پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew):
رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس با تاکید بر ضرورت درنظر گرفتن مجازات سنگین برای تخریب کنندگان محیط زیست، گفت: متاسفانه قوانین فعلی در جهت جلوگیری از تخریب محیط زیست بازدارنده نیست.

محمدرضا تابش در گفت وگو با خانه ملت، با تاکید بر اینکه تخریب محیط زیست باید به جرگه جرم‌های دارای مجازات بپیوندد، گفت: این موضوع به طور حتم با خواسته مقام معظم رهبری ارتباط مستقیمی دارد، زیرا ایشان سال گذشته در حوزه محیط زیست فرمایشات تعیین کننده‌ای داشتند و در سال جاری نیز سیاست‌های کلان در حوزه محیط زیست توسط رهبری ابلاغ شد.

نماینده مردم اردکان درمجلس شورای اسلامی، افزود: مقام معظم رهبری بارها به این نکته تاکید کردند که صرف اینکه تنها پرداخت جریمه از سوی متخلف در حوزه محیط زیست صورت گیرد کافی نیست و فرد باید مجازات سنگینی پرداخت کند. به عنوان مثال بازگرداندن پول و سرمایه ای ملی و بیت المال به خزانه کشور از سوی فرد مجرم و اختلاس گر کافی نیست و جریمه این فرد به جهت آنکه اعتماد مردم نسبت به نظام را ازبین برده بسیار بالاتر است. بنابراین در عرصه محیط زیست نیز فرد متخلف و تخریب کننده محیط زیست باید علاوه بر پرداخت خسارت نسبت به جرم عمومی مرتکب شده نیز متحمل مجازات شود.

وی تاکید کرد: متاسفانه در حال حاضر قوانین در حوزه محیط زیست قدرت بازدارندگی ندارد و به عبارتی قوانین کشورمان متناسب با تحولات حقوق محیط زیست در دنیا نیست. البته دولت طی چند ماه گذشته چندین لایحه محیط زیستی را به مجلس ارسال کرده که شاید در این بخش تحولات اساسی ایجاد کند اما متاسفانه بعید است که بررسی این لوایح تا پایان عمر مجلس نهم صورت گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با انتقاد از دیدگاه‌های جانبدارانه در حوزه محیط زیست، تصریح کرد: متاسفانه آن دیدگاه مدرن محیط زیستی در نگاه اکثر مسئولان جامعه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایجاد نشده است. البته سازمان محیط زیست نیز به تنهایی نمی‌تواند اقدام خاصی را در جهت جلوگیری از تخریب محیط زیست و منابع طبیعی انجام دهد زیرا نقش محیط زیست در این باره بیشتر اطلاع رسانی و آموزش است.

رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه سازمان محیط زیست عملکرد نظارتی قابل قبولی در جلوگیری از تخریب محیط زیست دارد، افزود: اما اینکه تخریب‌های محیط زیستی در نقاط مختلف کشور رخ داده همه ناشی از عدم نظارت صحیح دستگاه‌های اجرایی می باشد، اشتباه است. به عنوان مثال وزارت جهاد کشاورزی تاکنون چه اقداماتی را در جهت تولید محصول ارگانیک انجام داده؟ همچنین وزارت نیرو چه اقدامی را در بخش سدسازیهای اصولی صورت داده است؟ یا اینکه وزارت نیرو چرا هیچ سهمیه آبی را به محیط زیست اختصاص نداده است؟
بنابراین دستگاه های اجرایی نیز در این باره باید به وظایف خود به درستی عمل کنند.