_behaviour5.jpg[/IMG]

[IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_behaviour8.jpg[/IMG] با نگاه کردن به چشمان گربه‌ها و توجه کردن به عکس‌العمل‌های آنها می‌توان چیزهای زیادی در مورد احساسات و خواسته های گربه‌ها متوجه شد.
آیا در هنگام صحبت شما، گوش‌های گربه‌تان مثل ماهواره به سمت شما می چرخد؟ این نشانه‌ی این است که هرچه شما می‌گویید او در حال جذب و دریافت است.
آیا زمانی که گربه‌تان را نوازش می‌کنید، او پشتش را بلند می‌کند تا به دست شما برسد؟ این یعنی او از این نوع ارتباط با شما لذت می‌برد.


[IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_behaviour10.jpg[/IMG]


آیا گاهی اوقات تا می‌خواهید به او دست بزنید، پشتش را پایین می‌برد؟ این یعنی گربه شما نمی‌خواهد در آن لحظه او را بلند کنید، حتی اگر شخص مورد علاقه‌ی او باشید.
اگر گربه شما خیلی خودش را به سطح زمین نزدیک می‌کند (خود را خم می‌کند) نشانه‌ی این است که او احساس راحتی ندارد. اگر روی پنجه‌هایش ایستاده است، یعنی از شما می‌خواهد که بلندش کنید. اگر موهای پشت بدنش سیخ شده و دمش پف کرده است، این یک علامت بین المللی به مفهوم عصبانیت و حالت تدافعی است. اگر دمش می‌لرزد نشانه‌ی حسادت و عصبانیت او نسبت به توجه و محبت شما به گربه دیگری است. تکان خوردن دم گربه به این طرف و آن طرف با حالتی خشن نشان دهنده ی نگرانی و ناراحتی اوست .
[IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_behaviour1.jpg[/IMG]
اغلب بچه گربه ها مشتاقند که بدانند چه چیزی شما را خوشحال می‌کند. شما به راحتی می‌توانید رفتار یک گربه جوان را اصلاح کنید. البته با صدایی محبت‌آمیز اما محکم و نشان دادن رفتار درست و جایگزین. مثلا وقتی محل دستشویی گربه را به او نشان می دهید، او را تشویق کنید. یک موکت کهنه، چوب و یا هر جنس دیگری را برای گربه خود در نظر بگیرید تا هروقت می‌خواهد ناخن‌هایش را روی آن بکشد و خراش دهد و دیگر به وسایل منزل صدمه نزند.
آموزش دادن به گربه‌های بزرگتر کمی مشکل‌تر است و بستگی به این دارد که زندگی گذشته‌ی آنها تا چه حد شاد و راحت بوده است؛ اما در هر حال با وجود این سختی ارزشش را دارد. با مهربانی و صبر می‌توانید قوانین منطقی را برای گربه‌ها پایدار نگه‌دارید. کتک زدن گربه رفتاری بی‌رحمانه است و هیچ نتیجه ای در بر ندارد. فقط گربه شما می‌آموزد که باید از شما بترسد. یک وسیله ی تنبیهی مناسب، اسپری آب است.


[IMG]http://www.**********clinic.com/images/cat/cat_behaviour9.jpg[/IMG]

زمانی که گربه‌تان در حال خراشیدن مبل است و یا روی میز می‌پرد فقط کافی است بطری آب را به سمت صورت گربه اسپری کنید (گربه شما رفتار بد خود را با تجربه ی تلخ پاشیدن آب روی صورتش ربط می‌دهید، اما این تجربه‌ی آب پاشیدن را به شما نسبت نمی‌دهد) سپس رفتار مناسب و جایگزین را به گربه‌تان آموزش دهید و او را در حال انجام رفتار مثبت تشویق کنید.

گربه‌ها موجودات لجوج و کله شقی نیستند و این از خصوصیات خیلی خوب آنهاست. برخلاف تصور عموم، گربه‌ای که قوانین را گاهی فراموش می‌کند و یا برخی اوقات از دستشویی مخصوص خود استفاده نمی‌کند، قصد لج‌بازی با صاحب خود را ندارد. ممکن است او تعادل خود را از دست داده باشد و این هشداری است برای شما که وضعیت گربه شما خوب نیست ، مریض است و یا مشکل دیگری در میان است. پیدا کردن دلیل این رفتار گربه‌تان بستگی به شما دارد.
گربه‌ای که دیگر از دستشویی خود استفاده نمی‌کند، ممکن است دچار عفونت مثانه شده باشد. گربه‌ها ظرف مخصوص دستشویی خود را با درد هنگام ادرار خود مرتبط می‌دانند و دیگر از آنجا استفاده نمی‌کنند. و یا این که ممکن است گربه شما از خاک گربه ای که جدیدا برای او خریده اید خوشش نمی آید. همچنین ممکن است جایی را که برای دستشویی او انتخاب کرده‌اید جای راحتی نباشد.
عوامل دیگری که باعث اذیت و تغییر رفتار گربه شما شده ممکن است به رفتار خود شما ربط داشته باشد. آیا شما برنامه‌ی روزمره‌ی خود را تغییر داده‌اید و یا تحت فشار و استرس هستید؟ رفتار گربه‌ها با هر تغییری در روزمره و یا محیط آنها تغییر می کند؛ مثل ورود یک گربه جدید و یا نقل مکان به منزل جدید.

سعی کنید رفتارهای گربه خود را با آگاهی از خصوصیات او تحلیل کنید، صبر داشته باشید و با آرامش او را آموزش دهید. اگر تغییرات رفتاری شدیدی در او دیدید که علتش را نیافتید، با یک دامپزشک مشورت نمایید.

منبع:رفتارشناسی گربه ها