کلينيک ديابت/دكتر عليرضا استقامتي/فوق?تخصص غدد استاد دانشگاه /علوم پزشكي تهران
6 توصيه به ديابتي ها

ادامه دارد...

1) تغذيه مناسب: به همه بيماران ديابتي توصيه مي‌كنيم كه در رژيم غذايي خود مقادير متناسب و معيني از مواد نشاسته‌اي مانند نان يا برنج، ماكاروني يا سيب‌زميني مصرف كنند چرا كه مصرف اين گروه از مواد در رژيم غذايي بيماران ديابتي لازم و ضروري است. چون اگر مقدار معيني از كالري را از طريق مواد نشاسته‌اي دريافت نكنند، مجبورند چربي‌هاي بيشتري مصرف كنند كه برايشان مضر است.

2) كم‌كردن مصرف چربي‌ها: به خصوص چربي‌هاي اشباع و شيريني‌ها در رژيم‌غذايي استفاده نشود و به حداقل ميزان رسانده شود.

3) افزايش مصرف سبزي‌ وميوه: به عنوان منابع فيبر، ويتامين و املاح و مقدار معين و مجاز ميوه‌ها به شكل 3 وعده در روز و مصرف خود ميوه به جاي آبميوه به ديابتي?ها توصيه مي?شود. ميوه‌هايي را كه مي‌توان با پوست مصرف كرد بهتر است به همان شکل مصرف كنند. به طور كلي مصرف سبزي‌ها و ميوه‌ها حركت‌ دستگاه گوارش را كمتر مي‌كند، باعث مي‌شود كه تخليه معده كمي با تاخير انجام شود و قند خيلي سريع بالا نرود.

4) انجام فعاليت‌هاي بدني مناسب و ورزش روزمره: توصيه مي‌كنيم ورزش‌هاي هوازي را حداقل روزي نيم‌ساعت و حداقل 5 روز در هفته انجام دهند. منظور ما از ورزش‌هاي هوازي پياده‌روي، شنا يا دويدن است. اگر شخص قادر به انجام ورزش‌هاي هوازي نبود ـ مثلا شخصي آرتروز پيشرفته داشت، كمردرد داشت يا زانوهاي وي مشكل داشت و نمي?توانست راه برود يا شنا كند ـ مي‌تواند از ورزش‌هاي مقاومتي مثل ورزش با وسيله، ورزش با وزنه، كش‌هاي ورزشي يا باندهاي ورزشي در منزل استفاده كند.

5) مصرف به موقع قرص‌هاي خوراكي ضدديابت براي كنترل قندخون به ويژه در بيماران ديابتي نوع دوم: مصرف صحيح انسولين در صورت لزوم در بيماران ديابتي نوع دو كه نبايد آن را به تاخير بيندازند ضروري است.

6) اندازه‌گيري متناوب و منظم قندخون در منزل: به منظور پيگيري تاثير درمان تا متوجه شويم درمان در حد كافي انجام شده يا نه و آيا شخص به اهداف درماني رسيده است بايد قندخون را منظم کنترل کرد.
پايگاه اطلاع رسانی سلامت ايرانيان : 6 توصيه به ديابتي ها