اهواز- ایرنا- معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان از پایان سرشماری پاییزه حیات وحش خبر داد و چهارپایان شاخص خوزستان را بر اساس این سرشماری 684 راس اعلام کرد.

سیدعادل مولا دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: سرشماری پاییزه چهارپایان در 9 زیستگاه خوزستان از نیمه آبان آغاز و تا پایان آذر ادامه یافت.

وی افزود: امسال مناطق حفاظت شده دز، کرخه، کرایی، شیمبار، چهل پا، دیمه، میشداغ، بدیل و قلعه شاداب مورد سرشماری قرار گرفتند.

معاون حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار کرد: بر اساس این سرشماری چهارپایان شاخص در این زیستگاه ها شامل بیش از 410 راس کل و بز، 60 راس قوچ و میش، 190 راس آهو و 24 راس گوزن است.

وی ویژگی سرشماری حیات وحش را تصادفی بودن آن دانست و اضافه کرد: پارسال در زیستگاه شیمبار، تعدادی پلنگ ثبت شده بود، و امسال با وجود دیدن آثار وجود پلنگ در این زیستگاه، در سرشماری مشاهده نشدند.

ادامه داد: جمعیت حیات وحش (همچون کل و بز و قوچ و میش و آهو) اگر چه نسبت به پارسال افزایش داشته اما رضایت بخش نیست.

مولا گفت: هر کدام از مناطق و زیستگاه ها گونه خاص خود را دارند اما منطقه حفاظت شده کرایی به دلیل بکر بودن ارزش های بسیاری دارد.


* آغاز سرشماری مهاجران


معاون حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین از آغاز سرشماری پرندگان زمستان گذر در خوزستان از 12 دی خبر داد و افزود: این سرشماری تا پنجم بهمن ادامه می یابد.

وی با بیان اینکه سرشماری پرندگان مهاجر در همه دنیا به صورت همزمان انجام می شود، گفت: این سرشماری در 16 زیستگاه انجام می شود که با توجه به بارندگی های مناسب امیدواریم تعداد و تنوع بهتری را شاهد باشیم.

مولا با اشاره به سرشماری پارسال پرندگان زمستان گذر در 14 زیستگاه اظهار کرد: 226 هزار قطعه پرنده در این زیستگاه ها سرشماری شد که بیشترین تنوع مربوط به مرغابی سانان بود.
وی افزود: تالاب هورالعظیم با 78 هزار قطعه پرنده بیشترین تراکم و تالاب شادگان با 48 هزار قطعه پرنده در رده بعدی قرار داشت.

به گفته معاون حفاظت محیط زیست خوزستان، سال 93 به دلیل خشکسالی هشت آبگیر در زیستگاه های دشت آزادگان، شوش، هویزه، شوشتر و اهواز خشک شده بود.

سرشماری سالانه پرندگان مهاجر با هدف شناسایی گونه ها و همچنین تنوع گونه و تراکم آنها با استفاده از تجهیزاتی چون تلسکوپ و دوربین های پیشرفته به وسیله کارشناسان محیط زیست انجام می شود.

خوزستان آخرین توقفگاه پرندگان مهاجر در کشور است. تالاب های خوزستان بویژه هورالعظیم از کانون های اصلی توقف آنهاست. پرندگان مهاجر از سیبری و شرق آفریقا با گذر از شمال کشور وارد خوزستان می شوند.

منبع:ایرنا