۲۸ آذر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): ظهر روز چهارشنبه ۹۴/۹/۲۵ نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی لار حین گشت و کنترل متوجه صدای شلیک گلوله در ارتفاعات حاشیه پارک شدند.

سرپرست پارک ملی لار در این باره گفت: محیط بانان به جست و جو و دوربین کشی پرداخته و در آستانه تاریک شدن هوا دو شکارچی متخلف را در ارتفاعات برفگیر پلور مشاهده نمودند.

زندی اظهار داشت: متخلفین که متوجه حضور مامورین شده بودند با استفاده از تاریکی هوا به سمت پلور حرکت کرده و از منطقه خارج شدند.
محیط بانان نیز رد شکارچیان را در برف دنبال کرده و متوجه شدند که متخلفین وارد ویلایی در پلور شده اند. بنابراین ویلای مذکور را محاصره نموده و سپس موضوع را با دادستان مطرح نمودند.

محیط بانان پس از هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی به همراه مامورین کلانتری وارد ویلای مذکور شده و به تفتیش این مکان پرداختند.

در بازرسی از این ویلا اجزای بدن یک کل وحشی تازه شکار شده به همراه یک اسلحه شکاری پنج تیر و تعدادی فشنگ و مهمات کشف و ضبط و یک متهم در این رابطه بازداشت گردید.
یکی از متخلفین پیش از رسیدن مامورین بخشی از گوشت و اجزای بدن شکار را از منزل خارج کرده بود.
شکارچی متخلف پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

متهم صبح امروز (شنبه ۹۴/۹/۲۸) ضمن اعتراف به جرم، مبلغ
یکصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک کل وحشی را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمود.

همچنین متهمین علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محیط زیست، در دادگاه به جرم صید و شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۱ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.