دکتر محمدجعفر اقبال/استاد دانشکده دندان‌پزشکي/شهيد بهشتي و مرکز تحقيقات /علوم دندان‌پزشکي/پيشرفت‌هاي جديد در دندانپزشکي، درمان را تسريع و تسهيل کرده است
تازه‌هاي درمان ريشه دندان

با اينکه مستندات مربوط به بيماري‌هاي دنداني به 40 هزار سال پيش برمي‌گردد اما يافته‌ها درمورد درمان‌هاي دندان‌پزشکي مربوط به 4 تا 5 هزار سال پيش است. کرم دندان (کرم‌خوردگي) در بسياري از نقاط دنيا از جمله چين و هند از باورهاي مردم از هزاران سال پيش بوده است. مهم‌ترين تحول در پالايش علم و تجربه پزشکي از خرافات، 6 قرن قبل از ميلاد و به وسيله بقراط انجام شده است...

او براي اولين بار روش سوزاندن و کوتر کردن پالپ (عصب) دندان را پيشنهاد داد. برخي از دانشمندان مسلمان از جمله زکرياي رازي نيز از روش کوتريزه و ثابت نگه داشتن دندان‌ها به عنوان درمان نام برده‌اند.ابوعلي‌سينا در کتاب قانون، درد دندان را تشريح کرده و حالت التهاب پالپ را توضيح داده و براي درمان دندان‌هاي مبتلا به التهاب پالپ مغز دندان ايجاد حفره در تاج دندان و استفاده از مواد مسکن داخل دندان را توصيه کرده است.

ابن‌سينا اولين فردي است که جايگزين کردن دندان در جاي خود را پيشنهاد داد. باوجود اينکه قديمي‌ترين پرکردگي دندان 2200 سال پيش انجام‌شده، اولين پرکردگي کانال با فلز طلا در دهه اول قرن 19 گزارش شده است. رشد و جهش سريع علم درمان ريشه در قرن بيستم و به‌خصوص در نيمه دوم آن اتفاق افتاد. اين پيشرفت مديون تحقيقات و تجربه‌هاي دانشمنداني بود که مواد و تکنيک‌هاي جديد را در علم درمان ريشه مورد استفاده قرار دادند.

مهم‌ترين و باارزش‌ترين تحول در دندان‌پزشکي و درمان ريشه، کشف ماده بي‌حسي و استفاده از اشعه ايکس و راديوگرافي است. استفاده از فناوري‌هاي جديد و روزآمد نيز در توسعه علم دندان‌پزشکي و درمان ريشه تاثير بسزايي دارند.

درون يک ريشه يا ريشه‌هاي دندان، مجرايي وجود دارد که حاوي بافت همبندي است. عامه مردم به آن «عصب» و دندان‌پزشکان به آن «پالپ» مي‌گويند. هدف از درمان ريشه، خارج کردن بافت بيمار يا نکروز (مرده) از مجاري ريشه و پر کردن ريشه به طريقي است که مجراي انتهاي ريشه را کاملا مهروموم کند. اين کار با روش‌ها و وسايل مختلف انجام مي‌شود.

به کمک پيشرفت تکنولوژي، وسايل جديد و مدرني براي تشخيص و درمان‌هاي درمان ريشه در سال‌هاي جديد عرضه شده است.

هر چند اين دستگاه سال‌هاي متمادي است که در دندان‌پزشکي مورداستفاده قرار مي‌گيرد اما اهميت استفاده از آن براي تشخيص بيماري پالپ يا عصب دندان باعث شده است که انواع جديد آن (ديجيتال) نيز توليد و عرضه شود. از اين وسيله براي پي بردن به حيات پالپ يا مرگ عصب دندان استفاده مي‌شود. کاربرد پالپ‌تستر الکتريکي بسيار راحت، بي‌ضرر و بدون خطر است و نتايج آن
به همراه ساير آزمايش‌ها، به دندان‌پزشک در تشخيص و درمان صحيح کمک مي‌کند.


يکي از مهم‌ترين مراحل کار در درمان‌هاي ريشه، تعيين و تشخيص محل انتهاي ريشه (مرز بين دندان و استخوان) است. اين کار معمولا به وسيله راديوگرافي انجام مي‌گيرد. در چند دهه اخير با استفاده از اختلاف مقاومت بافت در مقابل جريان الکتريسيته، دستگاه کوچک مفيدي عرضه شده است که به دندان‌پزشکان کمک زيادي مي‌کند. هر چند اين وسيله دندان‌پزشک درمان ريشه را از راديوگرافي بي‌نياز نمي‌کند اما به عنوان يک وسيله کمکي، تعداد راديوگرافي‌ها را به حداقل مي‌رساند. در طول زمان دستگاه‌هاي اپکس‌ياب اصلاح و روزآمد شده‌اند. هم‌اکنون دستگاه‌هايي به بازار عرضه شده است که مي‌توانند طول ريشه را با دقت دهم ميلي‌متر به دندان‌پزشک نشان دهند.

خاصيت ارتجاعي تميز کردن و آماده‌سازي کانال از گذشته تا به حال با وسايلي به نام فايل‌هاي اندودانتيک انجام مي‌شود. قبلا از فلز
«استيل ضدزنگ» براي ساخت فايل‌ها در دندان‌پزشکي استفاده مي‌کردند ولي معرفي و استفاده از آلياژ نيکل تيتانيوم تحول بزرگي در آماده‌سازي کانال ايجاد کرد. شيوع انحنا در کانال‌هاي ريشه دندان‌ها بسيار زياد و ميزان انحنا در هر ريشه و دندان مختلف است.


عيب فايل‌هاي قديمي، مقاومت بيشتر در مقابل خم شدن و خاصيت ارتجاعي کم بود. معمولا اين وسايل فقط با دست و انگشتان قابل استفاده بودند و به همين دليل ضمن صرف وقت بيشتر، دقت کار در کانال‌هاي با انحناي متوسط و زياد کم مي‌شد. فايل‌هاي نيکل تيتانيوم به علت انعطاف‌پذيري شديد و مقاومت بيشتر در مقابل شکست، آماده‌سازي کانال را متحول کرده‌اند. اين فايل‌ها که انواع مختلف با خصوصيات متنوع دارند با استفاده از موتورهاي مخصوص و چرخش مناسب در داخل کانال، به دندان‌پزشک کمک مي‌کند. استفاده از فايل چرخشي براي آماده‌سازي کانال کار را راحت‌تر و سريع‌تر مي‌کند اما اين وسايل نيز معجزه‌گر نيستند و محدوديت‌هاي خاص خود را دارند. به همين دليل از ابتداي معرفي فايل نيکل تيتانيوم ده‌ها نوع فايل و تکنيک براي آماده‌سازي کانال پيشنهاد شده است. معمولا فايل‌هاي چرخشي با استفاده از موتورهاي مخصوصي که سرعت چرخش پايين و نيروي مناسب دارند، به کار مي‌رود. هزينه بالا و احتمال شکستگي فايل‌هاي چرخشي 2 عيب مهم اين سيستم‌هاست. هم‌اکنون کارخانه‌هاي سازنده تلاش مي‌کنند ضمن تغيير در شکل ظاهري فايل‌ها براي بالا بردن قدرت تراش فايل از آلياژي استفاده کنند که ميزان شکست فايل داخل کانال کمتر شود.
پايگاه اطلاع رسانی سلامت ايرانيان : تازه‌هاي درمان ريشه دندان