۲۲ آذر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر فعالیت های یک باند زنده گیری و قاچاقهوبره به کشورهای حاشیه خلیج فارس، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان خواف به بررسی موضوع پرداختند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست خواف در این باره گفت: محیط بانان پس از حدود یک ماه تحقیق و بررسی یک قاچاقچی حرفه ای را در این رابطه شناسایی نموده و منزل وی را در روستای ارگ میرقلندر بصورت نامحسوس زیر نظر گرفتند.
عباس طاهریان اظهار داشت: محیط بانان پس از چندین روز متوجه تحرکات مشکوکی در پشت حیاط منزل مظنون شده و دریافتند که متخلف اصلی با همکاری سایر عوامل باند از اهالی روستاهای بنیاباد و نشتیفان قصد انتقال محموله ای را دارند.


نیروهای یگان محیط زیست بلافاصله موضوع را با دادستان هماهنگ نموده و پس از اخذ نیابت قضایی و حکم ورود به منزل به همراه مامورین نیروی انتظامی بصورت ناگهانی وارد منزل مظنون شدند.

متهم اصلی به محض مشاهده مامورین از طریق پشت بام خانه اقدام به فرار نمود و خانواده وی نیز از هرگونه تخلفی اظهار بی اطلاعی نمودند.محیط بانان از قبل محل اختفای احتمالی هوبره ها را در آغل گوسفندان شناسایی کرده بودند اما درب این مکان قفل بوده و اهالی خانه ابتدا حاضر به باز کردن درب نبودند.

در نهایت قفل درب آغل گوسفندان باز شده و مامورین در جریان بازرسی از داخل این آغل تعداد بیست عدد هوبره که درون کیسه های نایلونی قرار داشتند را کشف نمودند.
در این رابطه صورتجلسه ای با حضور مامورین نیروی انتظامی تنظیم و با شکایت اداره محیط زیست متهم فراری به مراجع قضایی معرفی گردید.


هوبره
ها که در شرایط مناسبی نبودند به اداره حفاظت محیط زیست خواف منتقل شده و هم اکنون با حضور دامپزشک تحت تغذیه، تیمار و مراقبت قرار دارند.

متاسفانه سه هوبره به دلیل شرایط نامناسب نگهداری تلف شده بودند اما وضعیت بقیه هوبره ها نسبتا مناسب است و پس از چند روز تیمار و تغذیه، در زیستگاه طبیعی رهاسازی خواهند شد.


باتوجه به حساسیت موضوع و فعالیت باندی متخلفین، دادستان عمومی و انقلاب خواف شخصا در محل اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان حاضر شده و ضمن بازدید از وضعیت هوبره های کشف شده از پرسنل این اداره به جهت تلاش برای حفاظت از میراث طبیعی کشور تقدیر و تشکر نمود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان خواف در این بازدید گفت: قطعا بازتاب این عملیات مثبت خواهد بود و دستگاه قضایی قاطعانه با متهمین پرونده برخورد خواهد نمود.بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک هوبره معادل دویست میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ چهار میلیارد ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

خواف یکی از کردیدورهای اصلی مهاجرت هوبره در کشور به شمار می رود. طی سال های اخیر باتلاش نیروهای محیط زیست این شهرستان متخلفان بزرگی در رابطه با قاچاق هوبره دستگیر شده و احکام قاطعی در این رابطه از جمله تحمل ۳٫۵ حبس و تبعید از سوی مراجع قضایی این شهرستان برای متهمین صادر شده است.