ساری - ایرنا- مسئول یگان حفاظت محیط زیست مازندران از دستگیری 750شکارچی غیرمجاز پرندگان و پستانداران تحت حفاظت در این استان در 9 ماهه امسال خبر داد.

مسلم آهنگری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: از این شکارچیان حداقل 584 قبضه سلاح غیرمجاز کشف و پرونده آنان برای رسیدگی و برخورد قانونی در اختیار مراجع قضایی قرار داده شد.
وی افزود: در این مدت همچنین دو هزارو 539 دستگاه ادوات از قبیل قایق ، لنسر ماهی گیری ، فشنگ و سایر تجهیزات نیز از شکارچیان و صیادان غیرمجاز در اراضی حفاظتی محیط زیست مازندران کشف شد.
آهنگری گفت : یگان حفاظت امسال 679 مورد شکارغیرمجاز و زنده گیری پرندگان مهاجر زمستان گذران و کمیاب در تالاب ها و آبگیرهای استان را هم کشف کرد .

وی افزود : در این مدت همچنین 131 مورد شکار و زنده گیری پستاندران نیز در حیات وحش استان با دخالت ماموران یگان حفاظت ناکام ماند و متخلفان نیز دستگیر و تحویل مراجع قانونی شدند.

مسئول یگان حفاظت محیط زیست مازندران آمار تخلف های زیست محیطی ثبت شده در مازندران را هم در این مدت 641 مورد اعلام کرد و گفت : این تخلف ها بیشتر در زمینه ایجاد آلودگی ، تخریب ، آتش سوزی و تعلیف غیرمجاز محیط زیست بوده است .

وی از ارجاع 529 فقره پرونده تخلف زیست محیطی به محاکم قضایی استان خبر داد و افزود که تاکنون برای 111 فقره حکم صادر شده است .

استان مازندران با داشتن آبگیرهای فراوان در مناطق جلگه ای و کوهستانی و وجود سه تالاب اصلی میانکاله ، فریدونکنار و کیاسر ، مهم ترین میزبان پرندگان مهاجر زمستان گذران در کشور است.
بر اساس آمارهای رسمی هر سال افزون بر چند میلیون بال پرنده برای زمستان گذرانی به این مناطق می آیند و تعدادی از آنها هم قربانی طمع و ناآگاهی شکارچیان متخلف می شوند .


منبع:ایرنا