کاشان- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان از اتمام سرشماری زمستانه گونه های شاخص همچون قوچ و میش در منطقه حفاظت شده قمصر و برزک در این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایرنا، محمود قهرمانی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهارداشت: سرشماری فصل سرد منطقه حفاظت شده قمصر - برزک با مشارکت کارشناسان و محیط بانان حفاظت محیط زیست و همراهی نیروهای بازنشسته، هیات کوهنوردی و سمن های زیست محیطی انجام گرفت.

وی افزود: عملیات سرشماری توسط 9 اکیپ پیاده و دو اکیپ سواره دو و سه نفره به مدت دو روز به روش مشاهده مستقیم و دشتبانی انجام شد.

به گفته قهرمانی ارزیابی نتایج آماربرداری اولیه بیانگر افزایش چشمگیر جمعیت حیات وحش در منطقه حفاظت شده قمصر – برزک کاشان می باشد.

منطقه حفاظت شده قمصر- برزک با وسعت 60 هزار هکتار به محدوده ای از منابع طبیعی کشور اعم از مرتع و دشت و آب و کوهستان اطلاق می شود که از لحاظ ضرورت حفظ و تکثیر نسل جانوران وحشی یا حفظ یا احیا رستنیها و وضع طبیعی آن دارای اهمیت خاصی بوده و از سال 89 جزو مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفته است.

سرشماری جمعیت حیات وحش برنامه ای است که به منظور اطلاع از جابجایی وحوش و علل آن، میزان زاد و ولد، مرگ و میر، بررسی عوامل تهدید کننده و نقاط قوت مناطق مستعد برای ارتقای سطح حفاظتی آنها و شناسایی زیستگاه های مناسب برای احیای جمعیت گونه های مختلف وحوش اجرا می شود.

مناطق حفاظت شده به محدوده ای از منابع طبیعی کشور اعم از جنگل و مرتع و دشت و آب و کوهستان اطلاق می شود که از لحاظ ضرورت حفظ و تکثیر نسل جانوران وحشی یا حفظ یا احیا رستنیها و وضع طبیعی آن دارای اهمیت خاصی بوده و تحت حفاظت قرار می گیرد.