زاهدان- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: 10 قطعه پرنده هوبره کشف شده از متخلفان در این شهرستان رهاسازی شدند.

محمدانور هاشمزهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پرنده هوبره که به زبان محلی به آن (چرز) می گویند پاییز و زمستان به لحاظ مساعد بودن شرایط آب و هوایی منطقه از مناطق سردسیر به شهرستان های ایرانشهر و دلگان مهاجرت می کند.

وی گفت: بعضی افراد سودجو برای کسب درآمد اقدام به شکار یا زنده گیری این پرنده زیبا و در حال انقراض در منطقه می کنند.

وی افزود: جریمه شکار هر قطعه پرنده هوبره 200 میلیون ریال است و بر اساس قانون با شکارچیان متخلف که اقدام به شکار این پرنده در حال انقراض کنند برخورد می شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر گفت: عوامل گوناگون همچون تخریب زیستگاه، شکار بی رویه و قاچاق پرنده و تخم آن نسل هوبره را تهدید می کند.

هاشمزهی گفت: این پرنده نادر تا پایان اسفند ماه مهمان مردم شهرستان های ایرانشهر و دلگان است که انتظار می رود مردم منطقه برای جلوگیری از شکار این گونه زیبا با ماموران یگان حفاظت محیط زیست همکاری داشته باشند.
وی گفت: هوبره در کشورهای حوزه خلیج فارس مشتری های زیادی دارد و به همین دلیل افراد ناآگاه و سودجو اقدام به زنده گیری این پرنده با گذاشتن تله می کنند.

هاشمزهی گفت: تاکنون بیش از شش هزار تله زنده گیری در منطقه جمع آوری شده است.

ایرانشهر در 340 کیلومتری و دلگان در 480 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

حدود یک میلیون و 500 هزار هکتار از گستره سیستان و بلوچستان به عنوان منطقه حفاظت شده تحت نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست قرار دارد.

سیستان و بلوچستان به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی همچون ایرانی کوچک در بین آبهای داخلی در شمال(تالاب بین المللی هامون) و آبهای آزاد در جنوب(دریای عمان) محصور شده، وسعت زیاد استان و تنوع آب و هوایی آن موجب بروز تنوع در پوشش گیاهی و جانوری و غنای منابع طبیعی تجدید شونده آن شده است.

حدود 94 درصد از مساحت سیستان و بلوچستان را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهد.