مهاباد- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: با همکاری دوستداران محیط زیست این شهرستان بیش از3.5 تن گندم و سایر غلات در حاشیه تالاب بین المللی کانی برازان برای پرندگان دانه پاشی شد.کامران حسینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این حرکت ابتکاری 120 نفر از دوستداران محیط زیست مهاباد حضور داشتند.

وی اضافه کرد: با همکاری انجمن های زیست محیطی این شهرستان برای جمع آوری گندم و دانه پرندگان علاوه بر این اداره سه مکان دیگر از جمله روستای خورخوره و روستای قره داغ تعیین شده بود.

رئیس حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: گندم های جمع آوری شده با استفاده از یک دستگاه کامیون به حاشیه تالاب منتقل و توسط اعضای انجمن های زیست محیطی این شهرستان دانه پاشی شد.
حسینی افزود: دوستداران محیط زیست این شهرستان با استفاده از دو دستگاه اتوبوس و هشت دستگاه خودروی سواری صبح امروز به حاشیه تالاب منتقل شدند تا عملیات دانه پاشی را در این تالاب انجام دهند.

وی اضافه کرد: به علت برودت هوا و بارش برف قسمت های زیادی از سطح تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد دچار یخ زدگی شده و به همین خاطر پرندگان بومی و مهاجر تازه رسیده به این تالاب با کمبود مواد غذایی مواجه هستند.

وی از اهالی روستاهای همجوار تالاب های این شهرستان نیز خواست که در این مدت که پرندگان و سایر حیوانات وحشی با کمبود مواد غذایی مواجه هستند دانه و علوفه اضافی خود را در حاشیه روستا و برای استفاده پرندگان و سایر حیوانات وحشی قرار دهند.

تالاب بین المللی کانی برازان با وسعتی افزون بر 927 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده و از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است.

شهرستان مهاباد با داشتن دو تالاب بین المللی کانی برازان و قوپی باباعلی و تالاب های فصلی حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق همه ساله در فصول بهار و پاییز پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر است.

طی روزهای اخیر در پی یک سامانه بارشی در آذربایجان غربی و بارش برف موجی از سرما منطقه را فرا گرفته و موجب یخ بستن سطح تالاب ها و لغزندگی جاده ها شده است.

مهاباد با 215 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.