ساوه - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ساوه گفت: 16 قطعه کبک بومی کشف شده از شکارچیان غیر مجاز توسط یگان حفاظت محیط زیست روز سه شنبه در منطقه زیست بوم نیوشت این شهرستان رها سازی شد.

هادی رستم خانی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در پی تماس دوستداران محیط زیست و بررسی های انجام شده توسط یگان حفاظت محیط زیست ساوه، بیش از 16 قطعه کبک وحشی بوم در منطقه ورک بار نوبران شناسایی شد که توسط یک فرد نگهداری می شد.

وی ادامه داد: یگان حفاظت محیط زیست ساوه با اعزام به منطقه محل نگهداری این کبک ها را شناسایی و پس از هماهنگی لازم اقدام به توقیف این 16 قطعه کبک بومی کردند.

رستم خانی ادامه داد: بر اساس اظهارات فرد متخلف، کبک های وحشی به علت سرما و کمبود غذا به انبار آذوقه ای واقع در منطقه ورک بار پناه آورده که صاحب انبار بدون هیچ گونه اطلاعاتی در خصوص قوانین محیط زیست اقدام به زنده گیری و حبس این پرندگان در محوطه انبار کرده بود.

وی افزود: پس از کسب اطلاعات و تحقیق لازم و احراز بی غرضی انباردار در نگهداری کبک ها، ضمن ارایه اطلاعات لازم زیست محیطی و مبانی قانونی حفاظت محیط زیست به او، کبک ها جهت رها سازی به منطقه زیست بوم نیوشت منتقل شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست ساوه گفت: 16 قطعه کبک بومی منطقه با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست و همکاری و مشارکت موسسه دوستداران محیط زیست ساوه و زرندیه در ارتفاعات کوه شاه پسند ساوه رها سازی شد تا در دامن طبیعت به حیات خود ادامه دهند.

منطقه زیست بوم ورک بار نوبران به عنوان یکی از زیستگاه های طبیعی منطقه محسوب می شود که با توجه به اکوسیستم خاص منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.

این منطقه محل زیست بسیاری از گونه های جانوری، گیاهی و پرندگان وحشی همچون کبک است.