کلينيک دندان‌پزشکي/دكتر كسري طبري/متخصص دندان‌پزشكي ترميمي و زيبايي/عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي
بهترين نوع نخ‌دندان چيست؟

استفاده از نخ‌هاي متفرقه مثل نخ‌هاي قرقره يا نخ‌هاي پلاستيكي و... ‌براي سلامت لثه بسيار خطرناك‌ است چون مي‌تواند باعث پارگي لثه و آسيب به الياف نگهدارنده دندان شود...

در‌ داروخانه‌ها انواع گوناگوني از نخ‌دندان به فروش مي‌رسد. از بين نخ‌هاي گوناگون دندان مي‌توان علاوه بر نخ‌هاي معمولي به نخ‌هاي موم‌دار، ‌نخ‌هاي طعم‌دار، ‌نخ‌هاي فلورايد‌دار، ‌سوپرفلاس‌ها، ‌نوارهاي دنداني و نخ‌دندان‌هاي دسته‌‌دار اشاره كرد. ‌نخ‌دندان يا دنتال?فلاس نواري ساخته شده از تارهاي بسيار نازك نايلون يا پلاستيك (تفلون يا پلي‌اتيلن) است كه براي خارج‌كردن ذره‌هاي مواد غذايي باقي‌مانده و غشاهاي نازك و مضر ساخته شده از ميكروارگانيسم‌ها يا پلاك، از بين دندان‌ها به‌كار مي‌روند. ‌با عبور دادن نخ‌دندان از ميان دندان‌ها، ‌كناره‌هاي دندان به خصوص در نواحي نزديك به لثه، از مواد فاسدكننده پاك مي‌شود.

بهترين نخ‌دندان براي هر فرد، نخي است كه به راحتي از بين دندان‌هاي وي عبور كند و رشته‌رشته و پاره نشود. دندان‌پزشكان استفاده از نخ‌هاي رشته‌اي با سر پرز‌دار را براي دندان‌هاي روكش‌دار و دندان‌هاي ارتودنسي شده توصيه‌ مي‌كنند. نخ‌هاي موم‌‌دار براي افرادي كه دندان‌هاي بسيار فشرده ‌دارند و نخ‌هاي معمولي به سختي به ناحيه بين‌دنداني‌شان وارد مي‌شود، مناسب هستند. ‌گونه‌اي از نخ‌دندان‌ها نيز با كمك دسته‌اي نگه‌داشته مي‌شوند. ‌اين نخ‌دندان‌ها براي كساني كه نمي‌توانند به خوبي از نخ‌دندان‌هاي معمولي استفاده كنند مثل كودكان يا افرادي كه بيماري‌هاي مفصلي و ناتواني‌هاي جسمي ‌دارند، پيشنهاد مي‌شود. شما بايد از بين اين مجموعه متنوع نخ‌هاي دنداني، ‌با توجه به شرايط‌تان، ‌يكي را انتخاب كنيد. ‌شايد لازم باشد از دندان‌پزشكتان نيز در اين مورد راهنمايي بگيريد.

اگر از نخ دندان استفاده نكنيد، پلاك كه لايه نازكي از ميكروب و باكتري است، بين دندان‌ها كه مسواك از تميز‌كردن آن عاجز است، باقي‌ خواهد ماند. بيشترين پوسيدگي‌ها هم در همين ناحيه اتفاق مي‌افتد. طي زمان، ‌انواع خطرناك‌تري از باكتري‌ها در رسوبات لانه مي‌كنند و با ترشح مواد سمي باعث خارش و سوزش لثه‌ها مي‌شوند و اگر درماني انجام نشود، احتمال ابتلا به «پيوره لثه» نيز وجود‌ دارد.

بهترين زمان استفاده از نخ‌دندان، هنگام مسواك‌زدن است. يعني شروع مسواك‌زدن بعد از كف كردن و خمير دندان، از نخ‌دندان استفاده كنيد و بعد دوباره مسواك‌زدن را ادامه ‌دهيد. ‌اين بهترين روش است ‌اما اگر حوصله چنين كاري را نداريد، قبل از مسواك اول با نخ‌دندان لاي دندان‌ها را خوب تميز كنيد، بعد مسواك بزنيد. يک بار نخ‌کشيدن دندان‌ها در پايان روز هم کفايت مي‌کند.
پايگاه اطلاع رسانی سلامت ايرانيان : بهترين نوع نخ‌دندان چيست؟