زنجان -ایرنا- سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: برخی وحوش در زمستان ها که زمین پوشیده از برف است برای تغذیه به حریم روستاها و شهرها پناه می آورند که از ساکنان این مناطق انتظار می رود با آنها با مهر و محبت رفتار کنند.

ناصر جعفری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وحوش برای فرار از شرایط سخت و نامساعد اقلیمی و یافتن غذا بیشتر به حریم زندگی انسان ها نزدیک می شوند که اغلب با بی مهری آنها مواجه شده و جانشان مورد تهدید قرار می گیرد در حالیکه پناه آورده را باید پناه داد نه اینکه زندگی را از او گرفت.

وی با بیان اینکه طبیعت با وجود حیات وحش، زنده، زیبا و تماشایی است اظهار کرد: برخی افراد از فرصت فراهم شده استفاده کرده و نسبت به شکار آنها اقدام می کنند که در این صورت اداره کل محیط زیست استان با خاطیان برخورد قانونی خواهد کرد.

جعفری از مردم خواست نهایت همکاری را با محیط زیست داشته باشند و در صورت مشاهده حیوانات وحشی در محیط اطراف زندگی خود از زنده گیری یا شکار آنها خودداری و موضوع را در سریعترین زمان از طریق تلفن های
3-33541001 و 09392888657با محیط زیست در میان بگذارند.

وی تاکید کرد: اگر محرز شود فرد یا افرادی نسبت به شکار این وحوش علفخوار پناه آورده به حریم شهرها و روستا دست زده اند، ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان زنجان بر اساس قانون آنان را دستگیر و به منظور اعمال قانون به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان از تهیه و تامین علوفه مورد نیاز از سوی این اداره کل به منظور تعلیف زمستانی وحوش علفخوار این استان خبر داد و گفت: پخش علوفه زمستانی در زیستگاه های وحوش علفخواران با هدف تغذیه بی دغدغه و به منظور جلوگیری از خروج آنها از زیستگاه های اصلی و پیشگیری از پراکنده شدن و پناه آوردن آنها به مناطق مسکونی شهری و روستایی صورت می گیرد.

وی افزود: با توجه به سردسیر بودن منطقه و احتمال بارش های برف سنگین، محیط زیست زنجان در فصل تابستان اقدام به تهیه علوفه و ذخیره آن در انبارهای در اختیار کرده است تا در صورت لزوم در مناطق چهارگانه حفاظت شده و شکار ممنوع توزیع شود.