مهابادـ ایرناـ رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نقده گفت: جمعی از دوستداران محیط زیست این شهرستان در این روزهای سرد و برفی به یاری پرندگان مهاجر شتافته و حاشیه تالاب سولدوز را دانه پاشی کردند.


فرامرز سفری روز چهارشنبه گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به بارش سنگین برف و یخ بستن کلیه زیستگاه های آبی و تالاب های این شهرستان و احتمال گرسنه ماندن و تلف شدن پرندگان مهاجر و بومی این تالاب ها، اداره حفاظت محیط زیست نقده با همکاری تشکل های زیست محیطی این شهرستان اقدام به پخش دانه برای تغذیه پرندگان و سایر وحوش کرده است.

وی با اشاره به یخ بستن بیشتر قسمت های تالاب سولدوز اضافه کرد: در مرحله اول این دانه پاشی، بیش از 300 کیلوگرم گندم و سایر حبوبات در حاشیه این تالاب و در محل های مناسب برای استفاده پرندگان پخش شد.

وی اظهار کرد: دانه پاشی و پخش مواد غذایی برای پرندگان و سایر حیوانات وحشی در روزهای برفی و سرد فصل زمستان می تواند تاثیر بسیار مهمی در حفظ و کمک به ادامه حیات وحوش و جلوگیری از مهاجرت پرندگان بومی به دیگر مناطق داشته باشد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نقده از شهروندان و به ویژه از روستاییان خواست در این روزهای سرد زمستانی با پخش کردن دانه و سایر مواد غذایی در حاشیه روستاها به زنده ماندن پرندگان و دیگر حیوانات وحشی کمک کنند.

سفری از شکارچیان نیز خواست در این روزها که پرندگان با کمبود مواد غذایی مواجه هستند، از شکار بی رویه آنها در حاشیه رودخانه و مناطق حفاظت نشده خودداری کنند.

وی از شهروندان و اعضای دیگر تشکل های مردمی خواست تا در صورت تمایل در حفظ حیات وحش و پخش دانه و مواد غذایی در تالاب ها و حاشیه رودخانه ها اداره حفاظت محیط زیست را یاری رسانند.
بارش سنگین برف و سرمای شدید باعث یخ بستن تالاب های سواحل جنوب پارک ملی دریاچه ارومیه شده است که این امر موجب شده تا پرندگان برای تهیه غذا به حاشیه شهرها و روستاها هجوم آورند.

به گزارش ایرنا ، تالاب سولدوز در فاصله 25 کیلومتری شهرستان نقده قرار دارد و در سال 1380 احیا شده و هم اکنون وضعیت مطلوب زیستگاهی این تالاب سبب مهاجرت و حضور بسیاری از پرندگان آبزی و کنار آبزی و همچنین آبزیان و جانوران دیگر شده است.

در شهرستان نقده هفت تالاب فصلی و دائمی وجود دارد که سالانه بیش از 10 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی در آن زندگی می کنند که از این تعداد، تالاب های درگه سنگی، حسنلو و یادگارلو جزو تالاب های بین المللی هستند.

شهرستان نقده با 121 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.