نمادامید، تک درنای آسمان کشورمان بعد از یکسال کش و قوس های نامعقول روی پیراهن ملی پوشان والیبالمان می نشیند.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مدتی می شود که روی لباس ورزشکاران جامعه ورزشی طرح هایی از گونه های جانوری و گیاهی در حال انقراض کشورمان می بینیم که شاید راهی باشد کار ساز جهت حفظ و القای اهمیت واقعی آن ها بین مردم ولی این بار نشان امید، تک درنای سیبری کشورمان زیر کش و قوس های فدراسیون والیبال و اسپانسر آن‌ها بعد از یکسال بلاتکلیفی بالاخره روی لباس تیم ملی والیبال کشورمان می نشیند.


نشان درنا روی لباس تیم ملی والیبال حدود یک سال پیش طبق تفاهم نامه امضاء شده بین وزارت ورزش و جوانان کشور با سازمان حفاظت محیط زیست مقرر شد، حک شود اما به دلیل مشکل ایجاد شده بین فدراسیون والیبال و اسپانسر آن‌ها اجرایی شدن این طرح متوقف شد تا اینکه امروز خبر خوبی از قرار گیری شکل درنا به عنوان سنبل تیم ملی والیبال کشورمان به گوش رسید.


محمد درویش مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در این باره می گوید: در پی گفت و گو با شرجی مدیر کل دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش، مشکل قرار گیری درنا به عنوان نشان تیم ملی والیبال کشورمان برطرف شده و از این به بعد حتما در مجامع ملی و بین المللی ورزشکاران والیبالی را با نشان درنا خواهیم دید.


وی در ادامه افزود: فدراسیون والیبال نامه ای به وزیر ورزش نوشته و آمادگی خود را جهت استفاده از درنا به عنوان سمبل تیم ملی، به دلیل تغییر اسپانسرش اعلام کرده است.


*وقتی نشان درنا قربانی می شود


با اینکه حدود یک سال پیش فدراسیون والیبال داوطلبانه نشان درنا را به عنوان سمبل و بهره گیری از آن را در مجامع ملی و بین المللی پیشنهاد داده بود و وزیر ورزش تفاهم نامه ی اجرای آن را در تاریخ 7 خرداد امسال به امضا رساند اما متاسفانه به دلیل مخالفت اسپانسر قبلی تیم ملی والیبال،اجرایی شدن این تفاهم نامه به مدت یکسال به تاخیر افتاد.


محمد درویش مدیر کل دفتر مشارکت و آموزش های مردمی دراین باره می گوید: اسپانسر قبلی تیم ملی والیبال به دلیل اینکه با قرار گیری نشان درنا روی لباس تیم ملی والیبال نماد لوگوی آن‌ها کوچکتر دیده می شود با حک شدن درنا روی لباس این تیم مخالفت کرده که هم اکنون با تغییر اسپانسر تیم این مشکل حل شده است.


*حضور یوزپلنگ روی لباس تیم ملی فوتبال


جامعه ورزش و رفتار آن‌ها الگوی بسیاری از مردم در داخل و خارج از کشور است و حضور نماد یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی فوتبال کشورمان تجربه خوبی جهت نشان دادن اهمیت واقعی این گونه های در حال انقراض بین مردم بوده است.


چرا که بعد از حک شدن نماد یوزپلنگ روی پیراهن قهرمانان ملی پوش ما در آوردگاه برزیل گزارشی از تعرض به این گونه ارزشمند ارائه نشده است.

*نماد 20 فدراسیون ورزشی محیط زیستی است


تاکنون بیش از 20 فدراسیون ورزشی و اداره کل تربیت بدنی در سراسر کشور یکی از گونه های جانوری در حال انقراض را به عنوان نشان خود جهت القای اهمیت و وضعیت آن‌ها در مجامع ملی و بین المللی انتخاب کرده اند و ما چشم انتظار می مانیم تا نماد تک درنای سیبری کشورمان را روی پیراهن قهرمانان والیبال ببینیم تا شاید در فریدونکنار مامنی امن برای حضورش احساس شود.